W sobote, 26 kwietnia 2025 r. o godz. 18, Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza na prezentacje swojej dorocznej Nagrody im. H. Modrzejewskiej, za osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa. Danuta Stenka i Piotr Adamczyk to obecni laureaci nagrody przyznanej za 2024 ex aequo.. Niestety P. Stenka nie może przyjechać po odbiór nagrody i prezentacja odbędzie sie na jesieni w Polsce.
Natomiast teraz osobiscie odbierac bedzie nagrodę Pan Piotr Adamczyk. Podczas uroczystości wystąpi on, wraz z Katarzyna Smiechowicz i innymi aktorami z Kalifornii w prezentacji książki "Serce Chopina" Jerzego Antczaka, w obecności autora. Uroczystość odbędzie sie w rezydencji Panstwa Heleny i Stanę Kolodziey , Beverly Hills, a sponsorem jest konsulat RP w Los Angeles, Polish Center in Los Angeles. Sponsorami sa tez Panstwo Golema, Panstwo Budny, Moonrise Press. Ochotnicy: Chris Justin i Zarzad.
Laureat Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej
„Artysta nie powinien szukać łatwego poklasku. Jego celem musi być prawda – ta, którą niesie postać i ta, którą widz ma w sobie odnaleźć.”
— Helena Modrzejewska
„Moim ulubionym słowem związanym z aktorstwem jest wiarygodność. Pragnę, by widz uwierzył w postać, którą gram – by poczuł jej emocje, poszedł za jej prawdą i dzięki temu dotknął swojej własnej prawdy. Najchętniej – tej niewygodnej.”
— Piotr Adamczyk
Piotr Adamczyk to jeden z najbardziej wszechstronnych i rozpoznawalnych polskich aktorów swojego pokolenia. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Brytyjsko-Amerykańskiej Akademii Teatralnej w Londynie. Od lat z powodzeniem łączy karierę teatralną, filmową, radiową i dubbingową z międzynarodową działalnością aktorską. Z imponującą swobodą przekracza granice językowe i kulturowe – co czyni go duchowym spadkobiercą Heleny Modrzejewskiej.
Światową rozpoznawalność przyniosła mu rola Karola Wojtyły w międzynarodowej produkcji Karol – człowiek, który został papieżem. Kreacja ta, oparta na autentyczności i głębokiej duchowości, zyskała ponad 800-milionową widownię na całym świecie. W filmie Jerzego Antczaka Chopin – pragnienie miłości stworzył postać Fryderyka Chopina, ukazując jego geniusz wraz z jego trudnym, wrażliwym człowieczeństwem. Laureat wielu zagranicznych nagród przyznawanych przez międzynarodowe jury oraz wielu nagród w Polsce, które otrzymał w plebiscytach publiczności.
W ostatnich latach aktor z sukcesem rozwija swoją karierę za granicą – zagrał w amerykańskich serialach takich jak Hawkeye (Marvel), For All Mankind (Apple TV+), Night Sky (Amazon Prime), stając się jednym z niewielu polskich aktorów z rozpoznawalnym amerykańskim dorobkiem. Wraz z rosnącą popularnością seriali premium stworzył w ostatnich latach skrajnie różne postaci w takich serialach jak Prosta Sprawa (Canal+), Klara (TVN Player), Idź przodem, bracie (Netflix) czy najnowszy: Projekt UFO (Netflix).
Za całokształt twórczości został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Szczególnie dumny jest z nagrody „Małe Berło”, przyznanej mu przez Janusza Gajosa.
Laudacja:
Piotr Adamczyk otrzymuje Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej za wyjątkowe osiągnięcia aktorskie, za umiejętność łączenia sztuki z komunikatywnością, za przekraczanie granic językowych i kulturowych w duchu uniwersalnych wartości. Jak Modrzejewska – ambasadorka polskiego teatru na świecie – tak i on niesie polską wrażliwość w dialogu z międzynarodową sceną. Ta nagroda honoruje nie tylko jego dorobek, ale również konsekwencję, pasję i klasę.
~ Katarzyna Smiechowicz
Fot. Andrzej Piasecki, Foksal Web Studio, www.foksal.com.pl, Wikimedia Commons.
Danuta Stenka
Laureatka Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej
Danuta Stenka (ur. 10/10 /1961 w Sierakowicach, zadebiutowała na scenie w 1984 roku i od tego czasu zagrała w wielu spektaklach, otrzymując nagrody teatralne za fascynujące kreacje. Zadebiutowała na dużym ekranie w 1995 roku i od tego czasu zagrała w ponad 60 filmach. Stenka otrzymała dwie Polskie Nagrody Filmowe za role w filmach: Chopin. Pragnienie miłości (2002) Jerzego Antczaka i Katyń (2007) Andrzeja Wajdy. Od 1991 roku spędziła dekadę pracując w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a następnie w TR Warszawa. Zdobyła uznanie krytyków za wybitne role w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego (Elektra, Poskromienie złośnicy, Krum, Anioły w Ameryce i (A)pollonia). W 2003 roku dołączyła do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie współpracowała ze słynnymi reżyserami jak Robert Wilson (Kobieta z morza), Grzegorz Jarzyna (Giovanni), Maja Kleczewska (Fedra, Marat/Sade, Oresteja) i Jan Englert (Król Lear). Grała w wielu filmach i serialach TV, a za pracę w teatrze i filmie zdobyła ponad 30 nagród, m.in., Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, od Ministerstwa Kultury RP.