Friday, July 9, 2021

Album 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej



ALBUM 50-LECIA KLUBU KULTURY 
IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ 
380 stron PDF. ISBN 978-1-945938-49-8 
Moonrise Press, czerwiec 2021 r.

KOMITET REDAKCYJNY
Redaktor Naczelny – Maja Trochimczyk 
Redaktorzy – Elżbieta Kański i Elżbieta Trybuś
Komitet Redakcyjny
Ewa Barsam, Beata Czajkowska, Elżbieta Czajkowska, Syl Vès 


AUTORZY
Anna Maria Anders, Tadeusz Bociański †, Krysta Close, Dorota Czajka-Olszewska, 
Zofia Czajkowska, Witold Czajkowski, Zofia Cybulska-Adamowicz, Leonidas 
Dudarew-Ossetyński †,  Jadwiga  Inglis,  Michał  Jasień,  Tomasz  Kachelski, 
Elżbieta Kański,  Krystyna  Kuszta,  Jarosław  Łasiński,  Andrzej  Maleski, 
Mira N. Mataric, Marta Ojrzyńska, Maria Piłatowicz, Edward Piłatowicz, 
Kleofas  Rundzio †,  Andrzej  Seweryn,  Katarzyna  Śmiechowicz, 
Jan Świder, Maja Trochimczyk, Elżbieta Trybuś i Jolanta Zych

Moonrise Press ma przyjemność zawiadomić o publikacji historii Klubu Kultury im. Heleny Modjeskiej w języku polskim (lipiec 2021). Pod redakcją dr. Maja Trochimczyk, Elżbieta Kański i dr. Elżbieta Trybuś, ten blisko 380-stronicowy tom dokumentuje 50 lat działalności kulturalnej Klubu Kultury i Sztuki Heleny Modjeskiej w Los Angeles, założonego w 1971 roku przez aktora-reżysera Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego i innych polskich emigrantów w Kalifornii. Tom składa się z esejów, wywiadów, spisów klubowych wydarzeń i innych dokumentów, bogato ilustrowanych kolorowymi fotografiami z 50-letniej historii Klubu.

Teksty: Senator Anna Maria Anders, Tadeusz Bociański†, Dorota Czajka-Olszewska, Krysta Close, Zofia Cybulska-Adamowicz, Zofia Czajkowska, Witold Czajkowski, Leonidas  Dudarew-Ossetyński†, Jadwiga Inglis, Michał Jasień, Elżbieta Kański, Tomasz Kachelski, Krystyna Kuszta, Konsul Jarosław Łasiński, Andrzej Maleski, dr Mira N. Mataric, Marta Ojrzyńska, Edward Piłatowicz, Maria Piłatowicz, dr Kleofas Rundzio†, Andrzej Seweryn, Katarzyna Śmiechowicz, Jan Świder, dr Maja Trochimczyk, dr Elżbieta Trybuś i Jolanta Zych. 

ISBN 978-1-945938-49-8. Bezpłatny plik PDF do pobrania, 32,4 MB. 380 stron (368 stron tekstu plus xii stron wstępu), duży format 8 na 11,5 cali. Kliknij tutaj.


PRZEDMOWA

Zapraszamy Państwa do wizyty w Klubie Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles. W 2021 roku obchodzimy nasze 50-lecie i niniejsza publikacja jest częścią naszych obchodów. Założony w 1971 roku Klub jest organizacją dedykowaną promocji polskiego dziedzictwa kulturalnego oraz nauki i sztuki polskiej w Kalifornii. W swych bujnych dziejach, Klub był sponsorem ważnych wydarzeń kulturalnych. Zorganizowaliśmy wiele premier teatralnych, filmowych i muzycznych, oraz spotkań z artystami i naukowcami z Polski albo działającymi w USA, Kanadzie lub Anglii. 

Obok imprez tylko dla naszych członków, zaprezentowaliśmy liczne koncerty, pokazy, wykłady, spektakle, wystawy i filmy dla zainteresowanych przedstawicieli Polonii kalifornijskiej i mieszkańców hrabstw Los Angeles i Orange. Na wykłady i występy w Klubie zapraszaliśmy setki wybitnych gości z Polski a programy przedstawialiśmy naszej publiczności we współpracy z takimi instytucjami akademickimi i kulturalnymi jak Polski Festiwal Filmowy w Los Angeles, Muzeum Bowers w Santa Ana, Centrum Muzyki Polskiej w Uniwersytecie Południowej Kalifornii, Klub PAPA, Klub PIE, Polski Salon Artystyczny w San Diego, Polski Salon Teatralny w Toronto i inne organizacje. Cieszymy się również z bliskiej współpracy z Konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej w Los Angeles, jednym z fundatorów niniejszej publikacji, sponsorowanej również przez wydawnictwo Moonrise Press. Serdecznie dziękujemy Konsulatowi za grant, który umożliwił nam przygotowanie naszego zbioru dokumentów, zdjęć, wspomnień, esejów i wywiadów.  


Wśród słynnych wydarzeń sponsorowanych przez Klub, wymienić można amerykańską premierę monumentalnego Requiem Romana Maciejewskiego w wykonaniu Los Angeles Master Chorale (1975) – dzięki ogromowi pracy założyciela Klubu, Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego; koncert grupy muzyki współczesnej Jacaranda New Music prezentujący muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego oraz wywiady nagrane do filmu dokumentalnego o genialnym kompozytorze (2012) – projekt Mai Trochimczyk; czy wystawienie Pastorałki Schillera siłami Klubu i klubowiczów (2002) w reżyserii Marii Piłatowicz, podczas kadencji Prezesa Jolanty Zych. W wydarzeniach organizowanych przez Klub wzięło udział tysiące widzów i słuchaczy. Publiczność składała się w równej mierze z przedstawicieli Polonii jak i publiczności amerykańskiej. 

Listę gości Klubu, którzy opowiadali nam o swoich osiągnięciach znaleźć można na stronach naszego albumu. Są wśród nich takie nazwiska jak: Andrzej Wajda (nagrodzony Oskarem), Czesław Miłosz (laureat nagrody Nobla), Jadwiga Barańska, Adam Zagajewski, Piotr Anderszewski, czy Urszula Dudziak. To luminarze naszej kultury. Odwiedzili nas przedstawiciele następujących dziedzin: teatr i film (reżyserzy, operatorzy, aktorzy oraz grupy teatralne z Polski, Kanady i Australii); literatura (pisarze, poeci, historycy i krytycy literaccy); muzyka (soliści, kompozytorzy i zespoły muzyki poważnej, jazzu oraz muzyki popularnej); polityka i ekonomia; sztuka (artyści oraz kuratorzy wystaw); nauki ścisłe i humanistyczne; podróże i odkrycia.  

Działalność Klubu i jego władz została nagrodzona wieloma odznaczeniami, w tym sześć nagród dla całego Klubu, oraz liczne nagrody indywidualne dla prezesów i członków Zarządu. Z okazji 40-lecia Klubu w 2012 roku medale Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej, „zasłużony dla kultury polskiej” otrzymalo aż 19 członków zarządu, byłych prezesów, założycieli i działaczy Klubu. Z tej samej okazji, Leonidas Dudarew-Ossetyński (1910-1989), założyciel Klubu, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Dwadzieścia medali jednego dnia (15 marca 2013) – to polonijny rekord! Informacje o spotkaniach klubowych pojawiały się w prasie krajowej i zagranicznej, w polskiej telewizji i na falach radiowych, a nawet na konferencjach naukowych, Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego czy Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce.  

W niniejszym albumie postanowiliśmy umieścić materiały nigdy wcześniej nie publikowane, które staną się ważnym źródłem historii nie tylko naszej organizacji, ale także historii Polonii w Kalifornii i w świecie. Stąd nietypowy format naszej pracy – almanachu, gdzie znajdują się przedruki z albumów okolicznościowych celebrujących 25-lecie czy 40-lecie Klubu, sprawozdania i listy spotkań, wspomnienia prezesów, wywiady, teksty wykładów wygłoszonych na spotkaniach klubowych, przedruki artykułów prasowych, i in. Po obecnej wersji polskiej w formacie PDF oraz wydaniu drukowanym, w miękkiej lub twardej oprawie, ukaże się wersja angielska. 

Dziękujemy wszystkim autorom tekstów zamieszczonych w naszym Albumie. Są wśród nich, obok redaktorek dr Mai Trochimczyk (Prezes w latach 2010-12 i 2018-22), Elżbiety Kańskiej (Prezes w roku 2013), i dr Elżbiety Trybuś (Sekretarz i Wiceprezes w latach 2018-2021), także Beata Czajkowska, Elżbieta Czajkowska, i Syl Vès, wolontariuszki, które pracowały nad transkrypcjami nagrań, czy skanowaniem dokumentów. Nad korekta wytrwale trudzily sie Krystyna Kuszta ( wieloletni Wiceprezes i Sekretarz Klubu) oraz Jolanta Zych (Prezes w latach 1998-2006). Skorzystaliśmy z istniejących sprawozdań i materiałów Klubu napisanych przez Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego, Tadeusza Bociańskiego, Zofie I Witolda Czajkowskich, Marie i Edwarda Piłatowiczów, Krystynę Kusztę, Tomasza Kachelskiego, Jolantę Zych, Dorotę Czajka-Olszewską, Andrzeja Maleskiego, Jana Świdra, i dr Kleo Rundzio. Doboru zdjęć dokonały Maja Trochimczyk i Ewa Barsam, korzystając z fotografii zeskanowanych do publikacji na stronie internetowej Klubu (bez podania autorów indywidualnych zdjęć). Wiemy, że fotografią zajmowali się Stefan Pasternacki, Jerzy Gąssowski, Jacek Nowaczyński, Lucyna Przasnyski, Maria Kubal, Maja Trochimczyk, i wielu innych członków Klubu, ale nasze cyfrowe archiwa nie identyfikowały autorów fotografii, więc za ten brak informacji naszych  fotografów z góry przepraszamy. 

Materiały prasowe dostarczyła Jadwiga Inglis. W archiwalnych poszukiwaniach pomagali nam Peter J. Obst (Amerykańska Rada Polskiej Kultury, czyli American Council for Polish Culture), Małgorzata Kot i Julita Siegel z Muzeum Polskiego w Ameryce  (Polish Museum of America) w Chicago, Valerie Dudarew-Ossetyńska Hunken, córka założyciela Klubu (archiwa prywatne), Jerzy Zagner i Jolanta Zych (archiwa prywatne). Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy na ręce Valerie Dudarew-Ossetyńskiej Hunken, bo bez jej pomocy nie udało by się odtworzyć biografii jej ojca. Pani Hunken ofiarowała Klubowi zestaw slajdów ze spotkań klubowych, który po zeskanowaniu wzbogacił nasze archiwum i dostarczył materiału ikonograficznego wykorzystanego w naszym Albumie. 

Niniejsze opracowanie dotyczy wydarzeń klubowych na przestrzeni 50 lat, od początku założenia Klubu przez Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego w roku 1971 do chwili obecnej. Okazuje się, że Klub miał przez ten czas 13 prezesów, którzy pracowali przez kilka kadencji pod rząd, albo z przerwami, tzn. powracając po pewnym czasie. Klub organizował comiesięczne spotkania, nawet czasem w miesiącach wakacyjnych, czyli od 10 do 15 wydarzeń w jednym roku. Łatwo zatem policzyć, że było ich w sumie ponad 500! Ogromnym plusem naszych spotkań był i jest bezpośredni kontakt ze słynnymi aktorami, reżyserami, artystami, dziennikarzami, czy wybitnymi muzykami lub autorami książek. Nasze salonowe wykłady i wywiady stwarzają okazję do wymiany zdań i dyskusji, a przede wszystkim do nawiązania więzi i budowania przyjaźni. Dla wielu członków Klub był wręcz zastępczą rodziną: przyjechali tu sami, szukali kontaktów z pobratyńcami na obczyźnie, i tęsknili za językiem polskim.

W ciągu 50 lat naszej historii zmieniali się prezesi i zarządy (wszyscy pracowali jako wolontariusze), przybywali nowi członkowie, odchodzili dawni. Cieszymy się, że mamy nadal wiernych klubowiczów, uczestniczących w naszych działaniach niemal od samego początku. Dziękujemy im za ich wkład i uczestnictwo w spotkaniach oraz za ich ochotniczą pracę w Klubie i gotowość pomocy. Mamy nadzieję, że te tradycje wzajemnej pomocy i koleżeńskiej atmosfery będą nadal podtrzymywane i będziemy mogli wspólnie organizować ciekawe spotkania klubowe. Zawsze staramy się, aby nadal wszyscy, zarówno goście odwiedzający nas, jak i członkowie, czuli się w Klubie wspaniale. Witamy mile nowych członków, którzy pragną kultywować nasze tradycje i propagować ojczystą kulturę w Ameryce. 

Zdajemy sobie również sprawę, że mogliśmy pominąć jakiś indywidualny szczegół, który umknął naszej uwadze w tym obszernym opracowaniu, ale głęboko wierzymy, że dla większości członków Klubu będzie to miła pamiątka wspomnień i wrażeń oraz pożyteczna lektura o 50-letniej historii Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles. Opracowanie to jest też dowodem, że pomimo wzlotów i potknięć, Klub nasz przetrwa następne 50 lat, czego wszystkim życzymy.

W imieniu Komitetu Redakcyjnego wszystkim współpracownikom i autorom tekstów do historii Klubu serdecznie dziękujemy. Życzymy jak najwspanialszych następnych 50 lat! 

Maja Trochimczyk, Elżbieta Kański, Elżbieta Trybuś



SPIS TREŚCI

Komitet Redakcyjny – v

Spis Treści – vi

Przedmowa - ix

ODROBINA HISTORII – 1

  • Zarys Historii Klubu  ≈ Maja Trochimczyk 
  • Lista Zarządów Klubu ≈ Elżbieta Trybuś 
  • Patronka Klubu – Helena Modrzejewska ≈ Maja Trochimczyk 
  • Założyciel Klubu – Leonidas Dudarew-Ossetyński ≈ Maja Trochimczyk 

SPIS SPOTKAŃ 1971-1978 – 57

  • Spotkania podczas kadencji Prezesa Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego, 1971-1978 ≈ Maja Trochimczyk
  • O Requiem Romana Maciejewskiego ≈ Maja Trochimczyk 
  • Wieczory Klubu Kultury, Circa 1971-1982 
  • Sprawozdanie z Siedmiu Lat ≈ Leonidas Dudarew-Ossetyński 

SPIS SPOTKAŃ 1979-1996 – 77

  • Pierwsze 25 Lat – Przedruk Albumu Rocznicowego – 78
  • Polemika o Aleksandrze Małachowskim, 1984 („Prelegent z Polski” ≈ Michał Jasień, „Nietaktowne Rady” ≈ Edward Piłatowicz, „” ≈ Tadeusz Bociański) –

SPIS SPOTKAŃ 1997-2010 – 147

  • Spotkania podczas kadencji Prezesa Edwarda Piłatowicza, 1997-1998 ≈ Edward Piłatowicz 
  • 25 Lat Temu… Edward Pilatowicz 
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Jolanty Zych, 1998-2000 ≈ Krystyna Kuszta 
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Jolanty Zych, 2000-2002 ≈ Krystyna Kuszta
  • Roman Maciejewski – Portret Kompozytora ≈ Maja Trochimczyk  
  • Dwa Głosy o Pastorałce Leona Schillera ≈ Jacek Świder i dr Kleofas Rundzio
  • Bal 30-Lecia Klubu, 9 Lutego 2002 ≈ Maja Trochimczyk
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Jolanty Zych, 2002-2004 ≈ Krystyna Kuszta  
  • „Krzyz Kawalerski dla Prezesa Klubu Kultury im. Modrzejewskiej oraz Andrzej Seweryn w Santa Monica” ≈ Jadwiga Inglis, przekład Maja Trochimczyk  
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Jolanty Zych 2004-2006 ≈ Krystyna Kuszta –
  • Moje Cztery Kadencje ≈ Jolanta Zych  
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Doroty Czajka-Olszewskiej 2006-2008 ≈ Dorota Czajka-Olszewska 
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezesa Andrzeja Maleskiego 2008-2010 ≈ Maja Trochimczyk 
  • Spotkanie z Januszem Kamińskim ≈ Andrzej Maleski
  • „Modjeska - Woman Triumphant Premiera Filmu w Los Angeles” ≈ Jadwiga Inglis, przekład Maja Trochimczyk

SPIS SPOTKAŃ 2010-2021

  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Mai Trochimczyk 2010-2012 ≈ Maja Trochimczyk
  • Doroczny Biuletyn Prezesa 2011 ≈ Maja Trochimczyk
  • Górecki Błyszczy w Jacarandzie ≈ Krysta Close, przekład Maja Trochimczyk 
  • Doroczny Biuletyn Prezesa 2012 ≈ Maja Trochimczyk 
  • Mickiewicz Dzisiaj - Sprawozdanie z Los Angeles ≈ Dr Mira N. Mataric, przekład Maja Trochimczyk
  • W Ogrodzie Arden ≈ Bal 40-lecia Klubu 
  • Anegdoty i Zdjęcia ≈ Andrzej Maleski i Edward Piłatowicz 
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Mai Trochimczyk 2012 ≈ Maja Trochimczyk
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Elżbiety Kańskiej, 2013 ≈ Elżbieta Kański
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezesa Andrew Z. Dowena 2013-2014 ≈ Elżbieta Kański
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezesa Andrew Z. Dowena 2014-2016 ≈ Elżbieta Kański
  • Wspomnienia Sybiraczki ≈ Zofia Cybulska-Adamowicz 
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezesa Andrew Z. Dowena 2016-2018 ≈ Elżbieta Kański
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Mai Trochimczyk 2018-2020 ≈ Maja Trochimczyk
  • Biuletyn Prezesa, Kadencja 2018-2020 ≈ Maja Trochimczyk
  • Sto Lat Polski w Muzyce ≈ Maja Trochimczyk
  • Święto Stu Lat Odzyskania Niepodległości ≈ Jarosław Łasiński
  • Przemówienie do Polonii ≈ Senator Anna Maria Anders 
  • Spektakl Helena Marty Ojrzyńskiej w Santa Monica ≈ Marta Ojrzyńska
  • Spotkania Podczas Kadencji Prezes Mai Trochimczyk 2020-2022 ≈ Maja Trochimczyk
  • O Sztuce Aktorskiej Mówi Andrzej Seweryn ≈ Katarzyna Śmiechowicz i Andrzej Seweryn, redakcja Elżbieta Trybuś 
  • Bal 50-lecia Klubu w University Club of Pasadena, 10.10.2021



1 comment:

  1. gratulacje i zyczenia pomyslnosci w dalszej dzialalnosci

    ReplyDelete