Klub Kultury im. Heleny Modrzejewsiej prezentuje „Polską Muzykę Fortepianową” w wykonaniu wybitnego pianisty z Polski, Radosława Sobczaka oraz Studentów Akademii Chopina ze szkoły Róży KostrzewsKa Yoder i Douglasa Yodera. Koncert odbędzie się w niedzielę 6 kwietnia 2025 r. o godzinie 16:00 w Rezydencji Założycieli Akademii Chopina w Los Angeles.
Program
CZĘŚĆ I. Studenci Akademii Chopina grają polską muzykę
Wystąpią studenci Róży Yoder i Douglasa Yodera
1. Jackson Wu
2. Felix Lu
3. Felicia Lu
4. Amelia Shirakian
5. Briella Zhu
6. Timmy Tian
7. Adrien Ramos
8. Dominik Yoder
9. Kasper Yoder
10. Łukasz Yoder
CZĘŚĆ II. Polska Muzyka Fortepianowa – Radosław Sobczak
o Tekla Bądarzewska (1823-1861) – Modlitwa Dziewczęca
o Stanisław Moniuszko (1819-1872) – Walc
o Moniuszko i Henry Melcer – Przędąca dziewczyna
o Ignacy Jan Paderewski (1869-1941) – Menuet op.14 nr 1
o Ignacy Jan Paderewski – Nokturn op.16, nr 4
o Karol Szymanowski (1882-1937) – Mazurek op.50, nr 1
o Karol Szymanowski – Etiuda op.4, nr 3
o Miłosz Magin (1929-1999) – Mazurek i Kujawiak
o Roman Maciejewski (1910-1998) – Mazurek, Echo Tatr
o Piotr Pietkiewicz (ur. 1966) – Monologia Dzwonów z Głębin
o Marcin Łukaszewski (ur. 1973) – Etiuda Transcendentalna, nr 4, Zima
o Paweł Łukaszewski (ur. 1968) – Nokturn, nr 1, Alsepia
o Paweł Łukaszewski – Nokturn nr 14, Pipirima
Radosław Sobczak
Radosław Sobczak urodził się w 1981 roku w Piszu, gdzie naukę gry na fortepianie rozpoczął także w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w klasie Ewy Sulewskiej. Następnie przez pięć lat kontynuował naukę w Państwowym Zespole Muzycznym I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierunkiem Ilony Dworeckiej-Staszewskiej. Uzyskał dyplom i tytuł licencjata w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli w 2000 roku. W 2006 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina i w klasie kameralistyki prof. Macieja Paderewskiego. Studia ukończył u prof. Victora Macarova. Jest laureatem II nagrody na I Europejskim Konkursie Pianistycznym Halina Czerny – Stefańska in memoriam w Poznaniu (2008). Został doceniony na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 roku, otrzymując tytuł Najlepszego Polaka Konkursu oraz szereg nagród, m.in. fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki i stypendium Fundacji Crescendum Est Polonia.
Pan Sobczak występował w wielu polskich salach koncertowych symfonicznych i na licznych festiwalach – Festiwal Chopinowski Settimane Musicali Bresciane — Genio e Malinconia (Włochy), Festiwal Pianistyczny w Kitzingen (Niemcy), Dni Paderewskiego w Nowym Jorku, Festiwal Muzyki Polskiej w Gyor (Węgry), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Chopinowski w Antoninie, Festiwal Sztuki w Czarnolesie, Festiwal Beethovenowski w Głogowie, Dni Szymanowskiego w Zakopanem, Krakowskie Lato Pianistyczne i inne. W 2002 roku dał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall. W 2003 roku wystąpił na koncercie dla Parlamentu Europejskiego w Strasburgu z okazji przystąpienia Polski do UE. W grudniu 2007 roku Sobczak wziął udział w gali sylwestrowej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Jest pierwszym polskim pianistą, który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady RP w Arabii Saudyjskiej (2010). Występował również w Australii, Francji, Izraelu, Hiszpanii, Czechach, Rosji, Szwajcarii, Ukrainie i Korei Południowej.
W 2013 roku Sobczak wydał płytę z trzema sonatami Beethovena, a następnie The Spirit, album z utworami zarejestrowanymi podczas recitali, oba wydane przez Fundację Cultura Animi. W czerwcu 2018 roku wytwórnia płytowa DUX wydała dwie płyty monograficzne z muzyką Ignacego Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. W tym samym roku nagrał światową premierę Etiud fortepianowych Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. W 2018 roku Senat RP we współpracy z Polskim Radiem włączył jego nagranie Sonaty fortepianowej Paderewskiego do swojego projektu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyk za najlepsze polskie płyty – Paderewski (2019) i Łukaszewski (2020). W latach 2018-2021 wydał projekt nagrań audio-video – Music Mystery kompozytora Petera Pietkiewicza. W 2023 roku wystąpił przed prezydentem Korei Południowej panem Yoon Suk-Yeul i pierwszą damą podczas ich oficjalnej wizyty w Polsce. W 2023 roku nagrał oba koncerty fortepianowe Chopina z nowymi aranżacjami orkiestrowymi na pojedyncze partie instrumentów dętych drewnianych z Podlaską Orkiestrą Kameralną (wytwórnia DUX). W 2024 roku, jako pierwszy polski pianista, Sobczak nagrał wszystkie dwanaście Etiud Transcendentalnych Franza Liszta (wytwórnia DUX). W latach 2010-2012 był profesorem na Uniwersytecie Keimyung-Chopin w Daegu w Korei Południowej. W latach 2010-2020 wykładał na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 2012 roku był nauczycielem klasy fortepianu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Szymanowskiego w Warszawie. Od 2018 roku współpracuje z Chengdu Extraordinary Music Company. W 2024 roku rozpoczął współpracę z IMC- Japan Music Company.
No comments:
Post a Comment