Tuesday, February 19, 2019

"Jest taki ktos" - Krzysztof Dzikowski i Wiktoria Tracz prezentuja polskie piosenki 17 marca 2019, godz. 18


Następne spotkanie Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej to koncert "Jest taki ktoś" - rozmowa z Krzysztofem Dzikowskim, tekściarzem najwiekszych przebojów polskich lat 70tych i prezentacja tych przebojów przez Wiktorię Tracz, młodą gwiazdę piosenki polskiej, która pracuje nad nagraniami swego pierwszego CD.  Spotkanie poprowadzi Prezes Maja Trochimczyk, a odbędzie się ono w South Pasadena Library Community Room - czyli Sali Komunalnej Biblioteki Południowej Pasadeny w niedzielę, 17 marca 2019 r. o godzinie 18tej. Koncert czesciowo sponsorowany przez grant z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy wspolpracy z Konsulatem Generalnym RP w Los Angeles.

Po rozmowie i koncercie zapraszamy na lampkę wina i desery. Pomimo śmiesznej nazwy sala  jest piekna i stylowa, w budynku z lat 20-tych, otoczonym starymi drzewami małego parku. Adres: 1115 El Centro St, South Pasadena, CA 91030, parking na ulicach. Koncert jest imprezą otwartą dla publiczności i, zgodnie z regułami sali, wstęp wolny dla wszystkich. Ze względu na historyczny status budynku nie wolno tam jednak podawac "ciemnych" napojów jak kawa, herbata, czy czerwone wino...


  KRZYSZTOF DZIKOWSKI
Tekściarz, poeta, człowiek kultury
Krzysztof Dzikowski – autor tekstów piosenek, scenarzysta filmowy, literat (poeta, prozaik, dramaturg). Studiował na Politechnice Warszawskiej, a ukończył filologię polską, scenopisarstwo w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także Warszawską SzkołęFotografii oraz studia podyplomowe w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Autor największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60 – tych i 70 – tych. Nagrodzony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą Honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. Ikony Festiwalu przyznawaną za udział w festiwalach opolskich, Odznaką Honorową Stowarzyszenia ZAIKS oraz Złotym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości. 


Krzysztof Dzikowski zadebiutował w czasie studiów jako autor sztuki Tragedia wydrwigroszów,w której wystąpił również jako aktor. Pasjonował go teatr, więc gdy Teatr Dramatyczny Politechniki Warszawskiej potrzebował aktorów do przedstawienia Wesele Pani Du Barry, zgłosił się na eliminacje i został przyjęty do grona młodych artystów. Po zaprzestaniu działalności teatru  Dramatycznego PW związał się z Kabaretem Stodoła debiutując na jego scenie monologiem Ręce Eurydyki. Wystąpił również m.in. jakoAchilles w parodii Achilles i panny (1953), a rolę tę docenił Artur Maria Swinarski. Wlatach 1961 – 1963 został kierownikiem literackim Kabaretu Stodoła. 

Krzysztof Dzikowski legitymuje się dyplomem PWSTiF w Łodzi. W czasie studiów napisał dwa
scenariusze filmowe dla Zespołu Filmowego X – Powieszony i Krzycz głośniej. Za ten drugi zdobył I nagrodę w konkursie Młodzi i Film w Koszalinie w 1981 roku. W latach 1963 – 1965 związał się z Klubem Studenckim Hybrydy. Dla kabaretu działającego przy klubie napisał wraz z Wojciechem Młynarskim scenariusze programów Radosna gęba stabilizacji i Ludzie to kupią. Tworzył również libretta do musicali, m.in. Gwałtu, co się dzieje i Niedopasowani, czyli Goliath Wielorybh (wraz z Wojciechem Młynarskim).

Jako tekściarz zadebiutował w roku 1963. Nawiązał wtedy współpracę z bigbitową grupą muzyczną Tajfuny, a później również z Czerwono – Czarnymi. Największe sukcesy osiągnął jako autor tekstów dla zespołu Czerwone Gitary. Piosenki z tekstami Krzysztofa Dzikowskiego można usłyszeć w wykonaniu najlepszych polskich artystów m. in.: Czesława Niemena, Maryli Rodowicz, Niebiesko – Czarnych, Trubadurów, Katarzyny Sobczyk, Anny German, Haliny Frąckowiak, Ireny Jarockiej, Krzysztofa Cugowskiego, Ewy Bem, Alibabek, Jerzego Połomskiego, Ludwika Sempolińskiego, Urszuli Sipińskiej,Haliny Kunickiej, Karin Stanek, Tadeusza Chyły, Krystyny Jandy, Wojciecha
Gąssowskiego, Anny Marii Jopek czy Anny Wyszkoni. Krzysztof Dzikowski współpracował przez wiele lat z Programem I Polskiego Radia. Prowadził m.in. stałą audycję Piosenka Faktu. Dotyczyła ona piosenek, które opisywały prawdziwe wydarzenia. Audycje zawierały też wywiady ze znanymi twórcami, którzy pisali tego typupiosenki (np. Wojciech Młynarski).

Piosenki Krzysztofa Dzikowskiego cieszyły się bardzo dużą popularnością wśród słuchaczy, świadczy o tym fakt wznowienia książki Mały Książę Antoine’a de Saint Exupéry’ego w wydawnictwie PAX wkrótce po premierze napisanej przez niego piosenki o tym samym tytule w wykonaniu Kasi Sobczyk. Z kolei Piosenka Dzień jeden w roku jest w polskich domach często śpiewana podczas świąt Bożego Narodzenia razem z kolędami. Natomiast tekst Wschód słońca w stadninie koni trafił do Światowej Antologii Poezji o Koniach. Dzikowski jest również autorem przekładów literackich: Le Meteque G. Moustaki oraz Z jakim spokojem schnąca gałąź pomarańczy... T. Williams.

Została powołana Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego, której inicjatywa powstania związana jest z faktem wykorzystywania tekstów piosenek Krzysztofa Dzikowskiego do nauki języka polskiego na Syberii i popularnością ich za granicą. Fundacja ogłosiła rok 2016 jako rok obchodów 55-lecia twórczości Krzysztofa Dzikowskiego. Obecnie Krzysztof Dzikowski współpracuje z młodą, utalentowaną wokalistką Wiktorią Tracz.WIKTORIA TRACZ

Wiktoria Tracz ur. 26/11/2002 w Nowym Sączu jest młodą wokalistą, która dobrze czuje się w muzyce pop, pop rock, R&B, Dance pop, Soul. Swoją drogę muzyczną rozpoczęła w 2011 roku. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu. Obecnie uczy się w artystycznej szkole The BRIT School w Londynie na profilu muzycznym. Wiktoria była zaproszona do kilku programów telewizyjnychm.in.: „Pytanie na Śniadanie”, „Petersburski Music Show” itd. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce i za granicą m.in: UK, Dania, Włochy, Niemcy, Gruzja, Białoruś, Malta, Macedonia, Słowenia i Bułgaria. Od 2016 r. pracuje z Krzysztofem Dzikowskim oraz kompozytorem Markiem Yanem Kisielińskim.


Jej pierwsze single to ,,Zimowy bal” i ,,Naście lat”. W ostatnim czasie również zaczęła sama tworzyć, napisała tekst do piosenki ,,Czekaj”. Wiktoria była półfinalistką 1 Edycji programu The Voice Kids w 2018r, gdzie była w drużynie Tomsona i Barona. Piosenka ,,Beat Is Off” to najnowszy singiel wyprodukowany przez wytwórnię Delphy Records, do której sama wyprodukowała teledysk. W ostatnim czasie Wiktoria miała zaszczyt wystąpić z legendarnym zespołem pierwszego składu Czerwono-Czarnych z okazji jubileuszu Krzysztofa Dzikowskiego.


Wywiady i Video w YouTube:

Polskie Radio - Radio dla Ciebie : https://www.youtube.com/watch?v=4u0z1lMCKkY 
"Nie wiem czy to warto'' : https://www.youtube.com/watch?v=JiQkmFV6Jms 
"Co ja w tobie widziałam'' : https://www.youtube.com/watch?v=F5_3vSJYRFM 


No comments:

Post a Comment