Thursday, September 15, 2022

Hanna Kulenty w Los Angeles - Wyklad im. Paderewskiego i Spotkanie w Klubie 8 pazdz 2022 g. 19.30


Mamy przyjemnośc zaprosic miłośników muzyki współczesnej na rozmowę z Prof. dr hab. Hanna Kulenty, kompozytorem znanym na całym świecie, która odwiedziła nasz klub w 2017 roku. Prof. Kulenty wygłosi tegoroczny Wykład im. Paderewskiego połączony z koncertem jej muzyki w niedzielę 9 pazdziernika o godz 19tej podczas wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Muzyki Polskiej Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Miejsce: Newman Recital Hall, USC Campus. Wstęp wolny. Parking 14$. od Figueroa St. Zachęcamy wszystkich naszych czlonkow i przyjaciół do wysłuchania tego wykładu i koncertu.

Spotkanie Prof. Kulenty z członkami naszego Klubu odbędzie się w sobotę, 8 pazdziernika 2022 o godz. 19:30 w studio muzycznym Róży Kostrzewskiej Yoder, Los Angeles, CA 90031. Po koncercie mały poczęstunek - owoce i desery.  Liczba miejsc ograniczona do 30.

 RSVP prezes@modjeska.org. Wstęp wolny dla czlonkow, $30 od osoby dla gości, przez PayPal z nazwiskiem osoby rezerwującej bilet (dostajemy płatności od firm bez nazwisk, to bardzo trudne zagadki!) adres w PayPal-u: prezes@modjeska.org.   

UWAGA: problem z parkingiem, prosimy aby wszyscy parkowali na dole przed ostrym skrętem w prawo i wjazdem na bardzo kręta i stroma uliczke  Montecito Dr., bedziemy wozić słuchaczy na górę grupami...


Hanna Kulenty (ur. 1961) to błyskotliwa współczesna kompozytorka, dzieląca czas między rodzimą Polskę, Holandię i Francję. Z utworami zamawianymi i wykonywanymi przez renomowane zespoły i muzyków w całej Europie, katalog Kulenty obejmuje zarówno intymne solowe eksploracje formy, jak i wielkie triumfy dźwiękowe - symfonie i opery. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego w Bydgoszczy.Zajmuje się także muzyką filmową, w 2014 roku napisała ścieżkę dźwiękową do filmu ''Hiszpanka''. W latach 1980-86 studiowała kompozycję w klasie Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, a następnie - w latach 1986-88 - kompozycję u Louisa Andriessena w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Hadze. Od 1989 roku pracuje jako wolna kompozytorka, relizując zamówienia i korzystając ze stypendiów twórczych. Jej utwory publikowane są przez wydawnictwa: Donemus w Amsterdamie i PWM w Krakowie. Hanna Kulenty od 1992 mieszka zarówno w Warszawie, jak i w Arnhem w Holandii.

Kursy i wykłady:  Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (polską sekcję ISCM/SIMC) oraz w Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt. W latach 1990-91 przebywała w Berlinie jako stypendystka Deutscher Akademischer Austauschdienst. Wykładała na kursach kompozytorskich, m.in. w Apeldoorn (1995), Radziejowicach i Monachium (1996), Amsterdamie (1997) oraz w Kalifornii (1998), podczas festiwalu Other Minds 10 w San Francisco (2004), Soundstreams Canada (2005). W latach 1999-2000 była "composer-in-residence" w Holandii. Prowadziła wykłady jako gościnny profesor w Konserwatorium w Zwolle (2005) oraz w Akademii Muzycznej w Barcelonie (2007). Członek jury m.in. Münchener Biennale (1995), International Gaudeamus Music Week w Amsterdamie (2002), International New Chamber Opera Competition "Orpheus-Luciano Berio" w Spoleto (2003-2004), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Kazimierza Serockiego w Warszawie (2004) oraz Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005 i 2007).

Nagrody, koncerty i festiwale: Za swoją twórczość kompozytorską otrzymała wiele nagród, m.in. w 1985 - II nagrodę na Europejskim Konkursie Młodych Kompozytorów w Amsterdamie za utwór Ad unum na orkiestrę (1985), w 1987 - II nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich za utwór Ride for 6 percussionists (1987) oraz - w tym samym roku - Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego. Jest również czterokrotną laureatką Konkursu Kompozytorskiego Warszawskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich: w 1986 zdobyła I nagrodę za Quinto na 2 fortepiany (1986), w 1987 - I nagrodę za Breathe na orkiestrę smyczkową (1987), w 1988 - III nagrodę za Cannon for violin and piano (1988) i w 1989 - II nagrodę za Aaa Tre for viola, cello and double bass (1988). W 1999 uhonorowana została tytułem Kompozytora Roku w Gelderland. 

W listopadzie 2000 rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk w Kolonii zorganizowała koncert monograficzny kompozytorki, który zarejestronawno na płycie CD. W 2003 podczas Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów, organizowanej corocznie przez Międzynarodową Radę Muzyczną przy UNESCO, najwyższą punktację i miano utworu "wyselekcjonowanego" otrzymał jej Koncert na trąbkę i orkiestrę symfoniczną (2002); kompozycja została przedstawiona w nagraniu z prawykonania, dokonanego przez holenderskiego solistę Marco Blauuwa z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą belgijskiego dyrygenta Ronalda Zollmana. W 2015 roku otrzymała doroczną nagrodę ZKP "za wybitną twórczość kompozytorską, silny rys indywidualny, połączenie muzycznej energetyczności z oryginalnymi rozwiązaniami formalnymi".

Kompozycje Hanny Kulenty były wykonywane podczas festiwali na całym świecie, m.in. na Huddersfield Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival, Münchener Biennale, Warszawskiej Jesieni, Festiwalu "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu. Wykonywały je orkiestry symfoniczne w Holandii, Danii, Polsce i Niemczech, prowadzone przez takich dyrygentów, jak David Porcelijn, Antoni Wit, Peter Hirsch, Peter Eötvös, Ingo Metzmacher, Renato Rivolta i Ronald Zollman. Solistami jej dzieł byli m.in.: Isabelle van Keulen, Elżbieta Chojnacka, Krzysztof Bąkowski, Marco Blaauw oraz Frank Peters. Gra je również holenderski zespół De ereprijs, na zamówienie którego kompozytorka napisała wiele utworów.


Informacje z Centrum Muzyki Polskiej w USC sa poniżej.  Nasz Klub od wielu lat wspomaga Centrum małymi dotacjami na rzecz Wykładów-Recitali im. Ignacego Paderewskiego. 

The 2022 Paderewski Lecture-Recital celebrates Hanna Kulenty (b. 1961), a brilliant contemporary composer who divides time between her native Poland, the Netherlands and France. With works commissioned and performed by renowned ensembles and musicians throughout Europe, Kulenty’s catalogue ranges from intimate solo explorations of form to large-scale triumphs of sound. Selected works will be performed at USC’s Newman Recital Hall on October 9 at 7 p.m. by the Thornton School of Music’s finest musicians, alongside a lecture by the composer about her oeuvre. Presented by the USC Polish Music Center, this event will offer a fascinating variety of works from across Kulenty’s compositional career, played by soloists and chamber ensembles. 

The 2022 Paderewski Lecture-Recital is generously supported by POLAM Credit Union, the Modjeska Art and Culture Club and the Consulate General of the Republic of Poland in Los Angeles. 

 SUNDAY, OCTOBER 9 | 7:00 P.M.

2022 Paderewski Lecture-Recital with Hanna Kulenty

Newman Recital Hall at USC: 3616 Trousdale Pkwy, Los Angeles, CA (map)

FREE admission, no RSVP required. Reception to follow concert

For more details, visit: polishmusic.usc.edu/events/2022-pad-lec 


UCS CAMPUS mapCampus Parking: $14


No comments:

Post a Comment