Monday, May 5, 2025

Koncert "Odwieczne Dialogi" - Tomczuk i Yoder w Santa Monica, 20 maja 2025 g. 18:30


 

Ostatnie artystyczne wydarzenie naszego Klubu w tym sezonie odbędzie sie we wtorek, 20 maja 2025 r. o godz 18:30 w Santa Monica. 

Koncert Muzyki Kameralnej "Timeless Dialogues"  z programem "Bach · Mozart · Chopin · Liszt · Brahms -  Wieniawski · Debussy · Rachmaninoff · Ysaÿe · Bacewicz · Prokofiew" w wykonaniu Dominik Yoder - fortepian oraz Paulina Tomczuk - skrzypce. Koncert odbedzie sie w Martin Luther King Jr. Auditorium w Bibliotece Santa Monica, adres: 601 Santa Monica Blvd. Santa Monica, CA 90401.  Wstęp wolny.  Zachęcamy do prezentacji tych wspaniałych muzyków, laureatów wielu nagród.


PROGRAM

I. SKRZYPCE SOLO - Paulina Tomczuk

J.S. Bach – Andante and Allegro from Sonata for Solo Violin No. 2, BWV 1003

Eugène Ysaÿe – Sonata for Solo Violin No. 5, Op. 27 – I. L’Aurore

Grażyna Bacewicz – Caprice No. 2

II. FORTEPIAN SOLO - Dominik Yoder

F. Liszt – Hungarian Rhapsody No. 2 in C-sharp minor

F. Chopin – Nocturne Op. 62 No. 1 in B major

S. Rachmaninoff – Étude-Tableau Op. 39 No. 6 in A minor

S. Prokofiev - Piano Sonata No. 3 in A Minor


III.  DUET SKRZYPCE Z FORTEPIANEM 

W.A. Mozart – Sonata for Violin and Piano in E-flat major, K. 302

C. Debussy – Beau Soir

S. Rachmaninoff – Vocalise

J. Brahms – Scherzo from the F-A-E Sonata

Encore: 

H. Wieniawski – Romance from Violin Concerto No. 2, Op. 22



PAULINA TOMCZUK - SKRZYPCE

Paulina Tomczuk pochodzi z Zielonej Góry, gdzie od 2009 roku uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze w klasie skrzypiec mgr Anny Tułasiewicz-Jęczały. Następnie, od 2018 kontynuowała swoją edukację muzyczną w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1, w klasie skrzypiec mgr Katarzyny Dudy. W 2021 rozpoczęła studia I stopnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. UMFC dr hab. Agaty Szymczewskiej, kończąc owe studia z wyróżnieniem w 2024. Obecnie skrzypaczka studiuje równocześnie na dwóch uczelniach, kontynuując swój rozwój w klasie Agaty Szymczewskiej w Warszawie, oraz studiując w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Bartłomieja Nizioła. Na przestrzeni lat skrzypaczka doskonaliła swoje umiejętności uczestnicząc w licznych kursach muzycznych w klasach pedagogów takich jak: Alexander Sitkovetsky, Krzysztof Węgrzyn, Daniel Stabrawa, Marcin Zdunik, Bartłomiej Nizioł, Tomasz Tomaszewski, Agata Szymczewska, Wiesław Kwaśny, Sławomir Tomasik, Janusz Wawrowski, Adam Korniszewski, Włodzimierz Promiński, oraz wielu innych. 

Paulina jest laureatką ponad 70 konkursów rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Wśród
ostatnich osiągnięć konkursowych skrzypaczki najważniejsze to: IV nagroda podczas VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej (Częstochowa 2024), I nagroda na I Konkursie Miniatur (Warszawa 2022), III nagroda na IV Konkursie Skrzypcowej Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej (Częstochowa 2022), I miejsce na Kyoto International Music Competition (Japonia 2021), Grand Prix na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich (Łódź 2021), I miejsce na ISCART International Music Competition (Szwajcaria 2021), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Rozgłośni Radiowych dla Młodych Muzyków "Concertino Praga” (Czechy 2021), Nagroda Specjalna za wykonanie utworu współczesnego ufundowana przez Viktor Kalabis and Zuzana Ruzickova Fund (Czechy 2021), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej - Zespoły Kameralne (Toruń 2021), II miejsce na North International Music Competition (Szwecja 2020), III miejsce na VIII  Międzynarodowym konkursie im. Janiny Garści (Stalowa Wola 2018), II miejsce na II
Międzynarodowym konkursie ,,Nałęczów i skrzypce” (Nałęczów 2017). 


Talent artystki doceniono przez wiele komisji stypendialnych przyznając Paulinie: Stypendium Lyra Stiftung w 2024, Stypendium Artystyczne Ministra Kultury w 2021, Stypendium Prezydenta Miasta Zielona Góra w latach 2019-2022, Stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego w latach 2015-2018, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2016, Nagroda Kulturalna „Eurydyki” Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w dziedzinie muzyki w 2015, Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz dzieci w latach 2011-2015.

Paulina Tomczuk regularnie koncertuje jako solistka i kameralistka, na przestrzeni lat biorąc udział w koncertach i recitalach w takich miejscach, jak: Yehudi Menuhin Forum Bern (Szwajcaria), ARTIn Foundation - Solidarity concert (Szwajcaria), International Holland Music Session (Niderlandy), ARS NOVA Association (Francja), Association of E. Stein (Niemcy), Concertino Praga (Czechy), Viktor Kalabis and Zuzana Ruzickova Fund (Czechy), The Afyonkarahisar Festival (Turcja), Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki (Polska), Uniwersytet Warszawski (Polska), Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (Polska), Filharmonia Zielonogórska (Polska), Stowarzyszenie PRO MUSICA w Zielonej Górze (Polska), Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (Polska), Instytut Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Polska), Piła Festival (Polska), Łazienki Królewskie w Warszawie (Polska).

W latach 2013-2014 uczestniczyła w projekcie Lusławicka Orkiestra Talentów, powstałej w
Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, będącej wtedy jeszcze pod opieką samego Pendereckiego. Owocem wspólnej pracy były liczne koncerty pod batutą wybitnych dyrygentów i solistów, a także nagranie płyty z polską muzyką współczesną. Kontynuacją tego projektu było założenie Penderecki Youth Orchestra, której Paulina Tomczuk była członkiem.


DOMINIK YODER - FORTEPIAN

Dominik Yoder od najmłodszych lat wykazywał niezwykłą pasję i determinację w kierunku muzyki, rozpoczynając naukę gry na fortepianie w wieku dwóch lat z własnej inicjatywy. Jego gra została opisana jako „autorytatywna i liryczna, z potężną techniką doprawioną niesamowitym poczuciem humoru”. 

Otrzymał II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hartford w 2025 r., IV nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fujairah w 2025 r., II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Liszta w Los Angeles w 2024 r., Złoty Medal w Konkursie Fundacji Kościuszkowskiej dla Młodych Pianistów w Waszyngtonie w 2018 r. oraz nagrodę główną w Konkursie Redlands w 2018 r., dzięki czemu wystąpił z orkiestrą. Zdobył pierwszą nagrodę w kilkunastu konkursach lokalnych, regionalnych i stanowych. 

W 2022 roku Dominik otrzymał nagrodę Wybitny Polak od Fundacji "Teraz Polska" - a prezentacji dokonano na uroczystosci zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP w Los Angeles. 

Dominik występował w Żelazowej Woli (miejscu narodzin Fryderyka Chopina) oraz w innych miejscach w Polsce, Puerto Rico, Niemczech i Stanach Zjednoczonych z recitalami solowymi, a także z Culver City Symphony Orchestra, Brentwood Symphony Orchestra, Southwest Youth Chamber Music Festival Orchestra i Hollywood Orchestra for Redlands Bowl. Występował w polskiej telewizji i radiu, a także brał udział w kursach mistrzowskich z Natalią Troull, Diną Joffe, Eteri Andjaparidze, Edwardem Wolaninem, Aleksandrem Korsantią, Borysem Bermanem, Dmitrijem Rachmanowem, Wojciechem Kocjanem, Jurą Margolisem i Antoinette Perry. Studiuje grę na fortepianie u Róży Kostrzewskiej Yoder.

Poprzednio wystepowal w Klubie im. Heleny Modrzejewskiej w 2019 roku wraz z bracmi Lukaszem i Kacprem, oraz w kwietniu 2025 podczas prezentacji studentow Akademii Chopniowskiej w Los Angeles. 

"JJest naprawdę wyjątkowym pianistą i artystą. Łączy cechy fantazji indywidualnej wypowiedzi z wielką starannością warsztatową. Jeśli wybierze pianistykę jako swoją działalność, to nawet w obecnym niezwykle konkurencyjnym światowym kontekście ma autentyczne szanse na sukces." 
                             ADAM WIBROWSKI    Profesor emeritus Conservatoire de Paris

"Dominik jest gotowy na nasz Konkurs Chopinowski. Na wysokie miejsce w finale! Daje już recitale, a więc to jest zawodowiec i bardzo utalentowany, wspaniały technicznie pianista! Zaczarował mnie, wciągnął w swój świat dżwięków. Brawo, bravissimo! Życzę mu, aby sprzyjało mu to co najważniesze dla artysty: szczęście. Konkursy wcale nie są mu potrzebne. Chyba, że do zarabiania pieniędzy. Ale Chopinowski to zupełnie co innego. Polecam!" 
EWA SOLINSKA - dziennikarz, recenzent muzyczny,


FOTOGRAFIE Z SANTA MONICA





Prezes Maja Trochimczyk, Skarbnik Anna Sadowska, Dominik Yoder, Paulina Tomczuk, Beata Czajkowska, po koncercie z nagrodami- Dyplomy Uznania, Kwiaty i Ksiazki od Moonrise Press - Gorecki in Context for Dominik, A Romantic Century in Polish Music and Helena Modjeska for Paulina Tomczuk.


















Prezes Maja TRochimczyk, Skarbnik Anna Sadowska, Dominik Yoder, Paulina Tomczuk, Beata Czajkowska, po koncercie




Projekt programu - Elzbieta Czajkowska



No comments:

Post a Comment