Sunday, November 21, 2021

Swieta u Heleny Modrzejewskiej - O Patronce Klubu Opowiada Joanna Sokolowska-Gwizdka, Zoom, 12.18.21 godz 12.

Video ze spotkania na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=oN_McHjU77k

Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza na spotkanie w formacie Zoom z Joanna Sokołowska-Gwizdka, pisarka, dziennikarka w sobote 18 grudnia 2021 r. o godzinie 12 tej w samo poludnie. Prezentacja bedzie bogato ilustrowana materialami z prywatnego archiwum autorki. Rozmowe poprowadzi Prezes Maja Trochimczyk, w jezyku polskim. Informacje przez email, prosimy o zgloszenia do prezes@modjeska.org.


Joanna Sokolowska-Gwizdka to autorka dwujęzycznej książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej”. Książka, opatrzona wstępem prof. Kazimierza Brauna, ukazała się z okazji 100-lecia śmierci aktorki. Od tej pory Joanna Sokołowska-Gwizdka, która przez wiele lat poznawała tę słynną szekspirowską aktorkę, przybliża jej losy, podczas wielu spotkań w różnych miastach  USA, Kanady i Polski.  Rekomendujemy zakup ksiazki jako prezent na swieta:

https://www.amazon.com/gp/product/0615293441/ref=dbs_a_def_rwt_bibl_vppi_i0.

What I Received from God and from People. A Story of Helena Modjeska (Modrzejewska)

Jest tez współautorka sztuki teatralnej o Chopinie „Dobry wieczór Monsieur Chopin”, przetłumaczonej na języki angielski, francuski i portugalski, wystawianej w Kanadzie, USA, Brazylii, Francji i Portugalii przez Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto. Napisała monografię polskiego teatru w Toronto „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny”. Na tle historii teatru,  autorka pokazała ludzi z pasją, których połączył teatr polski na emigracji. Przeprowadziła 270 godzin wywiadów z twórcami polskimi w Toronto, związanymi z teatrem. Wielu z nich już nie żyje, przez co publikacja stała się unikalnym dokumentem. Premiera książki miała miejsce na XX Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, a promocja odbyła się w Teatrze Słowackiego, z którego wywodzi się założycielka teatru – Maria Nowotarska. W 2018 roku, między innymi za tę książkę, otrzymała polonijnego Oskara w kategorii Literatura – czyli statuetkę Złotej Sowy przyznawanej w Wiedniu przez Klub Inteligencji Polskiej w Austrii, wręczoną podczas uroczystości w wiedeńskiej stacji Polskiej Akademii Nauk.

Od 2016 r.  redaguje internetowy magazyn kulturalny poświęcony polskiej kulturze poza krajem „Culture Avenue”: www.cultureave.com. Za redakcję magazynu w 2018 roku  otrzymała nagrodę im. Macieja Płażyńskiego przyznaną przez Club Press Polska, a wręczoną w Muzeum Emigracji w Gdyni. 


Od 2001 roku mieszka na stałe za granicą, najpierw w Toronto, potem w New Jersey, blisko Nowego Jorku, a od 2013 r. w Austin w Teksasie.  Jest absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów pracowała w Katedrze Literatury Staropolskiej UŁ, pod kierunkiem wybitnego historyka literatury polskiej prof. Jerzego Starnawskiego. Równolegle zajmowała się dziennikarstwem. Wielokrotnie uczestniczyła w Festiwalu Muzycznym w Łańcucie jako korespondent łódzkich „Odgłosów”. W połowie lat 90. została przedstawicielem medialnym oraz organizatorem promocji w Polsce Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego, odbywającego się w La Châtre-Nohant we Francji. Współpracowała także z Telewizją Łódź (program „Rozmaitości Literackie) oraz z „Głosem Polonii” - polskim radiem w Perth (Zachodnia Australia).

Po wyjeździe za granicę pracowała w „Gazecie” w Toronto - największym dzienniku Polonii w Kanadzie. Od stycznia 2003 do czerwca 2008 roku była redaktorem prowadzącym „Listu Oceanicznego” - dodatku kulturalnego „Gazety”. Mieszkając w Toronto przeprowadzała też wywiady z przedstawicielami świata kultury na antenie stacji telewizyjnej  „Polish Studio”. Po przeprowadzce do New Jersey w 2005 r. pracowała w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku przy digitalizacji archiwalnych zbiorów Instytutu. 

Jej artykuły, recenzje i wywiady publikowane były w pismach w Polsce: „Rzeczpospolita”, „Pani”, „Dziennik Łódzki”, „Odgłosy”, „Jazz Forum” i za granicą: „Nowy Dziennik” (Nowy Jork, Nowy Jork), „Polonia Kalifornijska” (San Diego, Kalifornia), „Teraz” (Filadelfia, Pensylwania), „Polonez” (Kair, Egipt), „Kurier Zachodni” (Perth, Zachodnia Australia), „Tygodnik Polski” (Sydney, Australia), „Pro Polonicum” (Fryburg, Szwajcaria). Ukazały się także rozdziały w książkach („Horyzonty Teatru II. Droga Kazimierza Brauna”, Toruń 2006, „Słowa, obrazy i dźwięki w wychowaniu”, Warszawa 2011, „Aksjologia podróży”, Warszawa 2012). Jako członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, związana jest także z „Pamiętnikiem Literackim” – pismem wydawanym przez związek.Obecnie jest wiceprezydentem Austin Polish Society i jednym z dyrektorów Festiwalu Polskich Filmów w Austin. W ramach działalności kulturalnej organizacji prowadzi też Klub Historyczny. Przed pandemią, historią Potockich z Łańcuta rozpoczęła cykl prelekcji p.t. Rody Polskie. Podczas pandemii organizowała spotkania przez platformę zoom, m.in. z Kazimierzem Braunem, Jarosławem Abramowem-Newerlym, Markiem Proboszem czy Iwoną Korgą – dyrektorem Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz Tomaszem Jędrzejewiczem – synem przedwojennego ministra i współzałożyciela Instytutu.

Założyła kanał na YouTube, aby podczas pandemii przybliżyć Teksas i polskie ślady w Teksasie, tym, którzy podróżować nie mogli. W maju 2021 r. współorganizowała Festiwal Poli Negri w Austin. LINKI DO ZAKUPU KSIAZKI

Wersja Angielska

https://www.amazon.com/gp/product/0615293441/ref=dbs_a_def_rwt_bibl_vppi_i0

What I Received from God and from People. A Story of Helena Modjeska (Modrzejewska). Paperback – January 1, 2009

LINKI Z WYWIADAMI AUTORKI

Rozmowa z Mariuszem Kotowskim, autorem filmu dokumentalnego o Poli Negri. 

https://www.youtube.com/watch?v=C-jkzRwKLqc

Wywiad w radio PiK (Pomorza i Kujaw) przed prelekcją na temat Heleny Modrzejewskiej w Bydgoszczy w 2019 r.:

http://www.radiopik.pl/121,242,6-sierpnia-2019?fbclid=IwAR3HlB7uzYGZuG2eE3qZY7FxviSh94P3Q1Zdiql94JJ1Q_p8E-BULTZ9reA


Najnowszy wywiad z Joanną Sokołowską dla portalu Kultura Na Co Dzień:

https://kulturanacodzien.pl/2021/09/08/joanna-sokolowska-gwizdka-pisarka-dziennikarka-dzialalnosc-artystyczna-z-pandemia-tle/


No comments:

Post a Comment