Friday, June 7, 2019

Qui Pro Quo Piosenki Kabaretowe w South Pasadena i Mini Wystawa Katarzyny Kociomyk, 8 czerwca 2019


QUI PRO QUO - POLSKIE PIOSENKI KABARETOWE


W dniu 8 CZERWCA 2019 r. o godzinie 18:00. Modjeska Club prezentuje Kabaret i Kolacje "Qui Pro Quo - polskie piosenki kabaretowe” koncert  w wykonaniu grupy teatralnej „Sami Swoi” z Polish American Social Club w Las Vegas. Program obejmuje klasyczne polskie piosenki kabaretowe z Qui Pro Quo, Piwnicy Pod Baranami, Kabaretu Starszych Panów, Kabaretu Pod Egida i in... Projekcję dźwięku koordynować będzie laureat nagrody Emmy Andrzej Warzecha. Wieczor z gorącą kolacją w formie bufetu Jola Budny z restauracji Polka.

GDZIE: South Pasadena Community Room, 1115 El Centro St, South Pasadena, CA 910303.
KIEDY: Sobota, 8 czerwca 2019 r. O godzinie 18:00.
RSVP: Bezpłatne dla członków klubu, otwarte dla gości. RSVP na prezes@modjeska.org do 6 czerwca 2019 r. Członkowie klubu: prosimy o przyniesienie ulubionego napoju i deseru.


SAMI SWOI - POLSKA GRUPA TEATRALNA Z LAS VEGAS


Grupa Teatralna „Sami Swoi” jest częścią Polskiego Amerykańskiego Klubu Społecznego w Las Vegas i do tego spektaklu włączą się: Grażyna Mierzwińska, Monika Clark, Małgorzata Baran, Marianna Wojciechowicz, Iwona Podzorska, Antoni Cembrzyński, Krystian Kinel.

Będą wykonywać niektóre z najbardziej znanych, klasycznych polskich piosenek kabaretowych z wielu najsłynniejszych polskich kabaretów.

PROGRAM


 • Kabaret Starszych Panow - Tanie dranie
 • Kabaret pod Egida - Czy te oczy moga klamac
 • Kabaret pod Egida - Taki kraj
 • Kabaret Starszych Panow - Z kim tak ci bedzie zle jak ze mna
 • Kabaret Qui pro quo – Ach ten wasik
 • Kabaret Qui pro quo – Juz taki jestem zimny dran 
 • Kabaret Piwnica pod Baranami  -  Miejcie nadzieje
 • Kabaret Piwnica pod Baranami  - Grande Valse Brillante 
 • Kabaret Piwnica pod Baranami  - Bedziesz moja pania
 • Kabaret Starszych Panow – Tango Kat
 • Kabaret Qui pro quo - Upić się warto
 • Kabaret Qui pro quo – Milosc Ci wszystko wybaczy
 • Kabaret Qui pro quo -  Ta mala pila dzis
 • Kabaret Qui Pro Quo – Nikt tylko Ty
 • Kabaret Piwnica pod Baranami  - Dni ktorych nie znamy
 • Kabaret Starszych Panow - Kaziu, zakochaj sie
 • Kabaret Starszych Panow – Szuja
 • Kabaret Tey - To juz z gorki
 • Kabaret Piwnica pod Baranami - To taka glupia to ja juz nie jestem 
 • Kabaret Starszych Panow - Przeklnij mnie
 • Kabaret Piwnica pod Baranami - Naprawde nie dzieje sie nic
QUI PRO QUO


Qui Pro Quo był najsłynniejszym polskim teatrem literackim i rewiowym okresu międzywojennego. Występował w Warszawie w latach 1919-1931 i przez krótki okres również w 1932 roku. Poetami związanymi z tym kabaretem byli Julian Tuwim, Antoni Słonimski i Kazimierz Wierzyński. Kompozytorzy to Zygmunt Wiehler, Szymon Kataszek i Jerzy Boczkowski, założyciel Qui Pro Quo. Pierwsze występy jazzowe w Warszawie zabrzmiały ze sceny Qui Pro Quo, dzięki Jerzemu Petersburskiemu i Arturowi Goldowi. Wśród wykonawców znalazły się gwiazdy polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska, Zula Pogorzelska, Zofia Terné, Stefcia Górska, Adolf Dymsza, Kazimierz Krukowski, Ludwik Lawiński i Eugeniusz Bodo. [Informacje na podstawie Wikipedii]

KABARET STARSZYCH PANOW


Kabaret Starszych Panów był polskim kabaretem satyrycznym wykonanym dla telewizji pod koniec lat 50. do połowy lat 60. (1958–1966). W jego przedstawieniach uczestniczyło wielu czołowych aktorów i wykonawców. Gospodarzami i producentami byli Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora, dwaj starzejący się polscy aktorzy wymienieni w nazwie kabaretu. Ich humor określany jest jako „absurdalny, wyrafinowany i elegancki”. Muzyka stanowiła ważny element kabaretu. Wielu najslynniejszych polskich aktorów tamtych czasów grało w kabarecie jako goście: Mieczysław Czechowicz, Edward Dziewoński, Wiesław Gołas, Kalina Jędrusik, Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Zdzisław Leśniak, Wiesław Michnikowski. [informacje oparte na Wikipedii]
KABARET POD EGIDA


Kabaret Pod Egidą („pod egidą”) to polski kabaret satyryczny. Został stworzony w 1967 roku z inicjatywy piosenkarza i autora piosenek Jana Pietrzaka i jest nadal aktywny (od 2012 roku). „Pod egidą” był politycznie naładowanym banałem w zdominowanej przez Związek Radziecki Europie Wschodniej. Kabaret powstał w 1967 roku jako kontynuacja popularnego kabaretu studenckiego Hybrydy. Pierwszymi wykonawcami byli Jan Pietrzak, Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Jan Raczkowski, Krzysztof Paszek, Hanna Okuniewicz, Barbara Kraftówna, Anna Prucnal, Kazimierz Rudzki, Wojciech Siemion, Wojciech Brzozowicz i Jan Tadeusz Stanisławski. Wraz z powstaniem Solidarności grupa zyskała dużą sławę dzięki wykonaniu nieoficjalnego hymnu Solidarności, patriotycznej pieśni Jana Pietrzaka. Grupa miala zakaz wystepow w następstwie stanu wojennego przeciwko Solidarności w 1981 r. Kabaret wznowił swoje występy dopiero w połowie lat osiemdziesiątych. Wśród stałych współpracowników i artystów, w latach 80., znalazły się takie osobowości polskiej sceny teatralnej, jak Ewa Dałkowska, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Piotr Fronczewski, Wojciech Pszoniak, Jerzy Dobrowolski, Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Paweł Dłużewski, Marek Majewszki, i Krzysztof Daukszewicz. W latach 90. kabaret regularnie występował w Krakowie i Bytomiu, z udziałem wielu artystów, w tym Jacka Kaczmarskiego i Marcina Wolskiego. [Informacje oparte na Wikipedii]
PIWNICA POD BARANAMI


Piwnica Pod Baranami (Angielski: Piwnica pod Baranami) to polski kabaret literacki zlokalizowany w Krakowie w Pałacu Pod Baranami. Przez ponad 30 lat w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Piwnica pod Baranami służyła jako najbardziej znany kabaret polityczny w kraju, aż do końca ery komunistycznej. Stworzony przez Piotra Skrzyneckiego w 1956 r. Kabaret kontynuuje działalność, wbrew plotkom, że został zamknięty po śmierci założyciela w 1997 r. Znajduje się w pierwotnej lokalizacji na średniowiecznym Starym Mieście, przy Rynku Głównym (następny do kawiarni Vis-á-vis). Po prawie pięćdziesięciu latach Piwnica stała się legendą lokalnej ekscentryczności, a styl kabaretu Piwnica wszedł do potocznego języka jako „podziemny (piwnica) styl” performance. Wpływ Piwnicy wykracza poza sztukę; zostało to opisane w ten sposób: „To było coś więcej niż kabaret. To był powiew wolności i ironiczny dystans do otaczającej nas rzeczywistości”. Wśród naszych członków Lucyna Przasnyski była i jest związana z Piwnicą i jej artystami. Do muzyków, aktorów związanych z Piwnicą należą: Bronisław Chromy, Ewa Demarczyk, Leszek Długosz, Anna Dymna, Wiesław Dymny, Janina Garycka, Jan Güntner, Tamara Kalinowska, Krzysztof Komeda, Zygmunt Konieczny, Andrzej Kurylewicz, Tadeusz Kwinta, Kika Lelicińska, Krzysztof Litwin, Stanisław Radwan, Barbara Nawratowicz, Jan Nowicki, Maria Nowotarska, Mirosław Obłoński, Joanna Olczak-Ronikier, Agnieszka Osiecka, Krzysztof Penderecki, Joanna Plewińska, Mieczysław Święcicki, Kika Szaszkiewiczowa, Jerzy Turowicz, Jerzy Vetulani, Andrzej Wajda, Kazimierz Wiśniak, Dorota Terakowska, Grzegorz Turnau, Leszek Wójtowicz, Krystyna Zachwatowicz. Andrzej Zarycki, Dorota Ślęzak i Ewa Wnuk-Krzyżanowska [Informacje na podstawie Wikipedii]
CABARET TEY


Kabaret TEY był jednym z najpopularniejszych polskich kabaretów w latach 70. i 80. XX wieku. Jego głównymi wykonawcami byli Zenon Laskowik i Bohdan Smoleń. Założony w połowie lat 60. jako Klops przez Zenona Laskowika, Krzysztofa Jaślara i Aleksandra Gołębiowskiego, 17 września 1971 r. zmienił nazwę na Kabaret TEY. Popularnymi wykonawcami byli Bohdan Smoleń (dołączył w 1977 r.), Jadwiga Żywczak, Marian Pogasz, Rudi Schuberth, Janusz Rewiński, Grażyna Łobaszewska, Zbigniew Górny, Zbigniew Wodecki i Małgorzata Ostrowska. Wykonywali m. in. piosenki z muzyką Włodzimierza Korcza (autor Żeby Polska była Polską, nieformalny hymn Solidarności). Najpopularniejszymi z artystow byli Laskowik i Smoleń, którzy często występowali  razem. Nazwa TEY oznacza „ty” w dialekcie poznańskim. [Informacje oparte na Wikipedii]

EDEN DZIEŃ WYSTAWA MALARSTW KATARZYNY KOCIOMYK


Podczas obiadu w restauracji goście będą mogli zobaczyć 10 obrazów Katarzyny Kociomyk, polskiej malarki z siedzibą w Las Vegas. Obrazy są wykorzystywane jako ilustracja do tego wpisu na blogu, a kolejne są przedstawione poniżej.


KATARZYNA KOCIOMYK


Katarzyna Kociomyk ukończyła z wyróżnieniem jedną z najbardziej prestiżowych Akademii Sztuk Pięknych w Polsce. Obrazy pani Kociomyk znajdują się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Południowej, Europie, Australii i Azji.

„Mój pierwszy obraz olejny, który malowałem, gdy miałem 4 lata. Myślę, że wtedy zacząłem myśleć o zostaniu malarzem. Poprzez malarstwo tworzyłem własne przestrzenie i nowe światy, zaczynając od jakiegoś małego elementu rzeczywistości. Ta wewnętrzna i zewnętrzna rzeczywistość wydawała się moją wczesną inspiracją. Po szkole podstawowej zgłosiłem się do liceum zorientowanego ściśle na sztukę, a pod koniec rozważałem naukę w jednej z najlepszych akademii sztuk pięknych w Europie. W październiku 1993 roku zostałem przyjęty do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a po kilku tygodniach studiowałem pod okiem najlepszych profesorów sztuki w kraju. Skończyłem Akademię z Wyróżnieniami z solidną podstawą techniczną, rozległą wiedzą o historii sztuki i lepszym zrozumieniem słowa „artysta”.


Urodzona, wychowana i wykształcona w Polsce, Katarzyna Kociomyk przybyła do Stanów Zjednoczonych w grudniu 2009 roku. Kilka dni po przyjeździe otworzyła swoje studio w spokojnym domu w Vermont. W 2015 roku przeniosła się do wiejskiej Indiany, gdzie przez dwa lata rozwijała nowe pomysły i tworzyła nowe wyzwania artystyczne. W 2017 r. Katarzyna przeniosła się do Santa Barbara w Kalifornii, a od kwietnia 2018 r. ma swój nowy dom i studio w Las Vegas w stanie Nevada, gdzie obecnie mieszka i tworzy.

FOTKI Z QUI PRO QUO POLSKIEGO KABARETU W SOUTH PASADENA

No comments:

Post a Comment