Friday, October 15, 2021

Bal 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej, 10.10.2021, Pasadena

Sala University Club of Padadena, na ekranie Jan Englert.

W niedzielę 10 października 2021 r. Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej obchodzil swoje "zlote gody" czyli jubileusz 50-lecia w Klubie Uniwersyteckim Pasadeny.  Rocznicowa plakietke i list od Konsula Generalnego Jarosława łasinskiego prezentował Paweł Lickiewicz, Wicekonsul do spraw dyplomacji publicznej. Dyplomy  z gratulacjami dla klubu i działaczy przekazali Zarządca Hrabstwa Orange, Donald P. Wagner; Zarządca Hrabstwa Los Angeles, Kathryn Barger; Radna Miasta Los Angeles, Monica Rodriguez; i Senator Stanu Kalifornia, Anthony Portantino. Prezes Klubu, dr Maja Trochimczyk nagrodziła wolontariuszy dyplomami i kolorowymi rozetkami. Zaprezentowała też nowo wydaną książkę "Album 50 Lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej," jaką można było zamówic podczas Balu. Ten 380-stronicowy tom dostępny jest na stronie Moonrise Press, jako PDF do sciagnięcia bez opłaty, oraz do zakupu w różnych formatach.

Po prezentacji nagród dla Klubu i od Klubu, prof. Wojciech Kocyan zagrał Walca Es Dur, Op. 18 Chopina, a następnie Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej wręczono Janowi Englertowi (zaocznie, video) i Beacie Poźniak (osobiście). Bal zaczął się od uroczystego Poloneza 50-lecia poprowadnego przez Marka Probosza, Mistrza Ceremonii i Wodzireja, wraz z żoną Małgorzatą. Piękna muzyka Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" nadała Polonezowi niezapomniany charakter.  Dźwięk przygotował dwukrotny laureat nagrody Emmy Andrzej Warzocha. Oprawę graficzną zapewniła Elżbieta Czajkowska a wsparcie finansowe POLAM FCU, grupa byłych prezesów & działaczy oraz Moonrise Press. Muzyka grana podczas Balu to przeboje polskie z lat 1970-tych i klasyczne melodie do tanca. 

Na wstępie Pani Prezes Maja Trochimczyk powitala wszystkich jak najserdeczniej na uroczystym balu 50-lecia Klubu. stwierdzając: "Jestem bardzo szczesliwa, że mogą być Panstwo z nami obecni i że razem będziemy celebrować tak ważną uroczystość." 
 

Tekst introdukcji Pani Prezes reprodukujemy ponizej: 

W imieniu Zarządu Klubu i wszystkich organizatorów serdecznie witam Państwa w eleganckim, historycznym Klubie Uniwersyteckim Pasadeny na uroczystości 50-tej rocznicy Klubu.  Nasz Bal jest kulminacją całej serii wydarzeń, rozpoczętych w styczniu 2021 roku, a odbywających się w formacie wirtualnym Zoom. Były to spotkania poświęcone sztuce aktorskiej (Beata Poźniak oraz prezentacja nagrody im. H. Modrzejewskiej dla Andrzeja Seweryna), historii (Dr Iwona D. Korga, Prezes Instytutu im. Pilsudskiego i Prof. John Radzilowski), sztuce (Krystyna Sądej) i muzyce (Katarzyna Sądej, Tomasz Golka i Mikołaj Stroiński). 

Mini-wystawa zdjec i archiwalii klubu.
Największym projektem rocznicowym jest wydanie 380-stronicowego Albumu 50-lecia Klubu. Wyrazy wdzięcznosci dla wszystkich pracowitych ochotników! Oprocz album w rożnych salach Klubu Uniwersyteckiego można obejrzec naszą historię – zdjęcia i księgi spotkan z historycznymi wpisami i podpisami. Dzis muzyką Chopina doda nam skrzydeł dr Wojciech Kocyan. Dziś prezentujemy tez Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej dla znakomitych aktorów, Beaty Poźniak i Jana Englerta. Otrzymają także dyplomy od hrabstwa Los Angeles, hrabstwa Orange i stanu Kalifornia. 

Do tańca polonezem poprowadzi nas wspaniały aktor, Marek Probosz a oprawę AV zapewni laureat Emmy Andrzej Warzocha.  Nasze uroczystości są możliwe dzięki donacjom od  Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles, POLAM Federal Credit Union, grupy byłych prezesów & czlonkow zarządu Klubu, oraz Moonrise Press.

Chcialam powitać wszystkich serdecznie, zwlaszcza naszych honorowych gości, ktorzy zaszczycili naszą uroczystość swoją obecnoscią. 


Konsul Pawel LICKIEWICZ, Wice Konsul do spraw dyplomacji publicznej w Konsulacie Polskim w Los Angeles

  • Jest z nami  Dziecko Powstania Profesor ANDRZEJ TARGOWSKI, czlonek Klubu

Sa miedzy nami wybitni aktorzy MAREK PROBOSZ I BEATA POZNIAK

Sa przedstawiciele mediow: PATRYCJA I ADAM SROCZYK

Wybitni artysci, wieloletni czlonek Klubu PAN ZBIGNIEW NYCZAK i PAN SLAWEK WISNIEWSKI ktory niedawno dolaczyl do naszego grona wraz z zona MARZENA . Mamy wsrod nas wspanialych artystow.

Wybitni muzycy Prof. WOJCIECH KOCYAN z Universytetu Loyola Marymount, oraz kontrabasista PAN DAREK OLESZKIEWICZ, profesor California Institute for the Arts

PANI MARZENA WISNIEWSKA Reprezentantka POLAMU, naszego polskiego banku, ktory wspomaga wiele grup polonijnych I oczywiscie nasz klub I bal 50 lecia. Marzena jest czlonkinia naszego klub wraz z mezem.

Byla Prezes Polsko-Amerykanskiego Towarzystwa filmowego ELZBIETA KANSKA, oraz dzialacze ktorzy spedzili wiele lat promujac film polski w Kalifornii  MAREK BERGER, SYLVIA KNUTEL, PIOTR PIECZONKA

Prezes Klubu Kultury Polsko-Amerykanskiej PAPA w Orange County, Darek SWIATKOWSKI i wiceprezes GRZEGORZ CHILECKI wraz z malzonkami

Dzialacze z grupy polskiego tanca KRAKUSY – Pani prezes ELZBIETA ROMUZGA oraz Dyrektor Artystyczny, Choreograf, Pan EDWARD HOFFMAN. Pani Romuzga jest takze najnowszym czlonkiem naszego Klubu, Witamy!

Sa tez z nami nasi byli, bardzo zasluzeni Prezesi Klubu: Pani JOLANTA ZYCH prezes w latach 1998 2006, ktora zorganizowala grupe bylych prezesow aby zaoferowac wsparcie finansowe i duchowe naszej uroczystosci

Pani ELZBIETA KANSKA i Pan ANDREW DOWEN, prezes w latach 2013-2018 

Sa tez bardzo zasluzeni czlonkowie poprzednich zarzadow, KRYSTYNA BARTKOWSKA, KRYSTYNA OKUNIEWSKA I ELZBIETA KANSKA, wspolredaktor naszego albumu historii klubu

Jest z nami obecny zarzad: Wiceprezes Dr. ELZBIETA TRYBUS, BEATA CZAJKOWSKA, skarbnik MARIA KUBAL, sekretarz BARBARA NOWICKA, czlonkowie zarzadu ELZBIETA PRZYBYLA, ANNA SADOWSKA, i SYL VES.  Dziekuje za obecnosc i ogromna pomoc.

Jest  z nami laureat nagrody Emmy ANDRZEJ WARZOCHA, odpowiedzialny za oprawe audiowizualna naszego balu.

Za chwilę przy mikrofonie zastąpi mnie MAREK PROBOSZ, znakomity aktor filmowy i teatralny, reżyser, profesor i autor, którego dokonania artystyczne są nam znane, choć nie wszystkie, bo ich lista stale się powiększa. Skrót w programie. Z ostatniej chwili: Marek właśnie otrzymał informację, że na festiwalu Pola Negri odbierze nagrodę Politki za osiągnięcia filmowe i teatralne oraz za promowanie polskiej kultury na świecie. Marek wielokrotnie występował w naszym klubie. Miałam przyjemność przeprowadzić z nim wywiady trzykrotnie, w latach 2006, 2011 i 2020. Jesteśmy zaszczyceni, że Marek zgodził się dołączyć do nas dzisiaj jako Mistrz Ceremonii, Gospodarz Wieczoru i Wodzirej Poloneza. Mark, przekazuje Ci mikrofon."

NAGRODY DLA KLUBU I LAUREATOW

 Po krotkim powitaniu gosci Marek Probosz zaprosil do mikrofonu Konsula. PAWEL LICKIEWICZ – KONSUL DO SPRAW DYPLOMACJI PUBLICZNEJ, w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles odczytal list od Konsula Generalnego Jaroslawa Lasinskiego, oraz przekazal na rece Pani Prezes pamiatkowa plakietke. 


Pasadena, 10 października 2021 r.

Uczestnicy Jubileuszu pięćdziesiątej rocznicy powstania

Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej.

Szanowna Pani Prezes, Członkowie Zarządu, Drodzy Goście,


„Jeden razy jeden, równa się jeden.

Dwa razy dwa równa się… cztery.

Cztery razy cztery równa się szesnaście.

Pięć razy dziesięć równa się pięćdziesiąt.”

Tę tabliczkę mnożenia Helena Modrzejewska deklamowała na prywatnych przyjęciach w Anglii i Ameryce. Recytowała ją po polsku w taki sposób, że słuchacze mieli wrażenie, iż słuchają historii na przemian zabawnej, przejmującej, a w zakończeniu wzruszającej do łez.

Tak jak do historii teatru przeszła „tabliczka mnożenia Modrzejewskiej”, tak dziś do historii przechodzi Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej, który od pięćdziesięciu lat pielęgnuje, utrwala i umacnia polskie dziedzictwo kulturowe w Kalifornii.

Południowa Kalifornia wydawać się może wymarzonym miejscem do promocji polskiej kultury. Bezpośrednia bliskość znanego na całym świecie centrum sztuki i rozrywki jest jednocześnie szansą, ale też i nie lada wyzwaniem. Lokalny rynek artystyczny jest nasycony, a konkurencja o publiczność i jej zaangażowanie przeogromna. Zmienił się też sposób w jaki sztuka jest tworzona, przechowywana i dostarczana do odbiorców. Odwróciła się na swój sposób relacja między twórcą kultury a odbiorcą. Helena Modrzejewska wraz ze swoją grupą teatralną przenosiła się na długie tygodnie do wagonu kolejowego, by przemierzając Stany Zjednoczone grać na deskach amerykańskiej sceny teatralnej. Dziś, niemal każdy podróżujący, w tym samym momencie może oglądać najnowszą inscenizację szekspirowską. Sztuka wysoka rywalizuje też z czystą rozrywką. A pośpiech i niecierpliwość, które towarzyszą nam we współczesnych realiach podpowiadają rozwiązania lekkie i szybkie.

W takich warunkach nieprzerwana, pięćdziesięcioletnia praca na rzecz szerzenia polskiej tradycji, kultury i sztuki wysokiej, zasługuje na szczególne wyróżnienie. Na przestrzeni tych wielu lat Klub Modrzejewskiej promował polskich artystów, organizował wystawy, pokazy filmowe, umożliwiał wymianę polskich i amerykańskich środowisk artystycznych. Swą aktywnością i osiągnięciami wpisuje się w najlepsze wzorce ponad 200-letniej historii emigracji Polaków do Stanów Zjednoczonych.

Tak intensywna i szeroka działalność Klubu przez tak długie lata zawsze musiała być oparta o silne więzi lokalne, ciężką pracę i determinację, której nie można odmówić wieloletnim członkom i współtwórcom jego sukcesu. Członkowie klubu często sami uczestniczyli w inscenizacjach teatralnych, nawiązując tym samym do korzeni powstania klubu i działalności swego założyciela, utalentowanego aktora, producenta, reżysera i dziennikarza, Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego. Jestem przekonany, że i Państwo dostrzegają jak ważna w tym sukcesie jest społeczność klubu, wzajemne stwarzanie szans i możliwości, otwartość na nowe inicjatywy, środki wyrazu i rozwiązania artystyczne. Takie podejście do promocji polskiej kultury zawsze będzie znajdować poparcie i sojuszników.

Szanowna Pani Prezes, Szanowni obecni i byli Członkowie Zarządu, członkowie klubu, 

Składając moje najszczersze gratulacje z okazji pięćdziesiątej rocznicy powstania Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej, chciałbym życzyć Państwu co najmniej kolejnych pięćdziesięciu lat owocnej działalności.

JAROSŁAW J. ŁASIŃSKI

Konsul Generalny
Po odczytaniu listu i prezentacji plakietki nastapil czas na dyplomy honorowe od instytucji rzadowych w Kalifornii. Do naszej uroczystosci dolaczyli sie rowniez reprezentanci Miasta I Hrabstwa Los Angeles, Hrabstwa Orange gdzie znajduje sie historyczny dom Heleny Modrzejewskiej Arden, oraz stanu Kalifornia. Nie mogli byc z nami osobiscie wiec gratulacje przyslali  poczta.  Dyplomy dla klubu oprawilismy w ramki a mozna je bylo obejrzec w przerwie.  Gratuluja nam : Monica Rodriguez Radna Miasta Los Angeles.  Kathryn Barger, Zarzadca Hrabstwa Los Angeles, Donald. P. Wagner zarzadca Hrabstwa Orange, oraz Senator Antony Portantino, z Senatu Stanu Kalifornia.  Z radoscia szerzyli sie wyrazami uznania i gratulacjami z okazji naszych uroczystosci. Monica Rodriguez -  Radna Miasta Los Angeles przeslala dyplomy dla Klubu i  Prezes Trochimczyk.  Pani Rodriguez tak napisala do Klubu: 
 


W imieniu Miasta Los Angeles i jego Siódmego Okręgu Rady gratuluję Ci 50-lecia organizacji. Twoja służba i poświęcenie sprawiły, że jesteś jedną z najbardziej wyróżniających się i cenionych organizacji polonijnych w Kalifornii. Wasze przykładne wysiłki były bardzo wartościowe podczas zwiedzania miasta Los Angeles i promocji kultury polskiej w całym stanie. Życzę dalszych sukcesów we wszystkich przyszłych przedsięwzięciach.

Monica Rodriguez, Radna Miasta Los Angeles, Siodmy Okreg


Donald P. Wagner  – Zarządca Hrabstwa Orange przeslal dyplomy dla Klubu, Prezesa, Jan Englerta i Beaty Pozniak.  Dla Klubu napisal Uchwale w klasycznej amerykanskiej formule "Whereas, .. Therefore be it resolved..." Polskie tlumaczenie ponizej.

Ponieważ założony w 1971 roku Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej obchodzi 50-lecie swojego istnienia, oraz

Ponieważ Klub jest organizacją charytatywną 501©(3), zajmującą się promocją polskiego dziedzictwa kulturowego w Kalifornii. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat istnienia w znacznym stopniu przyczynił się do wzbogacenia etnicznej mozaiki południowej Kalifornii. Klub zaprasza wybitnych gości z Polski i organizuje spotkania z artystami, aktorami, reżyserami filmowymi, naukowcami, dziennikarzami, muzykami i urzędnikami państwowymi. Klub prezentuje również koncerty, projekcje filmowe, spektakle teatralne i wystawy oraz

Ponieważ członkami Klubu są profesjonaliści polonijni, którzy chcą dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze i dzielić się nią ze swoją społecznością. Członkostwo jest podzielone w proporcji 50/50 między Los Angeles i Orange County, oraz

Ponieważ, Klub natomiast współpracuje z Konsulatem Generalnym RP oraz znanymi instytucjami kulturalnymi, takimi jak Festiwal Filmów Polskich w Los Angeles czy Polish Music Center na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Inni partnerzy to UCLA, Art Center College of Design, Autry Museum, Jacaranda Music on the Edge, LA Master Chorale, i Bowers Museum, oraz

Ponieważ Klub zorganizował natomiast setki wydarzeń kulturalnych, w tym spotkania publiczne i wywiady z wybitnymi przedstawicielami polskiej sztuki i nauki. Laureat Nagrody Nobla i poeta Czesław Miłosz, zdobywca Oscara i reżyser Andrzej Wajda oraz wykłady wybitnych naukowców, polityków i sportowców, m.in. prof. Leszka Balcerowicza i medalistki olimpijskiej Ireny Szewińskiej, oraz

Ponieważ w 2010 roku Klub ustanowił Nagrodę Modjeska dla uhonorowania osiągnięć i zasług polskich aktorów,

Niech zatem zostanie ogłoszone, że Supervisor Donald P. Wagner gratuluje Klubowi Kultury im. Heleny Modjeskiej z okazji 50-lecia jego działalności i dziękuje za lata oddanej służby na rzecz społeczności.

Donald P. Wagner, Supervisor, County of OrangeAntony Portantino – Senator Stanu Kalifornia, przeslal dyplomy dla Klubu, Prezes Trochimczyk,  i laureatow nagrod im.Heleny Modrzejewskiej, Jana Englerta i Beaty Pozniak. Tekst gratulacji dla Klubu podajemy ponizej.

W imieniu Senatu stanu Kalifornia przyłączam się do społeczności Los Angeles w uznaniu tego ogromnego kamienia milowego. Doceniam rolę Waszej organizacji w prezentowaniu artystycznego dziedzictwa Polonii Amerykańskiej i ich licznych osiagniec w naszym Okręgu. Wasze zaangażowanie w łączenie ludzi w celu wzbogacenia tkanki kulturowej naszego regionu jest godne pochwały. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł obserwować, jak klub nadal się rozwija. Gratulacje i najlepsze życzenia dla wszystkich przyszłych przedsięwzięć!

Senator Anthony Portantino

Senat Stanu KaliforniaKathryn Barger – Zarządca Hrabstwa Los Angeles przeslala dyplomy dla Klubu, Prezes Trochimczyk, laureatow nagrod im. Modrzejewskiej Jana Englerta & Beaty Poźniak, oraz wolontariuszy Klubu, Krystyny Bartkowski, Andrew Z. Dowen, Marii Kubal. Gratulacje dla Klubu od hrabstwa Los Angeles byly krotkie i tresciwe: 

Z szczerymi gratulacjami i najlepszymi życzeniami Rada Nadzorcza Hrabstwa Los Angeles niniejszym przyłącza się do Waszej uroczystości.

Kathryn Barger, Zarzadca Hrabstwa Los Angeles


Prezes Trochimczyk z wachlarzem swoich dyplomow. Fot. Elzbieta Romuzga

Marek Probosz oraz laureaci dyplomow hrabstwa Los Angeles: Maja Trochimczyk, Adrew Z. Dowen, Krystyna Bartkowska, Maria Kubal. Fot. Patrycja Sroczyk

DYPLOMY DLA WOLONTARIUSZY

W nastepnej czesci wieczoru, Prezes Trochimczyk przedstawila Album Historii Klubu i zaprosila na scene grupe ochotnikow, ktorzy wspolnie pracowali nad uroczystosciami 50-lecia organizacji. 

"Obchodzimy 50-lecie naszego Klubu, to wielki rozdzial w historii Polonii Kalifornijskiej, historii kultury polskich emigrantow. Klub powstal w 1971 roku z inicjatywy Leonidasa Dudarew Ossetynskiego, barwnej postaci, weterana, aktora, rezysera, i dziennikarza,  Mial przez lata 14 prezesow, okolo 80 czlonkow zarzadow. W Programie wieczoru znajduje sie skrot naszej historii z nazwiskami slynnych gosci, aktorow, rezyserow, artystow, muzykow, literatow I naukowcych jakich goscilismy wsrod nas przez te lata. 

Ponad 600 wydarzen, tysiace widzow, wspaniale wspomnienia.  Nie bedziemy teraz przypominac szczegolow, umiescilismy je w albumie 50 lecia, dostepnym za darmo w formacie PDF, albo do zamowienie w formie drukowanej, formularze zamowien sa w hallu obok ksiazek.  W naszym programie jest tez skrocona historia klubu.  Wydanie Albumu Historii Klubu sponsorowal grant Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles. Dziekujemy  bardzo!  A kto chce moze obejrzec zdjecia i zajrzec do Albumow Spotkan podpisywanych na kazdym wydarzeniu zorganizowanym przez klub od lat 90-tych. Znajduja sie na stolach foyer, w galerii zdjec i stolach na patio. 

Zarzad i Ochotnicy. Fot. Patrycja Sroczyk

Prezes kontynuowala podziekowania: "A teraz czas na podziekowanie naszym aktywistom I wolontariuszom. Chcialabym zaprezentowac dyplomy uznania od Prezesa dla Ochotnikow 50lecia Klubu. Dyplomy otrzymuja volontariusze pracujacy przy wydaniu albumu, redagowanego przeze mnie, Elzbiete Trybus I Elzbiete Kanska, ze wspoludzialem Elzbiety Czajkowskiej projektanta oprawy graficznej, oraz Ewy Barsam, w wyborze zdjec. Album sprawdzaly jako korektorki Krystyna Kuszta I Jolanta Zych.  To ogromny wysilek I wielki project. Serdeczne dzieki! Dziekuje organizatorom naszego balu, obecnym I bylym czlonkom zarzadu:  Beata Czajkowska,  Chris Justin (nieobecny), Maria Kubal, Barbara Nowicka, Elżbieta Przybyła, Anna Sadowska, dr Elżbieta Trybuś, oraz Syl Vès."


Po tak wielu dyplomach i nagrodach trzeba bylo zrobic mala przerwe na odswiezenie ducha muzyka...

Marek Probosz tak zapowiedzial wystep Prof. Wojciecha Kocyana: 

"Nie moze byc polskiej uroczystosci bez Chopina. Witamy na scenie na moment pieknej muzyki w nastroju balowym znakomitego pianisty, Profesora Wojciecha Kocyana z Uniwersytetu Loyola Marymount.  Dr Wojciech Kocyan jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych, Busoniego i Viottiego, a także laureatem nagród specjalnych XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i laureatem I nagrody Konkursu im. Paderewskiego. Występował w Europie, Japonii, Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Nagrywał dla telewizji, radia i filmu, a jego występy były transmitowane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Jego nagrania można znaleźć na DUX, NAXOS i Spotify.  Dzis zagra dla nas Walc Es Dur op. 18 Fryderyka Chopina. " 

Fot. Maria Kubal

Fot. Patrycja Sroczyk

Fot. Syl Ves

Fot. Syl Ves

Fot. Maria Kubal

Fot. Maria Kubal

Fot. Patrycja Sroczyk

Po wystepie znakomitego pianisty, Prezes Trochimczyk wreczyla mu pamiatkowy dyplom i rozetke, mowiac: "Chcialam serdecznie podziekowac za wystep  Profesorowi Kocyanowi i teraz i przez lata w naszym klubie.  Bardzo cenimy nasza wspolprace I twoje czlonkowstwo w naszej organizacji." Nastepnie poprosila do mikrofonu wybitnego jazzmana, Darka Oleszkiewicza, stwierdzajac: "Mamy tez dyplom z podziekowaniem dla naszego ulubionego muzyka Jazzowego Darka OLESZKIEWICZA. Grales dla nas tyle razy, I z wlasna grupa, I razem z muzykami jazzowymi jak Krzesimir Debski, Urszula Dudziak czy Grazyna Auguscik. To wspaniala uczta muzyczna dla wszystkich sluchaczy. Serdeczne dzieki!"

Fot. Maria Kubal


NAGRODY IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ 


Na wstepie, Prezes Trochimczyk przypomniala historie nagrod: "Nasza doroczna nagroda za zasługi dla kultury polskiej w dziedzinie aktorstwa została ustanowiona w 2010 roku, aby upamiętnić patronkę Klubu, Helenę Modrzejewską oraz uhonorować osiągnięcia wybitnych aktorów polskich.W październiku 2010 r. pierwszą nagrodę otrzymał aktor Jan Nowicki. W 2011 roku nagrody otrzymali Anna Dymna  w Krakowie i Marian Dziędziel w Hollywood. W 2012 roku laureatką została Barbara Krafftówna a w 2013 r. reżyser i scenarzysta, Ryszard Bugajski. Po czterech latach przerwy, w 2018 roku Klub uhonorował Mistrzynię Mowy Polskiej, Jadwigę Barańską. W 2019 r. nagrodę przyznano dwóm aktorkom z Teatru Polskiego w Toronto, Agacie Pilitowskiej i Marii Nowotarskiej. W styczniu 2021 roku nagrodę za 2020 rok otrzymał Andrzej Seweryn. W 2021 roku Klub nagrodzi najwybitniejszego przedstawiciela świata aktorskiego w Polsce, legendarnego Jana Englerta a najwybitniejszej reprezentantki świata aktorskiego Polonii, Beaty Poźniak."
Marek Probosz mial przyjemnosc prezentowac zebranym obydwoje nagrodzonych. Zaczelismy od Jana Englerta gdyz byl nieobecny, ze wzgledu na restrykcje podrozy z Polski.

Probosz powiedzial: "Prezentacje nagrody im. Modrzejewskiej za rok 2021 rozpoczniemy od nieobecnego tutaj fizycznie, ale obecnego duchem Jana ENGLERTA. Jan Englert (ur. 1943 r. w Warszawie) to polski aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, profesor sztuk teatralnych, pedagog, a od 2003 roku dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutował rolą łącznika Zefira w filmie Andrzeja Wajdy Kanał (1956). W 1964 roku ukończył studia w Wydziale Aktorskim PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i rozpoczął pracę w teatrze. Był aktorem teatrów: Polskiego (1964–1969, 1981–1994), Współczesnego (1969–1981), i Narodowego (od 1997), którym od 18 lat kieruje. Współpracował z najwybitnejszymi reżyserami teatralnymi, grając ważne role w sztukach Szekspira, Mickiewicza, Wyspiańskiego, Gombrowicza, czy Mrożka. 


Jako reżyser wystawił sztuki Mickiewicza, Słowackiego, Fredry, Czechowa, i Witkacego. Na ekranie mogliśmy go oglądać w filmach Andrzeja Wajdy (Kanał, Katyń, Tatarak), Kazimierza Kutza (Sól ziemi czarnej, Perła w koronie), Filipa Bajona (Magnat), i w serialach Janusza Morgensterna (Kolumbowie, Polskie drogi), Jerzego Antczaka (Noce i dnie), czy Ryszarda Bera (Lalka). W sumie wystąpił w ponad 100 filmach, w bardzo wielu sztukach teatru telewizji i serialach. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, w tym Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1988, 2001), Złoty Medal „ Gloria Artis” (2005) oraz nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza (1993/1994), Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2008), i Norwida (2012). Jest laureatem Nagrody Gustaw (2014) oraz Ikoną Polskiego Kina (2018). Do tego grona dołączamy Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej, za całokształt pracy aktorskiej. Jan Englert wystąpił w Klubie  pięciokrotnie, w latach: 1994, 1996 (Kwiaty Polskie Tuwima), 1998 (Dziady Mickiewicza), 2000 i 2009."Fot. Maria Kubal

Fot. Patrycja Sroczyk
Fot. Patrycja Sroczyk

Fot Maria Kubal

Po wstepie Probosza, pokazano 11 min. video nagrane 2 pazdziernika, podczas ktorego byly Prezes Jolanta Zych przypomniala zwiazki Jana Englerta z Klubem, a Maja Trochimczyk prowadzila rozmowe z laureatem, konczac na pokazaniu dyplomow i nagrody. Obecna byla takze Dr. Elzbieta Trybus,Wiceprezes Klubu. Pelna wersja rozmowy, 31 minut jest w internecie, pokazano wersje skrocona, do 11 minut, montazu dokonal Andrzej Warzocha.  Dziękując listownie za nagrodę, Jan Englert napisał: "Z niezwykłą satysfakcją przyjąłem informację o przyznaniu mi Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej. Moje spotkania z członkami Klubu Kultury jej imienia rozrzucone na przestrzeni kilunastu lat wspominam z sentymentem."


 Po viedeo, pokazano dyplomy i nagrode wszystkim zebranym.


 

W ostatnim segmencie ceremonii nagrod, Nagrode im.  Heleny Modrzejewskiej przekazano aktorce Beacie Pozniak.  Na wstepie Marek Probosz przypomnial zyciorys aktorki: 

"Z wielka przyjemnoscia przedstawie Panstwu Kalifornijska Laureatke tegorocznej nagrody im. Heleny Modrzejewskiej, moja kolezanke po fachu BEATE POZNIAK  Wyróżniona przez “Washington Post” za nagranie najlepszego audiobooka roku w USA, dzięki czemu została nie tylko pierwszą Polką, ale pierwszą nieanglojęzyczną aktorką, które zatrudniło największe wydawnictwo literackie na świecie – Penguin Random House. W Polsce zadebiutowała w serialu Życie Kamila Kuranta, a w USA u Olivera Stone’a w filmie ośmiokrotnie nominowanym do Oskara, JFK, grając żonę Gary’ego Oldmana. Film eksperymentalny All These Voices zdobył studenckiego Oskara. Pamiętana jest z teatru TV grając Ofelię w Hamlecie we wsi Głucha Dolna (Złota Setka Teatru TV) czy z seriali: Kroniki Młodego Indiana Jones, Złotopolscy, Melrose Place, Szaleje za Tobą oraz Babylon 5, gdzie zagrała Kobietę Prezydenta świata." 


"Przeszła do historii USA proponując wprowadzenie ustawy obchodzenia Dnia Kobiet (H.J.R. 316) za co została wyróżniona przez Burmistrza Los Angeles i w Kongresie USA. Otrzymała Międzynarodową nagrodę Marii Konopnickiej za “Outstanding Achievements in the Arts and for Championing Women’s Rights Around the World”. Jest dwukrotną zdobywczynią Earphones Award za najlepszą interpretację audiobooka, Drive Your Plow Over the Bones of the Dead Noblistki Olgi Tokarczuk i The Light in Hidden Places Sharon Cameron. Beata zdobyła prestiżową Voice Arts Award w kategorii „Wybitna postać z gier wideo – najlepszy występ” za rolę Skarlet, Królową Krwi w serii gier Mortal Kombat. Jest to pierwsza nagroda tego typu od prawie 30 lat istnienia gry. W polskiej wersji “Hollywood Walk of Fame”, czyli w Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach, znajduje się odlew jej dłoni. Powołana przez Prezydenta największych aktorskich związków zawodowych na świecie SAG-AFTRA, zasiada w zarządzie do spraw kobiet. Często jest jurorka nagród, m.in. EMMY w Academy of Television Arts & Sciences. Poźniak posiada tytuł magistra sztuki filmowej i dramatycznej. Wykładała na uniwersytetach USC i UCLA."

Probosz przypomnial tez zebranym ze jest kolega ze studiow Beaty oraz ze pracowali wspolnie nad kilkoma projektami. Prezentacji nagrody i dyplomu od Klubu dokonala dr Maja Trochimczyk.


Fot. Maria Kubal

Fot. Elzbieta Romuzga

Laureatka opowiedziala o swojej  karierze scenicznej, i pasjach aktorskich, teatralnych i filmowych, dziekujac Klubowi za porownanie jej z wspaniala patronka Klubu, sama Helena Modrzejewska.  Od klubu otrzymala takze olbrzymi bukiet bialo-czerwonych kwiatow.

Fot. Patrycja Sroczyk

Fot. Patrycja Sroczyk

Fot. Syl Ves

Po zakonczeniu ceremonii, Prezes Trochimczyk podziekowala Markowi Proboszowi i Andrzejowi Warzocha za ich ciezka prace: "Na zakonczenie naszej uroczystosci chcialam serdecznie podziekowac dwom Panom bez ktorych pomocy nie bylyby nasze obchody  mozliwe ani tak udane. Przekazuje najserdeczniejsze podziekowania I dyplomy dla Panow Andrzeja WARZOCHY, ktory zapewnil nam wspanialy dzwiek, wizje I muzyke, oraz Pana Marka PROBOSZA, ktory stworzyl niepowtarzalna ciepla atmosphere." Obydwaj panowie otrzymali pamiatkowe dyplomy i rozetki.


Fot. Patrycja Sroczyk

Fot. Elzbieta RomuzgaFot.Maria Kubal

Na zakonczenie czesci oficjalnej Maja Trochimczyk zaprosila wszyskich obecnych do tanca, mowiac:A teraz do Poloneza zaprasza nas MAREK I MALGOSIA PROBOSZ, prosimy ustawic sie w odpowiednich odstepach. W drugiej parze nasza laureatka BEATA POZNIAK z synem RYLANDem POZNIAK-DANIELS, w trzeciej parze Edward HOFFMAN I Elzbieta ROMUZGA Z Krakusow, bo umieja tanczyc, za nimi Pan Konsul z Pania Prezes, a dalej za nimi kto ma ochote na poloneza. Polskie bale zaczynaja sie od Poloneza I nasz nie moze byc wyjatkiem. Nasza muzyka to Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz. Serdecznie dziekuje wszyskim i zycze milej zabawy."LISTY  Z GRATULACJAMI  OD BYLYCH PREZESOW I OD INNYCH ORGANIZACJIPODZIEKOWANIE DLA OCHOTNIKOW

Po Balu, Prezes Trochimczyk napisala do wszystkich ochotnikow, dziekujac im za ciezka prace.

"Nasz bal byl wspanialym sukcesem calego zarzadu i wszystkich ochotnikow. Wiele słów podziękowania dostałam od naszych gości. Wszyscy przyczyniliście się do tej pamiętnej uroczystości i jestem bardzo wdzięczna, że byliscie ze mna w tę fantastyczną rocznicę, która będzie długo wspominana i ceniona. Bardzo się dzisiaj cieszę, że tak dobrze poszło."

"Marku - jesteś fantastyczny przy mikrofonie, to wiedziałam, ale prowadzić poloneza z tak wielką gracją i humorem - to rzadkość. Jestem pewna, że polonez 50-lecia na długo pozostanie w pamięci. Byłeś wspaniałym przyjacielem klubu od tylu lat i twoja przyjaźń przyniosła owoce podczas naszej uroczystości."

"Andrzeju - bez dźwięku i obrazu nie byłoby balu. Jestem bardzo zadowolona z wyników twojej pracy, Gratulacje! Zawsze są problemy i niepożądane niespodzianki, ale triumfowałeś nad wszystkim. Tancerze byli zachwyceni częścia taneczną i wszystko poszło bardzo dobrze. Dziękuję!"

Fot. Syl Ves

"Wojtku  - jestes genialnym pianista i wybrales swietnego walca na stworzenie unikalnego polskiego nastroju na balu. Bez Chopina ani rusz. Swietnie to wyszlo, w sam raz i tak pieknie zagrany. Widzialam ze sluchacze podspiewywali sobie po cichu, zachwyceni twoja interpretacja. Serdecznosci!" 

"Beato - dziękuję za wydrukowanie dyplomów i dopilonwanie zeby byly podpisane, oraz za dwa plakaty, za zorganizowanie wypożyczenia jednej z Twoich efektownych sukien balowych i ciężką pracę przy urządzaniu sali balowej."

Fot. Syl Ves

"Ellu - dziękuje za piękny i elegancki projekt plakatu, okładki programu, wszystkich wersji książkowych (3 okładki) oraz zaproszeń. Zrobiłaś tak wiele wersji każdego projektu, ponieważ byłam dość wybredna i skupiona na szczegółach, a ty reagowałaś szybko i sprawnie na moje nowe pomysły. Naprawdę doceniam twoje wsparcie i talent, także przy książce. Dziękuję za transkrypcję wywiadów, które zamieściliśmy w książce."

"Elu T. - dziękuję za pomoc przy księdze jubileuszowej, ogromną, niekończącą się pracę, ale z doskonałymi wynikami. Jestem wdzieczna za znalezienie błędów do poprawienia w księdze programowej oraz za przygotowanie balu. Tak się cieszę, że jesteś naszym wiceprezesem, dzięki swojemu doświadczeniu w zarządzaniu i radom, które nam pomogly. Również dzięki przywiezieniu swojej córki Ani. Podziękuj jej za dodanie kwiatów "baby breath" do storczyków, efekt był spektakularny, wielkie dzieki za ustawienie krzeseł i wystrój stołu."
"Marysiu - tyle czasu spędziłaś jeżdżąc po mieście, aby znaleźć wszystkie białe orchidee do dekoracji naszego stołu i zamówiłaś niesamowicie piekny bukiet wachlarzowy, aby zakryć ogromny kominek. Namówiłaś mnie też, żebym zrezygnowała z pierwotnego pomysłu wykorzystania czerwonych róż z pawimi piórami do dekoracji stołu. Twój pomysł na białą orchideę był o wiele bardziej elegancki. Z białymi krzesłami i czerwonymi szarfami stworzyly naprawdę spektakularne wnętrze. Następnie uprzejmie przywitałaś gości i upewniłaś się, żeby wszyscy usiedli przy odpowiednim stole. Twoja ciężka praca jest wielkim walorem klubu, nie tylko teraz - od lat. Serdeczne dzięki."

"Basiu - byłaś bardzo pomocna przy pakowaniu rzeczy do ekspozycji w moim domu, a następnie pomagałaś ustawić salę balową, patio, kwiaty, krzesła i powitać gości w recepcji. Pomysl postawienia fotografii klubowych na stolikach zostal doceniony przez uczestnikow balu. Bardzo sie to wszystkim podobalo." 
"Syl Ves - bardzo dziekuje za pomoc w zakupie win, dekorowaniu, i dokumentacji czyli robieniu zdjec, oraz - co bardzo wazne, przyprowadzenie dwojga gosci. Bylas ozdoba sali w przepieknej sukni oraz fryzurze, razem z mezem - klasycznie elegancka para.  Tak ma wygladac klub, jako elita kultury polskiej serdecznie witajace tez malzenstwa mieszane, polsko-amerykanskie. Nie jestesmy nacjonalistami, wiec w przyszlosci na pewno beda spotkania po angielsku." 

"Aniu S. - dziekuje za pomoc w ustawianiu i dekorowaniu krzesel, stolow, robienie zdjec i prace przy recepcji, przyjmowaniu gosci i wydawaniu biletow. Pieknie wygladalas i jak Syl Ves jestes "odmlodzeniem" naszego zarzadu. Szukajmy dalej aby wciagnac i wytrenowac nastepna generacje!" 


"Elu P. - dziekuje za odebranie dyplomow w Orange County, oraz witanie gosci - to bardzo wazne, aby byli wszyscy weseli  w dobrym towarzystwie - no i piekna balowa suknie - bylas ozdoba naszego balu." 

"Chris - choc jestes chory, dostarczyles nasz sprzet i plakat Modrzejewskiej na bal. Brakowalo nam twojej obecnosci, zwlaszcza do szalonego poloneza. Zastapil cie Konsul w "mojej" parze w polonezie, tez bylo smiesznie bo ciagle nam sie mylily strony, kto z lewej, kto z prawej. Ale smiech to zdrowie, wiec lecz sie jak najszybciej abys wydobrzal do listopada!" 

FOTOGRAFIE MARII KUBAL


FOTOGRAFIE PATRYCJI SROCZYK
FOTOGRAFIE SYL VES


 
__________________

VIDEO

ROZMOWA Z JANEM ENGLERTEM, 31 MINUT

O NAGRODACH IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ, VIDEO BEATY POZNIAK

ALBUM 50 LECIA KLUBU KULTURY IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ
Strona wydawnictwa Moonrise Press zawiera linki do:
  • PDF wersji Albumu 50-lecia, do sciagniecia z internetu za darmo
  • Zestawu slajdow o historii klubu, jego patronce i zalozycielu
  • Programu balu 50-lecia Klubu

SPRAWOZDANIA PRASOWE

1. "Dziennik  Zwiazkowy Zgoda", 7 pazdziernika 2021 "Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2021" (zdjecie ponizej)

2. "Gwiazda Polarna", nr. 22,  23 Oct/Nov 2021, "Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej za rok 2021"

3. "Dziennik Zwiazkowy Zgoda", 27 pazdziernika 2021, Elzbieta Trybus, "Bal 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej."

4. "The Post Eagle" 3 listopada 2021, "Modjeska Club Celebrates 50th Anniversary, Presents Modjeska Prizes to Polish Actors, Jan Englert and Beata Pozniak"
1 comment:

  1. Wspaniala Organizacja i piekny jubileusz 50-lecia Klubu im. H. Modrzejewskiej gromadzaca czlonkow i gosci Klubu.

    ReplyDelete