Sunday, September 12, 2021

Spotkanie Klubu w Huntington Beach w listopadzie 2021 godz 18 - Konrad Wilk i Tradycja Powstanca Polskiego

 

     TRADYCJA POWSTAŃCA POLSKIEGO

Zapraszamy Państwa na spotkanie przygotowane i prowadzone przez jednego z naszych członków. Pan Konrad Tademar Wilk wygłosi bogato ilustrowaną prelekcję pod tytułem “Tradycja powstańca polskiego” w sobotę,w listopadzie 2021 r. o godzinie 18 wieczorem w sali Alliance League of Huntington Beach, 8071 Slater Avenue, Huntington Beach, CA. 92647.  RSVP do 22 września do Beaty Czajkowskiej, email: beata.j.czajkowska@gmail.com.  Dokladna data bedzie podana w pozniejszym terminie. 

Program obejmie wykład o bohaterskich Polakach i Polkach walczących o niepodległość kraju z zaborcami i okupantami, czyli władcami i siłami zbrojnymi Rosji, Niemiec, oraz Związku Sowieckiego.  

Tadeusz Kosciuszko monument in Warsaw

Historia powstań to 1795, 1830-31, 1848, 1863-4, 1944, i lata powojenne desperackiej walki Żołnierzy Wyklętych. Zaprosiliśmy Pana Wilka aby przedstawił nam swoje przemyślenia o zapomnianych kartach historii Polski. Program jest kontynuacj uroczystości upamiętniającej 80 rocznicę wybuchu wojny i 75 rocznicę Powstania Warszawskiego w 2019, oraz krótkiej prezentacji o Żołnierzach Wyklętych w Kościele polskim w marcu 2021 roku, przygotowana przez Margo Schulz, Konrada Wilka i Elzbiete Romuzge.   Konrad Tademar Wilk urodził się w Los Angeles a jego rodzina pochodzi ze Lwowa oraz z Warszawy. Wczesne dzieciństwo spędził w Polsce, gdzie szczególny wpływ wywarło na niego powstanie Solidarności oraz tradycje rodzinne. Dziadkowie, Państwo Burakowscy, są na liście Sprawiedliwych wśród narodów świata w Yad Vashem za ocalenie 36 Żydów podczas okupacji niemieckiej. 


Po powrocie do USA Pan Wilk studiował filozofię i literaturę w Los Angeles City College, i ukończył UCLA. Opublikował wiele sonetów i wierszy, głównie o tematyce historyczno-filozoficznej i wielokrotnie prezentował swoją poezję na scenach Los Angeles. W 1991 roku założył Stowarzyszenie Poezji “The Witching Hour”, które spotyka się nieprzerwanie od ponad 20 lat. Ponadto jest redaktorem kwartalnika poezji “California Quarterly” oraz członkiem założycielem organizacji Pecan Pie, zajmującej się  przygotowaniem i promocją wydarzeń artystycznych i występów scenicznych. 

Prosimy o zaopatrzenie bufetu w napoje i desery. Spotkanie jest bezpłatne dla członków Klubu a goście zapłacą $20 od osoby. Do milego zobaczenia na pierwszym spotkaniu osobistym od marca 2020.  

Pomnik Jana Kilinskiego na Starowce w  Warszawie

Pomnik polskich patriotow zamordowanych przez niemieckie Gestapo 
w latach 1939-1944 w Warszawie.

Fotografie: Maja Trochimczyk
No comments:

Post a Comment