Friday, October 11, 2024

Sebastian Ryś o Zofii Rysiównej - "Rodzinne Historie Wojenne" w L.A. Performing Arts Conservatory, 3 listopada 2024 g. 18:30



Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej we wspolpracy z Instytutem Pamieci Narodowej zaprasza na monodram napisany przez polskiego aktora, Sebastiana Rysia, pt. "Rodzinne Historie Wojenne: Zofia Rysiowna" a prezentowany w niedziele 3 listopada 2024 o godz. 18:30 w Los Angeles Performing Arts Conservatory, 10931 W Pico Blvd, Los Angeles, CA 90064. 

RSVP do Beaty Czajkowskiej, na Beata.J.Czajkowska@gmail.com.  Wstep wolny dla czlonkow klubu, $30 od osoby dla gosci. Platnosc czekiem na "Helena Modjeska Art & Culture  Club" z notatka o teatrze, do PO Box 4288 Sunland CA 91041, lub paypal na prezes@modjeska.org.  Parking za budynkiem lub na Pico Blvd. Okoliczne ulice maja zakazy parkowania...



O SZTUCE: Rodzinne historie wojenne:Zofia Rysiówna, przedstawia Sebastian Ryś

„Myślą tak szybko sięgamy wspomnień jak wzrokiem gwiazd. Patrząc na gwiaździste niebo widzimy czarną kopułę firmamentu Ziemi błyszczącą diamentami. Pozornie gwiazdy są jednako odległe, lecz naprawdę dzielą je, od nas i od siebie nawzajem, tysiące lat świetlnych. Myśl ma podobną drogę do zapisanych w pamięci wspomnień, choć niektóre tracą swój blask”.

Niech te myśli towarzyszą nam wywołując z pamięci zapisane slajdy, które teraz na nowo, mogą rozbłysnąć siła naszych serc.

Bohaterką naszego dzisiejszego spotkania jest Zofia Rysiówna. Sądeczanka, Łączniczka, aktorka, mama i żona, surowa lecz sprawiedliwa i oddana sprawie osoba. To ona otworzy nam świat familijnych wspomnień rodziny Rysiów z Nowego Sącza. Kontynuując sagę rodzinną będziemy podążali w tej opowieści za „Zosią” bo taki był jej pseudonim wojenny i spróbujemy jej oczyma zobaczyć Sądecką młodzież, ich zajęcia i sporty. Spotkamy się ze szkolnymi profesorami Rysiówny, i spróbujemy rozpoznać cechy charakteru tzw. Innego pokolenia, z którym już coraz mniej nas łączy. 

Być może zdradzi nam kulisty odbicia tajnego emisariusza Jana Karskiego, w której to akcji brała udział i wyjawi, z tym związane, późniejsze dramatyczne losy rodziny jak i mieszkańców tego miasta. Nie wiem czy zabierze nas ze sobą za mury Obozowe, tego raczej wymagać nie możemy, ale myślę, że pod koniec opowieści Zofia Rysiówna, zaprosi nas przed swój ukochany mikrofon radiowy i na deski teatru. Jej życie powojenne było skryte i tu też nie oczekujmy zbyt wylewnej relacji. Czego możemy oczekiwać? Szczerych słów, gorącego serca i czegoś z pogranicza snu oraz intensywnego przeżywania.

Wypowiedź sceniczna łączy w sobie: świadectwo pośredniego świadka historii, archiwalne nagrania radiowe, wiersze z elementami fabularnej narracji w muzycznych akcentach. Całość została oparta o „Wspomnienia Majowe” autorstwa Wandy Straszyńskiej, zapamiętane relacje rodzinne oraz książkę „Na ścieżkach Fantoma” Jacka Rysia.
Niech to spotkanie będzie ujmującą wyprawą w zakamarki pamięci żywych wspomnień.

~ Sebastian Ryś





O AUTORZE I AKTORZE

Sebastian Ryś – urodził się we Wrocławiu w 1986 roku, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor, wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Zadebiutował jeszcze podczas studiów w Teatrze Nowym w Słupsku, rolą Stanisława Ignacego Witkiewicza w autorskim przedstawieniu Andrzeja Marii Marczewskiego „Witkacy jest do X-tej” z muzyką Marka Dyjaka. Współpracował z Teatrem Staromiejskim czy z Teatrem Polskim w Warszawie. W Płockim Teatrze Dramatycznym dał się poznać jako: S.B. w spektaklu Szymona Bogacza "Trzech mężczyzn w różnym wieku" w reżyserii Julii Mark, a także tytułowy "Hamlet" W. Szekspira w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Etatowo był związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie zagrał miedzy innymi: u Janusza Wiśniewskiego w „Chorym z urojenia” oraz w „Mirandolinie” Bartosza Wyszomirskiego. 

Na swoim koncie ma role filmowe i serialowe. W poszukiwaniu bohaterów teatralnych sięga do teatru radiowego oraz do krótkometrażowych własnych produkcji. W monodramie pod tytułem:  „Zupa rybna w Odessie”, wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera Jana Karskiego, zdobywając liczne nagrody: Główna nagroda na Festiwalu Strzała Północy w Koszalinie. Główna nagroda XLIII Tyskie Spotkania Teatralne Dwie nagrody Jury – Solo Olsztyn OSTJA Grand Prix – Festiwal Sztuk Autorskich i Adaptacji, WINDOWISKO, Gdańsk.

Jest beneficjentem programu „Kultura Polska na Świecie”, Instytutu Adama Mickiewicza. Brał udział w międzynarodowym festiwalu United Solo w Nowym Jorku występując tam z angielską wersją monodramu „Fish soup in Odessa”. Jest instruktorem teatralnym z przygotowaniem pedagogicznym oraz nauczycielem wspomagającym. Realizuje koncerty poetyckie. Swoją wizją nadał ton artystycznemu wyrazowi słuchowiska pt.: „Blizny wolności”. Współtwórca „Plam w Pamięci” – produkcji Teatru Polskiego Radia. Współscenarzysta, reżyser i aktor w widowisku o Jerzym Popiełuszce „Rozżarzone węgle miłości”.

No comments:

Post a Comment