Friday, February 10, 2023

Kustosz Katarzyna Winnicka o ikonach i sztuce Beksińskiego + skrzypek Alexander Rybak, 4 marca, 2023 r., g. 16:30, Bolton Hall, Tujunga


Ikony z XV-XIX w. i twórczość Zdzisława Beksińskiego w zbiorach Muzeum Historycznego w Sanoku

Wyklad Kustosz Katarzyny Winnickiej, Muzeum HIstoryczne w Sanoku

Sobota, 4 marca 2023 r. Godz 16:30, Bolton Hall Museum, 10110 Commerce Ave, Tujunga, CA 91042, RSVP prezes@modjeska.org

Katarzyna Winnicka w Muzeum - w tle obrazy Beksinskiego

Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej przedstawia wykład mgr Katarzyny Winnickiej z Sanoka. To prezentacja najważniejszych przykładów ikon, będących częścią jednego z największych i najpiękniejszych zbiorów w Polsce i w Europie sztuki cerkiewnej. Ikony to  obrazy o tematyce sakralnej (Maryjnej, Chrystologicznej, czy Hagiograficznej),malowane na deskach, pochodzące z byłych cerkwi prawosławnych i greckokatolickich. Prezentacja w j. polskim, ze slajdami w kolorze.

Druga część prezentacji obejmie twórczość Zdzisława Beksińskiego (1929-2005) - jednego z najbardziej znanych wspólczesnych artystów W jego obrazach można się dopatrywać cech wizyjnego malarstwa romantycznego, surrealistycznego czy inspiracji mistycyzmem wschodnim. W 2001 cały dorobek artystyczny Beksiński zapisał Muzeum Historycznemu w Sanoku, któremu już za życia przekazał ok. 300 prac. Obecnie Muzeum posiada największą kolekcję dzieł artysty, obejmującą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. 

Wstęp wolny. RSVP prezes@modjeska.org. Po wykladzie zapraszamy na przyjecie z przystawkami i deserami. 

 Wykładowca  to Magister Historii Sztuki (studia ukończone na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie) i kustosz w Dziale Sztuki Cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku. W ramach tej funkcji zorganizowala liczne wystawy czasowe, publikacje, lekcje muzealne, warsztaty muzealne, katalogi zbiorów, i in. Kustosz Winnicka prowadzila tez zajęcia na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku na wydziale Kulturoznawstwa - zajęcia z Ikonografii sztuki cerkiewnej.

Wizyta Pani Winnickiej w Kalifornii to projekt zorganizowany wspolnie z Jerzym Barankiewiczem z Polskiego Salonu Artystycznego w San Diego, gdzie Pani Kustosz wyglosi wyklad w nastepna sobote 11 marca 2023. W Los Angeles, gosciem opiekowac sie bedzie Dr. Maja Trochimczyk, Prezes Klubu, organizujac wycieczki do Huntington Library and the Getty Center. 


Zdzisław Beksiński (ur. 24.02.1929 r. w Sanoku, zm. 21.02. 2005 w Warszawie) – to polski inżynier, architekt, malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik i artysta fantastyczny posługujący się też grafiką komputerową. W jego obrazach można się dopatrywać cech wizyjnego malarstwa romantycznego, surrealistycznego czy inspiracji mistycyzmem wschodnim. W 2001 cały dorobek artystyczny Beksiński zapisał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku, któremu już za życia przekazał ok. 300 swoich prac. 

Po śmierci artysty Muzeum otrzymało ok. 20 jego ostatnich obrazów, ok. 1000 zdjęć i grafik, a także cały majątek – mieszkania, lokaty bankowe, sprzęt komputerowy. Zbiory muzeum powiększyły się również o zapisy multimedialne, listy i filmy dokumentujące życie rodzinne twórcy. Muzeum posiada obecnie największą kolekcję dzieł artysty, obejmującą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.


Fotografie obrazow Beksinksiego: Dariusz Szuwalski, Muzeum Historyczne w Sanoku. Prace znajdują sie na stałej ekspozycji w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku. Obrazy sa bez tytulow i maja tylko numery w systemie katalogowym Beksinskiego.


SPECJALNY GOSC - SKRZYPEK ALEXANDER RYBAK

Gościem specjalnym jest białorusko-norweski skrzypek Alexander Rybak, ktory zagra jeden solowy utwor na skrzypce na poczatku spotkania.

Alexander Rybak lub po białorusku Alyaxandr Iharavich Rybak (Аляксандр Ігаравіч Рыбак) ur. 13 maja 1986, to białorusko-norweski piosenkarz-kompozytor, skrzypek, pianista i aktor. Mieszkający w Oslo, Rybak intensywnie pracował biorac udzial w wielu programach telewizyjnych i trasach koncertowych w Europie, szczególnie w Skandynawii i Europie Wschodniej od 2010 roku, występując po angielsku, rosyjsku i norwesku, Rybak utrzymał status idola nastolatków w Skandynawii, Europie Wschodniej i do pewnego stopnia w Azji Zachodniej. Jego debiutancki album z 2009 roku, Fairytales, znalazł się na listach przebojów w pierwszej dwudziestce piosenek w dziewięciu krajach europejskich, w tym na pierwszym miejscu w Norwegii i Rosji. Po dwóch popowych albumach Fairytales i No Boundaries (2010) Rybak skupił się na muzyce dziecięcej i klasycznej oraz często występowal z orkiestrami młodzieżowymi na całym świecie.

Rybak jest znany ze swojego dużego zaangażowania w Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentując Norwegię w konkursie w Moskwie w Rosji w 2009 roku, wygrał pierwsza nagrode z 387 punktami - najwyższym wynikiem, jaki jakikolwiek kraj osiągnął w historii Eurowizji. Tak uhonorowano piosenke „Fairytale”, którą sam napisał i skomponował do niej muzyke, wygrywając konkurs w wieku 23 lat. Rybak pozostaje najmłodszym zwycięzcą konkursu solo mężczyzn i jak dotąd jedynym zwycięzcą urodzonym na Białorusi. Od tego czasu Rybak kilkakrotnie brał udział w konkursie. Ponownie reprezentował Norwegię na Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 w Lizbonie w Portugalii z piosenką „ That's How You Write a Song ”, wygrywając drugi półfinał i zajmując 15. miejsce w finale. Występował  tez w 2010, 2012 i 2016 roku. 

Syn skrzypka klasycznego Igora Rybaka i pianistki Iriny, Rybak uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie gry na skrzypcach w 2012 roku w Barratt Due Institute of Music w Oslo w Norwegii. Następnie studiował muzykę filmową w Columbia College w Chicago, którą ukończył z tytułem magistra w 2022 roku; jego nowa pasja jest komponowanie muzyki filmowej. Nie zaniedbuje swoich scenicznych korzeni jako skrzypek: w 2022 roku wystąpił w Szwecji i Norwegii na 62-koncertowej trasie koncertowej.

Rybak w 2016 roku


ALBUM FOTOGRAFII Z WYKLADOW
















K. Winnicka, Jadwiga Inglis, Beata Czajkowska

Presenting the diploma and flowers for the lecturer at Bolton Hall Museum


At the Polish School on Adams blvd, in Los Angeles (Polish Alma Mater)
with Kasia Smiechowicz, director Henryka Lazarz, K. Winnicka, Siostra Bozena





Biblioteka Polska Millennium


Z Jennifer Audette CEO POLAM FCU











No comments:

Post a Comment