Monday, July 18, 2022

Sprawozdanie Prezesa z Czterech Lat 2018-2022 na Walne Zebranie Klubu, 25 Czerwca 2022 r.


 SPRAWOZDANIE PREZESA KLUBU (2018-2022)

Dr Maja Trochimczyk

Podczas wyjątkowo długiej, czteroletniej kadencji, Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej zorganizował 46 wydarzeń kulturalnych – wykłady, projekcje filmów, koncerty i bale. Zarząd pod kierownictwem Prezes Mai Trochimczyk został ustanowiony na zebraniu w czerwcu 2018; kadencja miała trwać do czerwca 2020, ale ze względu na COVID-19 i zakaz spotkań osobistych, została przedłużona przez Komisję Nominacyjną dwukrotnie – do czerwca 2021  oraz do czerwca 2022 roku.  W sprawozdaniu omówię program wydarzeń podczas czterech lat, klubowe publikacje, oraz granty, kończąc na podziękowaniu wszystkim ochotnikom. 

Czlonkowie Klubu w Laguna Art Museum, na wykladzie Dr. Trochimczyk
Marzec 2019 

SPOTKANIA W OKRESIE 2018-2020

23 sierpnia 2018 – Koncert Chopina w Hollywood Bowl; Pierwszy Koncert fortepianowy Chopina z Sergio Tiempo, fortepian solo i V Symfonia Prokofiewa.

1 września 2018 –"Tamara de Lempicka", Teatr Polski z Toronto sponsorowany wraz z Klubem PAPA z Orange County, Curtis Theater, Brea.

22 września 2018 – Dr. Jan Iwańczyk opowiada o swoich pracach naukowych, rezydencja P. Iwańczyk w Brentwood.

10 października 2018 – “100 Lat Polski w Muzyce”, koncert Katarzyny Sądej z Barbarą Bochenek i i Miro Kępińskim, oraz wykład Mai Trochimczyk w rezydencji P. Kołodziey, Beverly Hills. 

5 listopada 2018 – Galowy Koncert Niepodległości z pianistką Kate Liu, Senator Anną Marią Anders, Konsulem J. Lasińskim, współorganizacja z Konsulatem RP i Polską Fundacją Narodową.

15 grudnia 2018 – Kolędowanie z Teresą Kubiak i Wojciechem Kocyanem, Nagroda im. Heleny Modrzejewskiej dla Jadwigi Barańskiej, McGroarty Arts Center, Tujunga.

19 stycznia 2019 – Gobeliny Moniki Chmielewskiej-Lehman w Galerii Hellada, Long Beach.

3 lutego 2019 – Koncert “Mickiewicz Dzisiaj” grupy Piramidy – Piotr Kajetan Matczuk i Tomasz Imienowski, Klub Centerpoint, Playa Vista.

17 lutego 2019 r. – Magdalena Grzebałkowska o nowej biografii Krzysztofa Komedy, rezydencja P. Piłatowicz, West Hills.

14 marca 2019 – prezentacja dyplomów dla harcerza Tomasza Nelsona za odrestaurowanie polskiego samolotu w muzeum lotnictwa w Riverside.

16 marca 2019 – Koncert Wiktorii Tracz i rozmowa z “tekściarzem” muzyki popularnej Krzysztofem Dzikowskim, prowadzi Ewa Barsam, Biblioteka Południowej Pasadeny, dzwiek - Elzbieta Czajkowska.

29 marca 2019 – Wykład Mai Trochimczyk w Laguna Art Museum “Kim Była Helena Modrzejewska?” z okazji wystawy dwujęzycznej bajki napisanej i zilustrowanej przez aktorkę.

19 maja 2019 – prapremiera sztuki “Helena” polskiej aktorki, Marty Ojrzyńskiej w wykonaniu autorki, Magicopolis, Santa Monica.

8 czerwca 2019 – Kabaret “Sami Swoi” z Las Vegas w programie Qui Pro Quo oraz wystawa malarstwa Katarzyny Kociomyk, Biblioteka Południowej Pasadeny.

15 czerwca 2019 – Teatr Fantazja z Sydney Australia, “The Trial of Dali” – sztuka Andrzeja Kołodzieja na festiwalu Hollywood Fringe Festival plus wspólna wycieczka na Dzień Polski do Galerii Hellada w Long Beach.

28 czerwca 2019 – Sztuka “The Seven Year Itch” z aktorką Moniką Ekiert, Hollywood Fringe Festival. 

21 września 2019 – Wykład prof. Andrzeja Targowskiego “Granice Cywilizacji” w rezydencji Państwa Iwańczyk w Brentwood.

28 września 2019 – Konrad Wilk przedstawia "80/75 - Warsaw at War" w Santa Monica (wydarzenie wsparte przez Klub).

29 września 2019 – Recital fortepianowy braci Łukasz, Dominik i Kasper Yoder w rezydencji Prof. Wojciecha Kocyana, Ladera Hills.

Październik 2019 – dwa wydarzenia sponsorowane grantami klubu: 12 października – Paderewski Lecture-Recital, Centrum Muzyki Polskiej, USC, musical “3 Paderewskis” oraz 18 października Festiwal Polskich Filmów, Beverly Hills.

9 listopada 2019 – concert Shandy & Eva (Żmijewska) w Kulak's Woodshed, North Hollywood.

7 grudnia 2019 – Z Marcinem Gortatem rozmawia Marcin Harasimowicz a wieczór kolęd przedstawia Karolina Naziemiec z Olivią Kierdal, rezydencja P. Kolodziey w Beverly Hills.

31 grudnia 2019 – Bal Sylwestrowy w Imperial Ballroom, The Olympic Collection, ze Zbigniewem Gałązką, wodzirejem.

31 stycznia 2020 – Sztuka “Dobry wieczór, Monsieur Chopin” w wykonaniu Agaty Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej z Polskiego Teatru z Toronto. Prezentacja nagrody im. Heleny Modrzejewskiej dla obydwu aktorek. Magicopolis, Santa Monica.

29 lutego 2020 – Recital Dominiki  Świątek z towarzyszeniem pianisty Andrzeja Perkmana “Groszki i róże” w Audytorium MLK w Bibliotece Santa Monica, dźwięk – Andrzej Warzocha.

Zarzad i Bracia Yoder z rodzicami po koncercie we wrzesniu 2019 r. 

Od rozpoczęcia kadencji w czerwcu 2018 r., odbyło się wiele wydarzeń, koncertów, przedstawień teatralnych i przyjęć. W sezonie 2018-19 przygotowaliśmy aż 16 spotkań a w sezonie 2019-20 osiem wydarzeń; dalsze plany zmieniła nam pandemia Covid-19. Od wykładu wybitnego naukowca, wieloletniego członka klubu Dr Jana Iwańczyka 22 września 2018 r. do koncertu Dominiki Świątek w bibliotece w Santa Monica 29 lutego 2020 r., cieszyliśmy się z co-miesięcznych spotkań. Były wśród nich imprezy tylko dla nas (kolędowanie z Karoliną Naziemiec i Marcinem Gortatem w 2019 r.) oraz współorganizowane z innymi, np. z Klubem PAPA w Orange County (Teatr Polski z Toronto). Spotykaliśmy się też na wydarzeniach sponsorowanych przez Klub – w tym galowe otwarcie Festiwalu Filmowego, Koncert Galowy Konsulatu RP, lub Wykład im. Ignacego Jana Paderewskiego w USC.

W 2018 roku obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości Polski organizując koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Katarzyny Sądej i Barbary Bochenek. Pomogliśmy Konsulatowi zorganizować Galowy Koncert Niepodległości 5 listopada 2018 w Colburn School of Music, gdzie honorowym gościem była Senator Anna Maria Anders, a grała młoda gwiazda pianistyki, Kate Liu. zaproszona przez dyrektora Centrum Muzyki Polskiej w USC, Marka Żebrowskiego. Na ten cel Klub wystąpił o grant $ 8,500 do Polskiej Fundacji Narodowej. 

Podczas naszego Kolędowania 15 grudnia 2018 r. w McGroarty Arts Center w Tujunga, Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej otrzymała Mistrzyni Mowy Polskiej, Jadwiga Barańska a mini-recital kolęd wykonali legendarna sopran Teresa Kubiak i znakomity pianista, prof. Wojciech Kocyan, z udziałem dzieci z Polskiej Szkoły. Nagroda im. Heleny Modrzejewskiej, ustanowiona w 2010 r., jest nagrodą za całokształt twórczości w dziedzinie aktorstwa. Do tej pory laureatami byli m.in. Jan Nowicki, Anna Dymna i Barbara Krafftówna. Na spotkaniu nowi członkowie Klubu otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

W styczniu 2019 r. w Galerii Hellada odbyła się prezentacja sztuki gobelinów Moniki Chmielewskiej Lehman, w tym nowego projektu oraz eksperymentalnej sukni pokazanej przez Agnes Kaźmierczak. W lutym zawitał do nas z Polski duet Piramidy z koncertem piosenki aktorskiej Mickiewicz akustycznie – Piotr Kajetan Matczuk (głos, fortepian, gitara) i Tomasz Imienowski (gitara basowa); grali dla nas w eleganckiej sali Centerpointe Club w Playa Vista, wzbogacając koncert dowcipną narracją. W tym samym miesiącu Magdalena Grzebałkowska, biograf Krzysztofa Komedy, opowiadała o swej książce o wybitnym, tragicznie zmarłym pianiście, jazzmanie i kompozytorze. Wywiad prowadził Andrzej Maleski. 

W marcu 2019 r. miałam ogromną przyjemność prezentowania dyplomów z gratulacjami od naszego Klubu i od Kongresu Polonii Amerykańskiej harcerzowi polskiego pochodzenia, Thomasowi Nelsonowi za odnowienie polskiego samolotu wojskowego w zbiorach muzeum lotnictwa March Air Force Base w Riverside (14 marca 2019). 

Koncert Wiktorii Tracz w Poludniowej Pasadenie, Marzec 2019.

Trzy dni później młoda gwiazda muzyki popularnej, Wiktoria Tracz, wystąpiła w programie piosenek z tekstami Krzysztofa Dzikowskiego, słynnego librecisty czyli “tekściarza” polskich muzyków, np. grup Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Czerwone Gitary i Alibabki. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Biblioteki Południowej Pasadeny a wywiad z wybitnym gościem prowadziła Ewa Barsam.

 29 marca 2019 r. zaprosiłam Klub na własny wykład Kim była Helena Modrzejewska? (Who Was Helena Modjeska?) towarzyszący wystawie Heleny Modrzejewskiej w Laguna Art Museum. Nasza patronka okazała się utalentowaną literatką o surrealistycznej wyobraźni i talencie plastycznym: dwujęzyczną bajkę-moralitet dla wnuka Feliksa zilustrowała własnymi akwarelami. Unikalna książka jest obecnie w zbiorach specjalnych biblioteki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

W maju 2019 roku w Magicopolis odbyła się pra-premiera eksperymentalnej sztuki Helena o Helenie Modrzejewskiej, napisanej i wykonanej przez aktorkę Teatru Starego w Krakowie, Martę Ojrzyńską.  W czerwcu zaprosiliśmy klubowiczów do kabaretu: Qui Pro Quo – Polski Kabaret to program dobrze znanych i ukochanych piosenek z Piwnicy pod Baranami, Qui Pro Quo i Kabaretu pod Egidą w wykonaniu Polskiego Klubu z Las Vegas. W sali koncertowej Biblioteki Południowej Pasadeny pokazaliśmy zarazem 10 surrealistycznych obrazów Katarzyny Kociomyk, malarki z Las Vegas. 10 dni później, w czerwcu, odbyło się spotkanie z Teatrem Fantazja z Sydney, Australia, który przywiózł na Hollywood Fringe Festival sztukę kalifornijskiego malarza Andrzeja Kołodzieja (Andrew Kolo) o Salvadorze Dali, The Trial of Dali. Na tym samym festiwalu mieliśmy też okazję podziwiać talent Moniki Ekiert w sztuce The Seven Year Itch, w słynnej roli uwiecznionej przez Marylin Monroe.

Scena ze spektaklu "Helena" Marty Ojrzynskiej w Magicopolis, Maj 2019.

Sezon 2019-20 rozpoczęliśmy we wrześniu 2019 r. od wykładu prof. Andrzeja Targowskiego w rezydencji Państwa Iwańczyk. Prof. Targowski zaprezentował swoją najnowszą książkę Granice cywilizacji, która zainspirowała wiele dyskusji wśród publiczności. 29 września 2019 r. w rezydencji prof. Wojciecha Kocyana odbył się cudowny recital fortepianowy braci Yoder. Łukasz, Dominik i Kasper Yoder to dzieci pianistów Róży Kostrzewskiej-Yoder, znanej jako wybitna nauczycielka fortepianu, promująca polską muzykę oraz profesora fortepianu, Douglasa Yoder. Młodzi pianiści (12 do 19 lat) biorą udział w licznych międzynarodowych konkursach i wygrywają wiele nagród. Naprawdę warto było zaprezentować ich talenty.

W październiku 2019 r. Klub był jednym ze sponsorów Polskiego Festiwalu Filmowego oraz Wykładu im. Paderewskiego w nietypowym formacie, tj prezentacji nowego musicalu o Trzech Paderewskich. W listopadzie 2019 r. zaprosiliśmy naszych członków na koncert Shandy & Eva w studio Kulak’s Woodshed w North Hollywood, promując ich nową płytę CD Spróbuj. Shandy (Shandrelica Casper) jest perkusistką z Curacao na Karaibach, Eva (Żmijewska) jest gitarzystką z Warszawy, magistrem kompozycji z CalArts. Niezapomniany koncert w maluteńkiej salce na 30 osób, gdzie zmieściło się nas ponad 60 jak sardynki w puszce, miał unikalną atmosferę i energię muzyki nagranej i transmitowanej na żywo przez sześć kamer i tuzin mikrofonów. 

W grudniu 2019 r. gościli nas Państwo Kołodziey w swej eleganckiej willi w Bevery Hills na spotkaniu z koszykarzem i filantropistą Marcinem Gortatem. Z bohaterem wieczoru rozmawiał aktor-dziennikarz sportowy Marcin Harasimowicz. Oczywiście śpiewaliśmy kolędy, pięknie prowadzone przez Karolinę Naziemiec. Film ze spotkania nagrała polonijna ekipa telewizyjna. Klub przywitał Nowy Rok 2020 w dniu 31 grudnia 2019 roku eleganckim Balem Sylwestrowym w Imperial Ballroom, The Olympic Collection, Los Angeles, ze Zbigniewem Gałązką jako wodzirejem. 

Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej za 2019 r. zarząd Klubu przyznał aktorkom emigracyjnym, Marii Nowotarskiej i Agacie Pilitowskiej z Toronto. Laureatki wystąpiły we własnej sztuce Dobry wieczór, Monsieur Chopin, opartej na listach Chopina. Spektakl odbył się 31 stycznia 2020 w Magicopolis, Santa Monica. W lutym, Dominika Świątek z akompaniamentem Andrzeja Perkmana pięknie interpretowała ulubione piosenki Ewy Demarczyk, Jacka Kaczmarskiego i innych w recitalu Groszki i róże, w sali koncertowej Biblioteki Santa Monica (ponad 120 osób w sali). Recital okazał się pożegnaniem spotkań „na żywo” oraz hołdem dla wspaniałej polskiej poezji i prezentacąj oryginalnej tradycji polskiej piosenki poetyckiej. Świątek, związana z Teatrem Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego, przejmująco wykonała dobrze znane piosenki i głęboko wzruszyła słuchaczy. Po spotkaniu w lutym 2020, Klub im. Modrzejewskiej odwołał wszystkie zaplanowane występy ze względu na zakaz spotkań osobistych w dużych grupach w Kalifornii z powodu epidemii Covid-19. 

Krystyna i Katarzyna Sadej - Zoom z Klubem, marzec 2021

SPOTKANIA W OKRESIE WRZESIEŃ 2020 – CZERWIEC 2021 (ZOOM)

Dziesięć spotkań Klubu w sezonie 2020-21 odbyło się w formacie Zoom. Linki wysyłaliśmy pocztą w zaproszeniach a informacje o wydarzeniach publikowaliśmy na naszych blogach po polsku i angielsku (KlubModrzejewskiej i ModjeskaClub) oba na blogspot.com, oraz na dwóch stronach naszej organizacji na Facebook, 

12 września 2020 – Poezje Anny Marii Mickiewicz z Londynu, po polsku i angielsku.

10 października 2020 – Polski Hollywood, wywiad Elżbiety Kańskiej z aktorami Aleksandrą Kaniak, Marcinem Harasimowiczem i Moniką Ekiert, Los Angeles.

24 października 2020 – Wycieczka klubowa na plażę, do Venice Beach.

14 listopada 2020 – Polska i Hollywood, wywiad Elżbiety Kańskiej z aktorką Katarzyną Śmiechowicz, aktorem-reżyserem Markiem Proboszem i reżyserem Mattem Szymanowskim. 

20 grudnia 2020 – Kolędy i pastorałki prezentuje prof. Stanisław Górka z Polski.

2 stycznia 2021 – Modjeska Prize 2020 dla Andrzeja Seweryna, wywiad Katarzyny Śmiechowicz oraz prezentacja nagrody Klubu im. Heleny Modrzejewskiej.

31 stycznia 2021 – Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, dr Iwona Korga, Prezes Instytutu, mówi o jego zbiorach i projektach.

27 lutego 2021 – Elżbieta Kański prowadzi spotkanie ze znaną aktorką, Beatą Poźniak, w Los Angeles.

27 marca 2021 – Święto Kobiet: Krystyna i Katarzyna Sądej, spotkanie z wybitnymi artystkami, matką i córką z okazji Miesiąca Kobiet, Ottawa, Kanada.

8 maja 2021 – Wykład prof. Johna Radzilowskiego z Uniwersytetu Południowej Alaski, na temat „Law vs. Justice? Claims to Plundered Art and Cultural Treasures from Poland, East-central Europe, and Beyond" w języku angielskim.

22 maja 2021 – Muzycy sukcesu, kompozytor Mikołaj Stroiński i dyrygent Tomasz Golka, wywiad prowadzi Maja Trochimczyk


Dyrygent Tomasz Golka, Riverside Philharmonic, maj 2021.

W związku z ciągle przedłużanym zakazem spotkań w większym gronie wydanym przez gubernatora Kalifornii i burmistrza Los Angeles, Klub przeniósł swoje jesienne spotkania na platformę Zoom. Spotkania w Zoom można łatwo nagrywaċ i prezentować na YouTube, są dostępne na kanale “Modjeska Club Playlist” Moonrise Press oraz na nowej stronie Modrzejewska.org. Było ich 10 a tylko jedno osobiste – na wycieczkę do Venice Beach wybrało się zaledwie 12 osób. 

We wrześniu przedstawiliśmy znakomitą poetkę emigracyjną z Londynu, Annę Marię Mickiewicz. Od lat mieszka i tworzy poza Polską: początkowo w Kalifornii, obecnie w Anglii. Członkini Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, publikuje w języku polskim i angielskim. Wycyzelowane miniatury poetyckie Mickiewicz wzruszyły słuchaczy. 

W sobotę 10 października 2020, nasz Klub miał przyjemność zaprezentować Polski Hollywood z Aleksandrą Kaniak, Marcinem Harasimowiczem i Moniką Ekiert. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Kański, była Prezes Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Filmowego i aktywna członkini polskiego Hollywood. Wszyscy troje byli urodzeni w Polsce i wybrali Kalifornię jako miejsce dla swej kariery. Aktorzy opowiadali o trudnościach „ustawienia się” w nowym środowisku, pomocy agentów, szczęściu czy ciężkiej pracy, które umożliwiały im zbudowanie kariery w nowym języku i innej kulturze.

Tematyka Polek i Polaków w Hollywood okazała się tak interesująca, że format spotkania grupowego kontynuowaliśmy 14 listopada 2020 r. Spotkanie zatytułowane „Polska i Hollywood: Katarzyna Śmiechowicz, Marek Probosz, Matt Szymanowski” prowadziła Elżbieta Kański. Warto było posłuchać fascynujących opowieści wybitnych aktorów, znanych w Polsce i na świecie, o początkach ich karier, warsztacie pracy, sukcesach w Hollywood i nie tylko. 

Choć można nagrać i łatwo opublikować rozmowy w formacie Zoom i można zapraszać gości z daleka, ogromną stratą jest brak osobistego kontaktu, owej specyficznej atmosfery, wręcz mistycznej energii, gdy grupa ludzi w jednej sali przeżywa wspólne emocje wzruszenia, radości czy nostalgii. Stanisław Górka znakomicie umie stworzyć tak piękną świąteczną atmosferę na żywo, jak pokazał w 2017 roku, zatem postanowiliśmy właśnie jego poprosić o Kolędowanie. W sobotę 20 grudnia 2020 odbyło się w formacie Zoom spotkanie świąteczno-kolędowe z prof. Stanisławem Górką, który zaśpiewał kolędy i czytał wiersze świąteczne. Balu sylwestrowego oczywiście nie było, bo w Kalifornii być nie mogło. Co innego by było, na przykład, w Szwecji, gdzie wszystko było wolno... i nie było końca świata.

Rok 2021 rozpoczęliśmy od wielkiej uroczystości: wirtualnej prezentacji Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2020 (Modjeska Prize 2020) wybitnemu polskiemu aktorowi Andrzejowi Sewerynowi. Ceremonia miała miejsce w sobotę drugiego stycznia 2021 roku w formacie Zoom. Rozmowę z naszym znamienitym gościem przeprowadziła Katarzyna Śmiechowicz. Wręczenie nagrody odbyło się z udziałem Anny Sadowskiej i Syl Vès reprezentujących zarząd Klubu oraz Elżbiety Kańskiej, reprezentującej świat filmowy. Aby przybliżyć naszym członkom i gościom ważne organizacje polonijne, w niedzielę 31 stycznia 2021 r. prelekcję o Instytucie im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku wygłosiła jego Prezes, dr Iwona D. Korga. Program, pt. „Instytut Piłsudskiego w Ameryce: historia, ludzie i działalność” był bogato ilustrowany krótkimi filmami i slajdami. 

Anna Sadowska i Maja Trochimczyk  z Nagroda dla Andrzeja Seweryna, styczen 2021

27 lutego 2021 r. odwiedziła Klub słynna aktorka, artystka, i aktywistka, czyli kobieta renesansu, Beata Poźniak. W programie – fragmenty wideo i występ na żywo oraz rozmowa prowadzona przez Maję Trochimczyk i Elżbietę Kański. „Marcowe Święto Artystycznych Kobiet – Mama i Córka, Krystyna i Katarzyna Sądej” – to ciekawe spotkanie w Zoom sprowadziło nam do domów gości z Kanady w sobotę, 27 marca 2021 r. Krystyna Sądej to artystka sztuki gobelinów „fiber art”, a jej córka Katarzyna Sądej to słynny mezzosopran, gwiazda opery, którą mieliśmy przyjemność gościć w Klubie w 2018 roku w recitalu polskich pieśni. 

Aby uczcić Święto Konstytucji 3 maja i polskie dziedzictwo kulturowe, Klub im Heleny Modrzejewskiej miał przyjemność zaprezentować wykład w formacie Zoom, pt. „Law vs. Justice? Claims to Plundered Art & Cultural Treasures from Poland, East-central Europe, and Beyond”. Prelekcję ilustrowaną slajdami wygłosił prof. John Radzilowski z Uniwersytetu Alaski Południowy-wschód. Wykład w języku angielskim odbył się 8 maja 2021 roku.

 22 maja 2021 r. Klub miał przyjemność zaprezentowania dwóch wybitnych polskich muzyków, których kariera w Kalifornii wspaniale się rozwinęła. Tomasz Golka, wybitny polski skrzypek, kompozytor i dyrygent, jest dyrektorem muzycznym Riverside Philharmonic. Mikołaj Stroiński to znany polski kompozytor muzyki filmowej i muzyki do gier komputerowych, zdobywca wielu nagród. Muzycy opowiadali o swoich muzycznych pasjach, karierze, sukcesach, i planach na przyszłość. 

SPOTKANIA W OKRESIE WRZESIEŃ 2021 – CZERWIEC 2022

10 października 2021 r. – Bal 50-Lecia Klubu w University Club of Pasadena, Marek Probosz - Mistrz Ceremonii Wojciech Kocyan - pianista, nagrody im. H. Modrzejewskiej dla Jana Englerta (video) oraz Beaty Poźniak (osobiście).

6 listopada 2021 r. – “Tradycja powstańca polskiego” – na dwa głosy, wykłady Konrada Wilka i Prof Andrzeja Targowskiego w Huntington Beach.

12 grudnia 2021 r. – Kolędowanie w rezydencji P. Jolanty i Alexa Wilk w Anaheim Hills, Olivia Kierdal i Henryk Chrostek prowadzili wspólny śpiew z klubowych śpiewników.  

18 grudnia 2021 r. – “Święta u Heleny Modrzejewskiej” wykład Zoom Joanny Sokołowskiej-Gwizdka  z Austin, Texas. 

15 stycznia 2022 r. – Wykład Zoom, Janusz Bieszk ze Szczecina mówi o dawnych królestwach Lehii i Wenedów i zapomnianych władcach Polski. 

27 lutego 2022 r. – "Papcio Chmiel" w Pasadenie, projekcja filmu u Państwa Lehman.

19 marca 2022 r. – Marcowe Święto Kobiet w Zoom, Rozmowa z Katarzyną  Śmiechowicz. 

23 kwietnia 2022 r.  – O polskiej sztuce opowiada Dr Izabella Żuralski-Yeager a Adam Lubas prezentuje swoje zbiory militarne i nie tylko, w Brentwood.

21 maja 2022 r. – Wykład w Zoom. O historii Mazurka Dabrowskiego opowiada Prof. Tadeusz Trzaskalik, Katowice, Polska.

12 czerwca 2022 r. - Artur Gotz śpiewa Przeboje Starszych Panów, Playa Vista.

10 spotkań sezonu 2021-22 to 6 spotkań osobistych oraz 6 w formacie Zoom. Powróciliśęmy do spotkań osobistych, ale kontynuowaliśmy format internetowy, głównie ze względów finansowych ale również aby pokazać gości z Polski czy z odległych stanów. Za lata 2020, 2021 i 2022 obniżyliśmy składki o 50% a wielu członków postanowiło przestać płacić składki, bo mało interesowały ich wykłady w formacie Zoom (gdzie pojawiało się od 8 do 22 słuchaczy). Nie mamy więc zasobów finansowych na organizowanie częstszych spotkań. Trudno także było nadal namówić artystów z Polski na przyjazd do nas. Ponadto bardzo podrożały sale (np. Pasadena z 300$ do 750$ za wieczór) czy wynajem krzesel – proponowano nam $500 do $1000 za krzesła na przyjęcie świąteczne, więc z tej usługi zrezygnowaliśmy.   

 OBCHODY 50-LECIA KLUBU              

Największym projektem sezonu był październikowy Bal 50-Lecia Klubu w University Club of Pasadena, na którym pojawiło się 96 gości, uradowanych możliwością spotkania osobistego w pięknych salach, udekorowanych orchideami i zdjęciami z historii klubu. Mini-wystawa pokazywała też historyczne dokumenty i Księgi Spotkań Klubu. Konsul Paweł Lickiewicz prezentował pierwszą nagrodę dla klubu; otrzymaliśmy też dyplomy honorowe od miasta Los Angeles (Monica Rodriguez), hrabstwa Los Angeles (Kathryn Berger), hrabstwa Orange (Donald P. Wagner), i Senatu Kalifornii (Senator Antony Portantino).  

Po walcu Chopina mistrzowsko zagranym przez prof. Wojciecha Kocyana, Mistrz Ceremonii, znakomity aktor Marek Probosz, dokonał prezentacji nagrody im. H. Modrzejewskiej dla Jana Englerta (video) oraz Beaty Poźniak (osobiście), po czym poprowadził uroczystego poloneza na otwarcieł balu. Muzykę do tańca ze starych polskich przebojów wybrał Andrzej Warzocha, laureat dwóch nagród Emmy. Oprawę graficzną zapewniła Elżbieta Czajkowska a wsparcie finansowe POLAM FCU, grupa byłych prezesów & działaczy Klubu oraz Moonrise Press. Sprawozdania dr Elżbiety Trybus i Mai Trochimczyk ukazały się w wielu pismach polonijnych – Zgoda, Gwiazda Polarna, Culture Avenue, Polish American Journal, The Post Eagle, oraz w Polsce – w pismie “Polonia Inter Gentes” Instytutu im. W. Andersa KUL. 

Listopadowe święto Niepodległości Polski celebrowaliśmy na dwa głosy: wykłady Konrada Wilka i Prof Andrzeja Targowskiego na temat “Tradycja powstańca polskiego” miały miejsce w Huntington Beach. Prelegenci sprowokowali publiczność do żywej dyskusji na temat strategicznego celu powstań oraz ich konwekwencji w historii kraju. 

Christmas Caroling at the Wilk Residence, Anaheim Hills

W grudniu – ulubiona tradycja klubowa:  Kolędowanie w rezydencji P. Jolanty i Alexa Wilk w Anaheim Hills, gdzie Olivia Kierdal i Henryk Chrostek prowadzili wspólny śpiew, a obecnością zaszczyciło nas ponad 70 osob, w tym specjalny gość Stan Borys z żoną.  W grudniu wróciliśmy do formatu Zoom, prezentując “Święta u Heleny Modrzejewskiej”, wykład Joanny Sokołowskiej-Gwizdka  z Austin w Teksasie. Wśród słuchaczy pojawiły się nowe twarze, w tym Agata Pilitowska z Teatru Polskiego w Toronto, laureatka nagrody im. Modrzejewskiej za rok 2019.  Sporą publiczność miał wykład styczniowy, gdy popularny pisarz Janusz Bieszk ze Szczecina mówił o dawnych królestwach Lechii (Lehii) i Wenedów, bogato ilustrując wykład mapami i zdjęciami  zapoznanych zabytków. Do dziś to najpopularniejsze video klubu z ponad 2,600 odwiedzających.

Dalszy ciąg sezonu to mieszanka wydarzeń w Zoom i spotkań osobistych, w tym lutowa projekcja filmu dokumentalnego "Papcio Chmiel" o Henryku Chmielewskim, autorze popularnych polskich komiksów. Film pokazano w domu córki artysty, wspaniałej artystki Moniki Chmielewski Lehman i jej męża pracownika NASA/JPL, Davida Lehmana w Pasadenie. W marcu obchodziliśmy Marcowe Święto Kobiet w Zoom podczas Rozmowy Porannej z Katarzyną  Śmiechowicz.

Po Wielkanocy 2022 r. powróciliśmy do gościnnej rezydencji Państwa Iwańczyk w Brentwood, gdzie w kwietniu o polskiej sztuce w zbiorach Getty Research Institute opowiadała dr Izabella Żuralski-Yeager a Adam Lubas  prezentował skarby ze swej niesamowitej kolekcji militariów, broni, mundurów I innych pamiątek polskich. Wspaniała kolacja z gołąbkami i innymi przysmakami cieszyła ponad 60 gości. Majowy Zoom celebrował święto Konstytucji: wykład o historii Mazurka Dąbrowskiego dal Prof. Tadeusz Trzaskalik z Katowic. Na zakończenie sezonu 45 osób uczestniczyło w koncercie piosenkarza Artura Gotza, który zaśpiewał Przeboje Starszych Panów ze swojej najnowszej płyty, w Playa Vista Centerpoint Club, miejsce na występ uzyskaliśmy dzieki uprzejmości P. Targowskich, mieszkańców tego osiedla. Dźwięk wyreżyserował Andrzej Warzocha.

Przygotowanie tak wielu spotkań nie byłoby możliwe bez pomocy całego zarzadu. Rozpoczęliśmy prace w składzie: ja jako Prezes; dr Witold Sokołowski – Wiceprezes (do śmierci w listopadzie 2019 r.); dr Elżbieta Trybuś – Sekretarz; Elżbieta Przybyła – Skarbnik; Chris Justin – Dyrektor Techniczny; Ewa Barsam – Dyrektor d.s. Relacji Społecznych; Krystyna Okuniewska – Dyrektor Artystyczny (do 2020 r.). Od czerwca 2019, nowe członkinie Zarządu to Beata Czajkowska, Anna Sadowska, oraz Syl (Sylvia) Vès. Od maja 2020 roku nowe osoby weszly na pozycje Sekretarza (Barbara Nowicka) oraz Skarbnika (Maria Kubal). Dr Elżbieta Trybuś, były Sekretarz i Elżbieta Przybyła, były Skarbnik, pozostały w zarządzie. Nie wszystkie zmiany w Zarządzie były szczęśliwe: 21 listopada 2019 r. zmarł tragicznie w wypadku samochodowym dr Witold Sokołowski, Wiceprezes Klubu. Jest to dla nas wszystkich niepowetowana strata. Do zakończenia roku 2020 uhonorowaliśmy pamięć Witka pozostawiając wakat funkcji Wiceprezesa, potem tę funkcję objęła dr Elżbieta Trybuś. Chris Justin zrezygnował z pracy w zarządzie w grudniu 2021.


PUBLIKACJE KLUBU

Rocznice 50-lecia Klubu uczciliśmy wydaniem ponad 380-stronicowego Albumu 50-Lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej, pod redakcją moją, Elżbiety Kańskiej i Elżbiety Trybuś. W pracach redakcyjnych od lutego 2021 brały także udział Syl Ves, Beata Czajkowska, Elżbieta Czajkowska, Ewa Barsam i Jolanta Zych. Korektą zajęły się Krystyna Kuszta i dr Izabella Żuralski-Yeager. Teksty wielu autorów i setki zdjęć pięknie ilustrują bogatą historię naszego klubu.  Prace wspomógł grant z Konsulatu RP, dzieki temu Album jest dostępny w internecie za darmo. Kopie w twardej oprawie wysłano do wielu bibliotek (Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Stanu Kalifornia, Biblioteka Kongresu US) oraz oranizacji polonijnych (PIASA, PAHA, Piast Institute, USC Polish Music Center, Polish Museum of America) i in. Wersja angielska będzie dużo krótsza, w formacie “trade” tj. 6 na 9 cali. Jest obecnie w przygotowaniu.

BLOGI

Na blogach klubowych znalazło nas dotychczas 112,366 czytelników (do 14 czerwca 2022). Blog Modjeskaclub.blogspot.com, założony w 2011 roku ma do tej pory 94,344 odwiedzających. Umieszczono na nim 100 wiadomości  o wydarzeniach klubowych i sprawozdań “po” – zawiera też strony o zarządzie, historii klubu, i o Modrzejewskiej. W ostatnim roku teksty miały średnio od 60 do 140 czytelników, pochodzących głównie z USA (5,318), Rosji (832), Japonii (551), Francji (534), Polski (244) i Niemiec (204). Geografia była trochę inna przez wszystkie lata, gdy czytelnicy odwiedzali blog z USA (41,600), Rosji (11,500), Polski (5,000), Niemiec (4,890) oraz z Francji, Ukrainy, Japonii, Kanady i in.  Najpopularniejsze wiadomości to obecnie Artur Gotz i Stefan Wenta; a od 2010 najwięcej osób czytało o 40 rocznicy klubu oraz polskich inżynierach w NASA/JPL.

 Blog KlubModrzejewskiej.blogspot.com założony w 2018 roku ma do tej pory 18,022 czytelników. Umieszczono tam  wiadomosci o wydarzeniach i zdjęcia, zawiera też strony o zarządzie, historii klubu i o samej Modrzejewskiej. W ostatnim roku wiadomości miały średnio od 30 do 100 czytelników, pochodzących głównie z USA (2,180), Polski (637) i Francji (257). Od założenia blogu goście byli z USA,  Polski, Ukrainy, Rosji i Francji. Najpopularniejsze wiadomości to opis książki o historii klubu, a następne o Krzysztofie Dzikowskim i Marcie Ojrzyńskiej. 

STRONY INTERNETOWE

Nowa wersja strony internetowej jest gotowa po angielsku (Modjeska.org) i po polsku (Modrzejewska.org). Na wiosnę 2019, firma GoDaddy postanowiła zmienić oprogramowanie tzw. “templates” zawiadamiając nas o zmianie z groźbą utraty całego materiału. Zrobiliśmy kopie starych stron; pracowała nad tym Elżbieta Czajkowska jako wolontariuszka, oraz szukaliśmy możliwości odtworzenia stron w nowym programie GoDaddy. W nowym systemie do czerwca 2022 były opublikowane tylko podstawowe wiadomości, w tym informacja o balu, czy streszczenia wydarzeń z kilkoma zdjęciami.  Zrobiłam to sama, ale kontynuowanie było zbyt czasochłonne. 

W październiku 2021 wystąpiłam do stanu Kalifornia o grant Covid-19 Relief for Small Cultural Organizations i otrzymaliśmy 5,000 dolarów przeznaczone na odtworzenie stron z przeszłości i uzupełnienie o informacje z ostatnich czterech lat, oraz promocje klubu. Praca Elżbiety Czajkowskiej zaowocowała nową stroną z informacjami i archiwami po polsku (Modrzejewska.org), oraz informacjami na stronie Modjeska.org w języku angielskim, ta strona jest w trakcie uzupełniania. Postanowiliśmy podzielić strony na osobne części polsko-i-angielsko języczne. Większość informacji na stronie “Modjeska.org” było w j. polskim, więc najpierw odtworzyliśmy strony w języku polskim – ale na stronie Modrzejewska.org. 

Blogi KlubModrzejewskiej.blogspot.com  oraz ModjeskaClub@blogspot.com 

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

Klub ma “stronę” i “grupę” na platformie Facebook. “Strona” (Page) organizacji charytatywnej grupuje 576 zainteresowanych natomiast “grupa” (Group) ma 229 członków.  Inicjatorem była Lucyna Przasnyski, przez pewien czas Chris Justin był głównym autorem albumów fotografii publikowanych też przez Marię Kubal i Syl Vès.  Obecnie zamieszczaniem wiadomości zajmuje się Prezes, a kopiowaniem na inne strony Syl Vès i Anna Sadowska. 

Maria & Edward Pilatowicz, Maja Trochimczyk and Jolanta Zych
General Meeting, June 25, 2022, Tujunga - Bolton Hall Museum

PODZIĘKOWANIA

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspomagali Klub finansowo, w tym Polska Fundacja Narodowa, Konsulat RP,  Stan Kalifornia, POLAM FCU, i indywidualni dawcy, członkowie klubu jak Elżbieta Trybus, Jolanta Zych, Krystyna i Bohdan Kuszta, Edward i Maria Piłatowicz, Helena i Stanley Kołodziey, Katarzyna Śmiechowicz, dr Irmina Targowska, oraz cały zarząd (min. $100 dar od osoby).

Wyrazy głębokiej wdzięczności przesyłam do wszystkich gospodarzy naszych spotkań goszczących Klub we własnych domach. Są to: Helena i Stanley Kołodziey, Monika i David Lehman, Elżbieta i Jan Iwańczyk, Jolanta i Alex Wilk. Dziękuję też za pomoc w znalezieniu sal – Państwo Irmina i Andrzej Targowski, Chris Justin, Barbara Nowicka, Maria Kubal i in.

Serdeczne podziękowania przekazuję Zarządowi Klubu za ofiarną pracę, olbrzymi dar czasu, ipieniędzy; wiele osób robiło zakupy dla klubu z własnych środków; członkowie gościli zarząd na spotkaniach we własnych domach, opiekowali się przyjezdnymi wykładowcami (sama miałam gości dwa razy). Inne organizacje zwracają koszty benzyny, my nie, z wyjątkiem dłuższych wycieczek dla naszych wykładowców. Na rzecz Klubu bez wynagrodzenia pracowali: dr Witold Sokołowski – Wiceprezes (do śmierci 21 listopada 2019); dr Elżbieta Trybuś – Sekretarz i Wiceprezes od 2021; Elżbieta Przybyła – Skarbnik; Barbara Nowicka – Sekretarz, Maria Kubal – Skarbnik, Chris Justin – Dyrektor Techniczny; Ewa Barsam – Dyrektor d.s. Relacji Społecznych; Krystyna Okuniewska – Dyrektor Artystyczny, oraz Beata Czajkowska, Anna Sadowska, i Syl (Sylvia) Vès. 

Serdecznie dziękuję członkom Klubu, którzy dali wykłady za darmo – Konrad Wilk, dr Jan Iwańczyk, Prof. Andrzej Targowski, Monika Chmielewski Lehman, oraz dr Izabella Żuralski-Yeager.  

*  *   *  *  *  *  *   *  *  *  *  *

Poprzednie cztery lata byly dla Klubu bardzo trudne; okres szybkiego rozwoju z powiększającym się gronem nowych członków przerwała pandemia; działalnością w formacie Zoom interesowało się niewiele osób. Nawet pomimo obniżenia składek do połowy, liczba aktywnych członków Klubu bardzo się zmniejszyła. Bardzo dziękuję zatem wszystkim wytrwałym i życzę nam wielu lat owocnej pracy promowania kultury polskiej w Kalifornii.  Oby nam się dobrze działo i dobrze działało! 

Dr Maja Trochimczyk,  Prezes

Los Angeles, 14 czerwca 2022


SPRAWOZDANIA PRASOWE

“The Post Eagle” – “Helena Modjeska Art and Culture Club Hosts Two Musical Concerts Celebrating 100th-Anniversary of Poland’s Independence” (Maja Trochimczyk), grudzień 2018.

“Culture Avenue” – „Helena – prapremiera sztuki Marty Ojrzyńskiej o Helenie Modrzejewskiej, w Kalifornii” 13 maja 2019

https://www.cultureave.com/helena-prapremiera-sztuki-marty-ojrzynskiej-o-helenie-modrzejewskiej-w-kalifornii/

“Culture Avenue” – Spektakl „Helena” Marty Ojrzyńskiej w Santa Monica” 6 czerwca 2019. https://www.cultureave.com/spektakl-helena-marty-ojrzynskiej-w-santa-monica/

“Gazeta” - “Nagroda za całokształt pracy aktorkiej dla M. Nowotarskiej i A. Pilitowskiej!” (Toronto, Kanada), 17 czerwca 2020, Malgorzata P. Bonikowska. https://gazetagazeta.com/2020/01/nagroda-za-caloksztalt-pracy-aktorkiej-dla-m-nowotarskiej-i-a-pilitowskiej/

“Nagroda im. H. Modrzejewskiej wręczona!” – sprawozdanie na stronie Teatru Polskiego w Toronto, luty 2020; https://teatrpolskitoronto.com/modejska-prize/

“Culture Avenue” – “Andrzej Seweryn laureatem nagrody im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles,” 5 maja 2021; https://www.cultureave.com/andrzej-seweryn-laureatem-nagrody-im-heleny-modrzejewskiej-w-los-angeles/

“The Post Eagle” – “Eminent Polish actor receives the 2020 Modjeska Prize” (Maja Trochimczyk o Andrzeju Sewerynie), 9 maja, 2021.https://www.posteaglenewspaper.com/eminent-polish-actor-receives-2020-modjeska-prize/

 "Dziennik  Związkowy Zgoda" - "Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2021" (Elżbieta Trybuś), 7 października 2021

"Gwiazda Polarna" – "Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2021" (Elżbieta Trybuś), 22/23 Oct/Nov 2021

"Dziennik Związkowy Zgoda" – "50-lecie Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w  Los Angeles." (Elżbieta Trybuś), 27 października 2021 https://dziennikzwiazkowy.com/polonia/50-lecie-klubu-kultury-im-heleny-modrzejewskiej-w-los-angeles/

"The Post Eagle" – "Modjeska Club Celebrates 50th Anniversary, Presents Modjeska Prizes to Polish Actors, Jan Englert and Beata Poźniak" (Maja Trochimczyk), 3 listopada 2021. https://www.posteaglenewspaper.com/modjeska-club-celebrates-50th-anniversary-presents-modjeska-prizes-to-polish-actors-jan-englert-and-beata-pozniak/

“Culture Avenue” – “Obchody 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej z Los Angeles” 16 listopada 2022; https://www.cultureave.com/obchody-50-lecia-klubu-kultury-im-heleny-modrzejewskiej-z-los-angeles/

“Polonia Inter Gentes” (pismo naukowe), nr 2, 2022 – ”Polish Culture in Los Angeles: History of Helena Modjeska Art and Culture Club”, Elżbieta Trybuś, Katolicki Uniwersytet Lubelski, s. 113-120.



NAGRODY IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ ZA 2018 - 2021

2018 – Jadwiga Barańska (Tujunga), 

2019 – Agata Pilitowska i Maria Nowotarska (Santa Monica),

2020 – Andrzej Seweryn (Zoom), 

2021 – Beata Poźniak i Jan Englert (Pasadena + video)

  

    


No comments:

Post a Comment