Monday, December 17, 2018

Jadwiga Baranska Otrzymuje Nagrode im. Heleny Modrzejwskiej za 2018 r.


Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej wręczył Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2018 wybitnej polskiej aktorce Jadwidze Barańskiej 15 grudnia 2018 r. w Los Angeles. Prezentacja odbyła się w McGroarty Arts Center w Tujunga CA (7570 McGroarty Terrace, Tujunga, CA 91042).


Jadwiga Barańska, aktorka i scenarzystka, jest absolwentką Akademii Teatralnej w Łodzi. Wybitna aktorka z licznymi czołowymi partiami w teatrach warszawskich w spektaklach z repertuaru klasycznego i współczesnego, grała także dziesiątki ról w polskiej telewizji. Do najważniejszych jej ról teatralnych należą Laura w Szklanej Menażerii  T. Williams’a, Masza w Trzech siostrach A. Czechowa, Lavinia w Mourning Becomes Electra O'Neil’a i Joanna w sztuce Skowronek Anhouil’a. Do dwóch najważniejszych ról filmowych należą: Hrabina Cosel w filmie Hrabina Cosel oraz wiodąca rola Barbary Niechcic w Nocach i dniach, epickim filmie nominowanym do Oskara w 1976 roku.

W 1977 roku polska aktorka zagrała w amerykańskim filmie The Widows 'Nest (Gniazdo Wdów). W 1979 r. Jadwiga Barańska przyjechała do USA wraz z rodziną. Od 1993 roku pracowała jako scenarzystka w następujących filmach: Dama Kameliowa (1994, scenariusz Barańskiej w reżyserii Jerzego Antczaka), a także Ścieżka Chwały Humphrey'a Cobba oraz Cezar i Pompejusz w reż. Jerzego Antczaka. W filmie Chopin: Pragnienie  miłości Jerzego Antczaka Jadwiga Barańska była współautorem scenariusza i współ-reżyserem, oraz wystąpiła w roli Justyny Chopin, matki Fryderyka Chopina.

Prezentacja nagrody przez Maje Trochimczyk, Witolda Sokolowskiego, kwiaty Ewa Barsam.

Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymała wiele polskich i międzynarodowych nagród. W 1975 r. Jadwiga. Barańska była laureatką Złotego Krzyża Zasługi za 30 lat pracy w polskim kinie i Grand Prix za role Barbary w filmie Noce i Dnie od Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Jej nagrody z 1976 roku to: Złote Grono za role Barbary na festiwalu w Łagowie w Polsce; Srebrny Niedźwiedź (Grand Prix) na 26. Festiwalu Filmów Fabularnych w Berlinie Zachodnim i Złota Apsara za rolę Hrabiny  Cosel na pierwszym Festiwalu Filmów Pełnometrażowych w Phenom Phen.

Rola Barbary w Nocach i Dniach została również doceniona przez Nagrodę Pierwszego Stopnia Polskiego Radia i Telewizji, Złoty Ekran, Państwową Nagrodę I. stopnia oraz Złoty Gwóźdź Sezonu (największa osobowość, 1977). W następnym roku pojawiła się na liście 10 najlepszych aktorek w 35 lat polskiego kina. Cztery razy zdobyła tytuł Najlepszej Aktorki Roku. W 1999 roku została poproszona o odcisk dłoni na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

W tej dekadzie kontynuowane były nagrody: Złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008); Złota Sowa Polonii Europejskiej za role filmowe (2015, Wiedeń), Diamentowe Lwy za najlepszą kobiecą rolę Barbary Niechcic w filmie Noce i dnie na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. w Gdyni (2015); oraz tytuł Mistrzyni Mowy Polskiej Vox Populi przyznany w 2016 roku.
W 2018 roku film Noce i Dnie został wybrany za najlepszy polski film ostatnich 100 lat, przez widzów w Polsce, zob. Dolnośląskie Centrum Filmowe: http://festiwalwolnosci.pl/plebiscyt/

Jadwiga Baranska z synem Michalem i Maja Trochimczyk. 
Obydwoje obdarowali klub za co serdecznie dziekujemy!

Od 2010 roku Nagrodą im. Heleny Modrzejewskiej dla upamiętnia patronki klubu, słynnej aktorki i emigrantki do Kalifornii Heleny Modrzejewskiej (1840-1909) uhonorowano wielu najwybitniejszych polskich aktorów. Poprzedni Laureaci nagrody Modrzejewskiej to m. in. Jan Nowicki, Barbara Krafftówna i Anna Dymna.  Pani Baranska nie tylko uhonorowala klub swoja obecnoscia i przyjeciem nagrody, ale nawet dala datek na dzialalnosc klubu. Wywiad dla TV Polonia przeprowadzila Margo Schulz.
Margo Schulz nagrywa wywiad z gwiazda.

Prezentacja nagród odbyła się podczas dorocznego Kolędowania i przyjęcia światecznego klubu, w którym wystąpiła światowej sławy sopran Teresa Kubiak z akompaniamentem równie znanego pianisty Wojciecha Kocyana w mini-recitalu kolęd, a wszyscy obecni zaspiewali razem polskie koledy. Wystąpiły tez dzieci w strojach krakowskich reprezentujące Krakusy a wsrod nich:
Antoni Leconte; Fabian Leconte; Lila Saleba; Julian Saleba; Victoria Budny; Stella Beaudoin;
i Artur Wilk.

Program wieczoru obejmowal tez prezentacje dyplomow dla grupy najnowszych czlonkow klubu, przyjetych w ciagu ostatnich szesciu miesiecy: aktorki Aleksandra Kaniak i Katarzyna Smiechowicz Leconte (tez Dominik Leconte), pianista Wojciech Kocyan, publicystki Syl Ves, Urszula Jaskolka Beaudoin, oraz przedstawiciele mlodej generacji biznesu Polonii Jolanta Budny, Marcin Depinski, Agnieszka Depinska, Sylwia Wilk, Bart Wojtyla i Izabella Lowtrip.

od lewej: N Syl Wes, Urszula Jaskolka Beaudoin, Jolanta Budny, Wojciech Kocyan, Aleksandra Kaniak,Maja Trochimczyk, Katarzyna Smiechowicz, Agnieszka Depinska, Marcin Depinski with Adam, Sylwia Wilk i Izabella Lowtrip. 

Wojciech Kocyan i Teresa Kubiak wykonuja koledy.

Spiewamy koledy: Maria Pilatowicz intonuje  Oj Maluski, maluskiDziennkikarz Malgorzata Schulz, Prezes Maja Trochimczyk, Spiewaczka Katarzyna Sadej, z gwiazda wieczoru swiatowej slawy sopranem Teresa Kubiak

biak


Wszystkiego Najlepszego i Szczesliwego Nowego Roku! 

Zarzad Klubu

Na zdjeciu w Konsulacie: od lewej: Witold Sokolowski, Elzbieta Trybus, Ela Przybyla, Wanda Presburger, Consul Jaroslaw Lasinski, Ewa Barsam, Maja Trochimczyk, Chris JustinNo comments:

Post a Comment