Tuesday, February 5, 2019

Magdalena Grzebalkowska w Rozmowie z Andrzejem Maleskim, 17 Lutego 2019, godz 18:30



Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej serdecznie zaprasza na spotkanie z Magdalena Grzebalkowska, reporterką, laureatka Nike Czytelników 2016 i autorką bestsellerowych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, 1945. Wojna i pokój, Komeda, osobiste zycie jazzu. Spotkanie odbedzie sie w niedziele 17 lutego o godzinie 18:30 w goscinnej rezydencji Marysi i Edwarda Pilatowiczow w West Hills. Rezerwacje na spotkanie RSVP prosimy zgłaszać do Prezesa, prezes@modjeska.org, do 12 lutego 2019. Wstep wolny dla członków, goscie $30.


Magdalena Grzebałkowska w Komeda, osobiste zycie jazzu odkrywa osobiste życie Krzysztofa Komedy i jego otoczenia. Komeda to człowiek tajemnica, listów nie pisał, dzienników nie prowadził. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami w Krakowie i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.



GOSPODARZE SPOTKANIA

Spotkanie odbedzie sie w goscinnej rezydencji Panstwa Marii i Edwarda Pilatowicz, a rozmowe z pisarka poprowadzi Andrzej Maleski - wszyscy troje sa bardzo wazna czescia historii Klubu im. Heleny Modrzejewskiej, wiec postanowilismy podzielic sie z naszymi czytelnikami takze informacjami o nich.

ANDRZEJ MALESKI



Andrzej Maleski (aka. Andrzej Malecki) jest członkiem klubu od 1985 roku. W latach 2008-2010 był prezesem klubu. Wraz z zona Joanna wielokrotnie goscili klub w swojej rezydencji. Przed wyjazdem z Polski Andrzej był redaktorem telewizyjnego magazynu "Pegaz", gdzie zajmował sie tematyka filmowa i teatralna. Był takze autorem wielu programow telewizyjnych z udzialem gwiazd polskiej sceny oraz reportazy i filmow dokumentalnych. Na emigracji kontynuował swoje pasje dziennikarskie prowadząc w klubie wywiady z wybitnymi artystami z Polski. Prowadził miedzy innymi niezpomniane spotkania z filmowcami: Agnieszka Holland, Krzysztofem Zanussim, Januszem Kaminskim,Januszem Zaorskim, Filipem Bajonem, Janem Kidawa- Blonskim, Ryszardem Bugajskim, rezyserami teatralnymi Michaelem Hackettem i Grzegorzem Jarzyna, aktorami Barbara Krafftowna, Jerzym Trela, Andrzejem Sewerynem, Alina Janowska, Janem Englertem, Danuta Stenka, Zbigniewem Zamachowskim, Krzysztofem Majchrzakiem, jak rowniez z politykami: ambasadorem RP w USA Januszem Reiterem, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, wreszcie z tragicznie zmarła Pierwsza Dama RP Maria Kaczyńska. Andrzej jest również autorem niezliczonych zaproszen i recenzji z naszych spotkan a takze autorem tekstow i piosenek do naszych klubowych kabaretow i rocznicowych uroczystości. W 2012 roku został nagrodzony przez Ministra Kultury medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 


MARIA I EDWARD PILATOWICZ

Panstwo Pilatowicz beda goscic Pania Grzebalkowska w swojej rezydencji, w czym maja swietna wprawe bo goscili nie tylko wiele spotkan, ale i ich bohaterow - slynnych aktorow, rezyserow filmowych, ktorym zapewniali wspaniale wakacje w Kalifornii w nagrode za wystep w klubie.




Marysia i Edward Piłatowicz włączyli się czynnie do pracy w zarządzie Klubu we wczesnych latach 80 tych. Na przestrzeni 25-ciu lat gościli u siebie wiele spotkań klubowych. W tym historyczne spotkanie Polonii Południowej Kaliforni z członkami nowopowstałego Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles w roku 1991.Przygotowywane przez Marysię spotkania świateczno-noworoczne, przeplatane kolędami i krótkimi inscenizacjami poetyckimi należały do najpopularniejszych imprez klubowych. Dwa z nich utrwalone na taśmie są do obejrzenia na YouTube: Pastoralka 2002 i Pastoralka 2004. Satyryczną składankę z udziałem wielu członków Klubu, zatytułowaną “Piernikalia 2000” można również obejrzeć na YouTube: Piernikalia 2000. 



Dwudziesta piata rocznica powstania Klubu wypadła podczas kadencji Edwarda jako prezesa. Z tej okazji Klub otrzymał odznakę Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej “Zasłużony dla Kultury Polskiej” z rąk ówczesnego Konsula Generalnego RP Macieja Krycha. Z okazji 25-cio lecia Klub wydał równieź broszure “Pierwsze Dwadzieścia Pięć Lat...” dokumentujacą wydarzenia klubowe tego okresu. Broszura ta była wręczana polskim artystom, muzykom, poetom i pisarzom którzy byli gośćmi Klubu. Za swą działalność Marysia i Edward otrzymali osobiste odznaki “Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz “Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi
Rzeczypospolitej Polskiej.”




MAGDALENA GRZEBALKOWSKA - FOTOREPORTAZ
W rozmowie o biografii Krzysztofa Komedy z Andrzejem Maleskim.

Bialo-czerwone gozdziki i Dyplom Uznania w stylu akademii w PRL-u 
prezentuje Maja Trochimczyk



Od lewej: Ewa Barsam, Maria Pilatowicz, Maja Trochimczyk, 
Magdalena Grzebalkowska, Andrzej Maleski


Edward Pilatowicz, Magdalena Grzebalkowska, Maria Pilatowicz, Maja Trochimczyk


Edward Pilatowicz, Magdalena Grzebalkowska, Maria Pilatowicz, Chris Justin.




No comments:

Post a Comment