Monday, June 25, 2018

Patronka Klubu - Helena Modrzejewska (Modjeska)

Portret Heleny Modrzejewskiej, Tadeusz Ajdukiewicz, 1880 (fragment).
Helena Modrzejewska byla wybitną aktorką, urodzoną w Krakowie 12 pazdziernika (Jadwiga Benda). W latach 70-tych wyemigrowala do Kalifornii i osiadla w hrabstwie Orange, w posiadlosci jaką nazwala Arden.  Zmarla w Newport Beach, Kalifornia, 8-mego kwietnia 1909 r.

Poniższy wpis biograficzny został napisany przez Krystynę Cap dla The Polish American Encyclopedia, opublikowanej przez McFarland w 2011 roku. Więcej informacji na temat Encyklopedii można znaleźć na stronie McFarland Publishing


Helena Modrzejewska w roli Barbary Radziwiłłówny (1867).
Archiwalne pocztówki opublikowane w Polsce. Wikimedia Commons.

Chociaż jej pochodzenie zostało zakwestionowane przez twierdzenia, że ​​Modrzejewska była nieslubna corka księcia Władysława Sanguszko, Jadwiga Benda (później ochrzczona Helena Opid), urodziła się w rodzinie podróżującej w kręgach artystycznych. Mimo względnego ubóstwa, od młodości Modrzejewska była pod wpływem jej adoptowanego ojca, Michała,oraz kregu jego przyjaciół literackich i artystycznych. W 1861 r. Modrzejewska wyszła za mąż za Gustawa Sinnmayera Modrzejewskiego, który nadzorował jej wczesną edukację i promował jej początkową karierę aktorską. W tym samym roku zadebiutowała na scenie w komediowej komedii Biala Kamelia. 

Modrzejewska jako Julia.

Po śmierci pierwszego męża w 1866 r. kontynuowała karierę w Polsce, ponowniewychodząc za mąż w 1868 r. Jej drugi mąż, hrabia Karol Bozenta Chłapowski, był znanym polskim patriotą i dziennikarzem. W późnych latach sześćdziesiątych i wczesnych latach 70. 19-tego wieku zdobywała uznanie krytyków za swoje różnorodne role na warszawskiej scenie. W latach poprzedzających emigrację, wraz z mężem odbyła krótką podróż do Krakowa, gdzie Chłapowski opublikował dziennik partyjny i gdzie Helena rozpoczęła działalność w polskiej polityce. Po powrocie do Warszawy radykalne nacjonalistyczne stanowisko zarówno Modrzejewskiej, jak i Chłapowskiego spowodowało nasilenie prześladowań ze strony władz rosyjskich i doprowadziło do opuszczenia Warszawy i emigracji do Ameryki w 1876 roku. W ten sposób aktorka wyemigrowała do Kalifornii wraz z synem z pierwszego małżeństwa, Rafalem (później szanowany inżynier, Ralph Modjeski), jej meżem hrabią Chłapowskim oraz garstką polskich przyjaciół i kolegów (w tym Julian Sypniewski i Henryk Sienkiewicz).

Dom Modrzejewskiej "Arden" w Silverado Canyon, hrabstwo Orange County, 1910. 

Ewa Boryczko jako Modrzejewska i Maja Trochimczyk w Arden (2011).

Modrzejewska i jej mąż kupili dwadzieścia akrów ziemi w pobliżu Anaheim, założyli tam ranczo, a wraz z polskimi przyjaciółmi zamierzali założyć utopijną polską kolonię rolniczo-hodowlaną. Kiedy plany zawiodły z powodu braku wiedzy rolniczej (i braku funduszy na powrót do domu), Modjeska wyjechała do San Francisco, gdzie rozpoczęła lekcje języka angielskiego z zamiarem powrotu na scenę. Niedługo potem, z pomocą kilku Polaków mieszkających w San Francisco, zwróciła się o pomoc do Bartona Hilla i Johna McCullougha z Teatru Kalifornijskiego. To McCullough zasugerował, aby skrócić jej nazwisko do Modrzejewskiej, aby ułatwić amerykańskiej publiczności wymawianie.

W dniu 20 sierpnia 1877 r. Modrzejewska zadebiutowała w  San Francisco w sztuce Ernesta Legouve i A. E. Scribe, Adrienne Lecouvreur. Osiągając uznanie krytyki za swoje kolejne role, w tym Ofelię i Julię, wkrótce zaczęła wystepować na amerykańskich scenach w różnych rolach, m. in. w Bostonie, Buffalo, Kansas City, Nowym Orleanie, Nowym Jorku i gdzie indziej.
Modrzejewska jako Rosalind ze sztuki Szekspira.

 W 1878 r. Modrzejewska odbyła krótką podroz koncertową do teatrów w rosyjskim zaborze ziem polskich. Potem wyjechała do Anglii w 1880 r. Po powrocie do Ameryki w 1882 r. wyrezyserowała i zagrała w Domu lalki Henryka Ibsena. W Ameryce Modjeska zasłynęła przede wszystkim z interpretacji kilku szekspirowskich ról, w tym Julii, Desdemony, Rosalind, Królowej Anny i Ofelii. W maju 1893 r. została zaproszona na międzynarodową konferencję na Światowych Targach w Chicago, gdzie wygłosiła poruszające przemówienie na temat statusu polskich kobiet, wypowiadając kilka bardzo patriotycznych uwag dotyczących niesprawiedliwości rozbiorów w XVIII wieku w Polsce. W Rosji jej przemówienie spotkało się z gniewem władz carskich, które wydały zarzadzenie uniemożliwiające jej powrót do Polski pod rosyjskim zaborem.

Modjeska as Marie Antoinette.

Po ponad 20 latach spędzonych na ukochanej posiadłości, Arden, w kanionie Silverado w hrabstwie Orange w Kalifornii (patrz zdjęcia powyżej), Modrzejewska zmarła w 1909 r. w swoim nowym domu na Bay Island w Newport Beach w Kalifornii; Chłapowski pochował jednak ją w Krakowie. Rok później jej wspomnienia opublikowano w Ameryce, a następnie przetłumaczone na język polski. W ciągu swojej kariery Modjeska grała w ponad 225 miastach w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Modjeska as Ophelia.

W kulturze popularnej Modrzejewska zainspirowała powieść Susan Sontag, In America (1999), która została nagrodzona National Book Award. Powieść Sontaga oparta była na życiu Modrzejewskiej po emigracji. Niestety została publicznie potepiona za plagiaty z pamiętnika Modrzejewskiego i innych źródeł biograficznych.

Mała kolekcja materiałów na temat kariery Modrzejewskiej w Polsce i Stanach Zjednoczonych znajduje się w zbiorach i archiwach specjalnych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine oraz w zbiorach the Bowers Museum w Santa Ana.

Map of Arden - Home of Modjeska in Modjeska Canyon, OC.


WIECEJ INFORMACJI

  • Oparte na hasle Krystyny Cap  The Polish American Encyclopedia, red.  James Pula, McFarland Publishing, 2011. Przedruk za zgoda wydawcy. Tlumaczenie Maja Trochimczyk.
  • Ellen K. Lee,  "The Catholic Modjeska," Polish American Studies, Vol. 31, no. 1 (1974), 20-27
  • "Helena Modjeska," w Charles H. Shattuck, ed.,  Shakespeare on the American Stage: From Booth and Barrett to Sothern and Marlowe  (London: Associated University Presses, 1987), Vol. 2, 125-36  
  • Arthur P. Coleman i Marion Moore Coleman, Wanderers Twain: Modjeska and      Sienkiewicz. A View of California (Cheshire: Cherry Hill Books, 1964) 
  • Marion Moore Coleman, Fair Rosalind: The American Career of Helena  Modjeska  (Sheshire: Cherry Hill Books, 1969) 
  • Antoni Gronowicz, Modjeska: Her Life and Loves (New York: Thomas Yoseloff,  1956)
  • Helena Modjeska, Memories and Impressions of Helena Modjeska: An   Autobiography (New York: Benjamin Blom, 1969) 
  • Beth Holmgren, "Virility and Gentility: How Sienkiewicz and Modjeska Redeemed   America," The Polish Review, Vol. 46, no. 3 (2001), 283-96
  • Beth Holmgren, Starring Madame Modjeska: On Tour in Poland and America (Indiana University Press, 2011)
  • Susan Sontag, In America (Faber and Faber, 2000)




MODJESKA SITES AND LINKS



  • Helena Modjeska Art and Culture Club in Los Angeles



  • Helena Modjeska Foundation (Orange County)



  • Helena Modjeska Society (Orange County)



  • Arden - Modjeska Historic House (Orange County)



  • Modjeska Playhouse Theater in Orange County



  • Modjeska Woman Triumphant - Documentary




  • No comments:

    Post a Comment