Sunday, July 4, 2021

Szczęśliwego Święta Niepodległości 2021


 Szczęśliwego Święta Niepodległości!

Nazywamy to święto “4 lipca” ale naprawdę jest to Święto Niepodległości. Święto wolności, radości i prawdy. Święto  indywidualnej i narodowej suwerenności, Święto  ludzkich praw. . . Jako imigranci z Polski w Ameryce cieszymy się swobodami, jakich brakowało nam w przeszłości w PRL z marionetkowym rządem kontrolowanym przez komunistów w Moskwie - wolność słowa, wiary, zgromadzeń, prawąo budowania własnego życia, szczęścia, tworzenia własnych firm, publikowania własnych idei...

Wywalczyli nam te wolności nasi założyciele czyli Founding Fathers, w Rewolucji Amerykańskiej, w ktorej polscy bohaterowie - Tadeusz Kościuszko i Kazimerz Pułaski - też brali udział.  Model republiki Amerykanskiej zainspirował Juliana Ursyna Niemcewicza, który przyjechał do Ameryki jako sekretarz Kościuszki w 1796 roku, prosto z rosyjskiego więzienia, wypuszczony przez Cara po dwóch latach za murami, po upadku Insurekcji Kosciuszkowskiej. Podobała im się równość, bez arystokracji, ciężka praca wszystkich, nie podobało im się niewolnictwo. Kościuszko nawet przeznaczył swój spadek na wykupienie niewolników i obdarowanie ich wolnością.


Niemcewicz postanowił wziąć model amerykański jako przykład dla edukacji patriotycznej narodu po upadku kraju i jego rozbiorach.  Powstały Śpiewy Historyczne, opisujące dzieje narodowych bohaterów Polski z muzyka i ilustracjami. W przygotowaniu tego przeboju wydawniczego XIX wieku (ponad 30 wydań) brały udział wielkie damy z kręgu Czartoryskich, w tym hrabina Chodkiewicz opisująca bohaterskie czyny generała Karola Chodkiewicza w XVII wieku.  

Mieliśmy w swym gronie w Klubie Kultury im. Heleny Modrzejewskiej pra-pra-pra-pra-wnuczkę wielkiego generała, Ewę Chodkiewicz-Świder, znakomitą artystkę. Jak ona, jesteśmy kontynuatorami wielkiej tradycji patriotycznej Polski, ale i wielkiej tradycji patriotycznej USA, naszej drugiej ojczyzny.

Wszystkiego Najlepszego dla naszych klubowiczow i gości z okazji święta Niepodległości!

Dr Maja Trochimczyk, Prezes No comments:

Post a Comment