Tuesday, May 20, 2025

Sprawozdanie Prezesa z Lat 2022-2025, Walne Zebranie 31 maja 2025 r.

Koledowanie, grudzien 2022 

SPRAWOZDANIE PREZESA, 2022-2025

W obecnej kadencji pełniłam funkcję jako Prezes od 25 czerwca 2022 r. do 31 maja 2025 r. wraz z zarządem w składzie: Wiceprezes Katarzyna Śmiechowicz, Sekretarz Beata Czajkowska, i Skarbnik (od 8 lipca 2022 r. Anna Sadowska zastąpiła w tej roli Marię Kubal).  Dodatkowo członkiem zarządu do czerwca 2023 r. nominalnie była Pani Syl Vès, która jednak nie brała udziału w spotkaniach Zarządu ani Klubu. W tym okresie, przedłużonym o rok ze statutowej dwuletniej kadencji podczas Specjalnego Walnego Zebrania w lutym 2024 r., Klub zorganizował 33 spotkania, przekazał wybitnym aktorom i reżyserom sześć Nagród im. Heleny Modrzejewskiej i dwie nowe Złote Nagrody. Zarząd blisko współpracował z Konsulatem RP w Los Angeles, Polish Center w Los Angeles, Centrum Muzyki Polskiej w USC, POLAM FCU, Polskim Salonem Artystycznym w San Diego, Amfiteatrem Jaskółka w Vista, i innymi organizacjami. 

NAGRODY IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ

 W 2010 r. z mojej inicjatywy Klub ustanowił Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej za całokształt twórczości dla najwybitniejszych polskich aktorów, aby uhonorować swoją patronkę i docenić polskie talenty aktorskie. Pierwszą nagrodę otrzymał Jan Nowicki ; w 2011 r. nagrody odebrali Anna Dymna w Krakowie a Marian Dziędziel w Los Angeles. W 2012 r. laureatką została Barbara Krafftówna; w 2013 r. – reżyser Ryszard Bugajski. Po przerwie, nagrodę za 2018 r. otrzymała Jadwiga Barańska, a w 2019 r. uhonorowano dwie aktorki Teatru Polskiego w Toronto (Maria Nowotarska i Agata Pilitowska). Za rok 2020 nagrodę wręczono Andrzejowi Sewerynowi najpierw wirtualnie (styczeń 2021) a potem osobiscie – podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni (wrzesień 2023). Długi wywiad z mistrzem sztuki aktorskiej opublikowano w Albumie 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej jaki ukazał się w 2021 r. z okazji 50-lecia Klubu. 

Darek Swiatkowski, Beata Scibakowna, Marek Brzeszcz, Jan Englert, Halina Brzeszcz, Grazyna Swiatkowska, Maja Trochimczyk, wrzesien 2022 r. 

W październiku 2021 r. na Balu 50-lecia Klubu laureatami nagrody byli Beata Poźniak (osobiście) i legendarny Jan Englert (wirtualnie). Pan Englert przyjechał po nagrodę do Kalifornii na jesieni 2022 r. W lutym 2023 r. Nagrody im. Modrzejewskiej za rok 2022 wręczono Markowi Proboszowi i Katarzynie Śmiechowicz w Pasadenie. We wrześniu 2024 roku Janusz Gajos odebrał nagrodę za rok 2023 podczas przeglądu swoich filmów w Warszawie. Natomiast nagrody za rok 2024 postanowiono przekazać laureatom w kwietniu 2025 r. Piotr Adamczyk odebrał nagrodę w Beverly Hills, a na Danutę Stenkę czekamy. Niezależnie od politycznych kontrowersji niektórych laureatów, cenimy ich kunszt, nie poglądy. 

Prezentacje Nagród im. Heleny Modrzejewskiej stały się najważniejszym publicznym wydarzeniem Klubu – z patronatem honorowym i grantami Konsulatu RP, grantami Polish Center i innych fundatorów. Imprezom często towarzyszą listy z gratulacjami od przedstawicieli lokalnego rządu (Senat Stanu Kalifornia, Hrabstwo Orange, Hrabstwo i Miasto Los Angeles), oraz obszerna prasówka w mediach polskich i polonijnych. Osobiste spotkania z gwiazdami, często w eleganckiej rezydencji Państwa Heleny i Stanley’a Kolodziey (też sponsorów wydarzeń), są wielką atrakcją dla członków i gości Klubu, więc są te spotkania bardzo zatłoczone! 

Fot. Trochimczyk, Bromski, Antczak, Śmiechowicz, 9 marca 2024.

ZŁOTE NAGRODY DLA REŻYSERÓW I FILMOWCÓW 

Ponieważ Nagrody im. Modrzejewskiej ograniczają się do aktorów (choć w 2013 r. otrzymał ją reżyser Ryszard Bugajski), Zarząd Klubu postanowił stworzyć nowy program nagród aby uhonorować reżyserów filmowych i teatralnych oraz innych wybitnych specjalistów ekranu i sceny. Żeby nie zatłoczyć kalendarza nowe nagrody będą przyznawane okazyjnie, nie dorocznie. W marcu 2024 r. pierwsze Złote Nagrody (Golden Awards) otrzymali Jerzy Antczak, Honorowy Członek Klubu i specjalista od komedii Jacek Bromski, który przyjechał na uroczystość z Polski. Wspaniała celebracja zebrała śmietankę Polonii  kalifornijskiej. Laureatem za rok 2025 został reżyser teatralny i autor wielu sztuk wykonywanych w Klubie, Kazimierz Braun. Prezentacja jego nagrody odbędzie się na jesieni 2025 r. 


 ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE 

Drugim ulubionym typem spotkań w Klubie są spotkania świąteczne, połączone z łamaniem sie opłatkiem oraz wspólnym śpiewaniem tradycyjnych polskich kolęd. Spotkania odbywają się w domach prywatnych lub w McGroarty Arts Center w Tujunga, czyli historycznym dworku w stylu prawie-góralskim na kalifornijskim Podhalu. Często owe przyjęcia mają element artystyczny, np. występ pianisty w 30-minutowym programie (w 2022 r. był nim Wojciech Kocyan a w 2023 r. Łukasz Yoder). Formuła amerykańskiego „potluck” umożliwia zebranym spróbowanie świątecznych przysmaków z różnych regionalnych kuchni. Czarująca Olivia Kierdal znakomicie prowadzi kolędowanie przy fortepianie...

Fot. Konsul Lickiewicz, Kierdal, Czajkowska, Trochimczyk, Sadowska, Śmiechowicz, Kocyan, Kolędowanie, grudzień 2022.

11 SPOTKAŃ W SEZONIE 2022-2023 

Pierwsze ważne wydarzenie to przyjazd Jana Englerta na prezentację Nagrody im. H. Modrzejewskiej u Państwa Menclewicz oraz występy z żoną Beatą Ścibakówną i pianistą Prof. Wojciechem Kocyanem w Beverly Hills i Vista – Amfiteatr Jaskółka (20-25 września 2022 r.). Fragmenty Kwiatów Polskich Juliana Tuwima mistrzowsko recytowano po polsku, z moim angielskim tłumaczeniem w programie. Zorganizowałam też spotkanie Dyrektora Teatru Narodowego ze studentami UCLA. 8 października 2022 r. profesor kompozycji Hanna Kulenty mówiła o swojej muzyce w salonie Państwa Yoder w Los Angeles (przyjechała do Los Angeles na Wykład–Recital im. Paderewskiego w Centrum Muzyki Polskiej). 

Plakat na wystep Jana Englerta, wrzesien 2022 r. 

Natomiast 5 listopada 2022 r. gitarzysta Piotr Kajetan Matczuk dał koncert piosenek filmowych dla szkoły polskiej w sali przy kościele na Adams Blvd. Po Kolędowaniu 17 grudnia (z Wojciechem Kocyanem i Olivią Kierdal) w Beverly Hills, 19 lutego 2023 r. Nagrody im. Modrzejewskiej za rok 2022 odebrali Katarzyna Śmiechowicz i Marek Probosz w rezydencji Państwa Lehman w Pasadenie. 4 marca 2023 r. 

Nagrody im. Modrzejewskiej za rok 2022. Maja Trochimczyk, Kasia Smiechowicz i Marek Probosz (laureaci), Anna Sadowska, Beata Czajkowska, luty 2023 r. Pasadena

Kustosz Muzeum w Sanoku, Katarzyna Winnicka, dała wykład o ikonach i malarzu Beksińskim, z gościnnym występem muzyka Eurowizji, Aleksandra Rybaka. 25 marca 2023 r. w tym samym Bolton Hall Museum były Konsul Mariusz Brymora opowiadał o pracy redakcyjnej nad pamiętnikami Ambasadora PRL-u, Romualda Spasowskiego. Pan Brymora otrzymał dyplom Honorowego Członka Klubu w podzięce za wiele lat owocnej współpracy. 

Alexander Rybak, Maja Trochimczyk, Kustosz Katarzyna Winnicka, Beata Czajkowska, marzec 2023 r., Bolton Hall Museum, Tujunga, po wykladzie o ikonach. 

Grazyna Brymora i Konsul Brymora, Maja Trochimczyk, Andrew i Lila Dowen, Beata Czajkowska, marzec 2023 r. Bolton Hall Museum Tujunga

Wcześniej, w sierpniu 2022 r. Honorowym Członkiem został Konsul Jarosław Łasiński. Dyplom Honorowego Członka przygotowano też dla aktorki i artystki Alicji Bobrowskiej na spotkanie grudniowe w 2022 r., niestety nie mogła być obecna i  dokumenty wysłano pocztą. 

 Fot. Konsul Łasiński, Sadowska, Trochimczyk, Czajkowska, E. Trybuś, 8/2022 

Następnie, 2 kwietnia 2023 r. Teatr Hybrydy z Uniwersytetu Warszawskiego wystąpił w programie Życie to teatr a 7 maja 2023 r. sztukę Życiorys o poezji Zbigniewa Herberta pokazali aktor Wojciech Wysocki i kompozytor Piotr Kajetan Matczuk. Oba przedstawienia odbyły się w teatrze Illusion Magic Lounge w Santa Monica, poprzednio Magicopolis. Na zakończenie sezonu, 8 lipca 2023 r. wszyscy mieli się spotkać w domu Modrzejewskiej, Arden, ale tylko kilka osób dojechało na letnią wycieczkę, bo większość członków Klubu spędza wakacje w Polsce.       

Publiczność w Illusion Magic Lounge, Santa Monica. 

 
  Wojciech Wysocki i Piotr Kajetan Matczuk w sztuce Życiorys, 5/23.

 10 SPOTKAŃ I SPECJALNE WALNE ZEBRANIE W SEZONIE 2023-24.

Kontynuując obchody 50-lecia Klubu, postanowiłam wydać książkę o jego historii w wersji angielskiej – i wystąpiłam o grant na redakcję, druk i promocję książki, która ukazała się w grudniu 2023 r. pt. Celebrating Modjeska in California. History of Helena Modjeska Art & Culture Club. Pisząc o roli artystów w historii Klubu, postanowiłam zorganizować wystawę 50 Lat Sztuki w Klubie Modrzejewskiej w Vienna Woods Gallery. Pokazaliśmy dzieła członka Rady Artystycznej Klubu w latach 1973-1978, Stanisława Szukalskiego (projekty pomnika Modrzejewskiej); najstarszego stażem wśród artystów członka Klubu Zbigniewa Nyczaka; autora najpopularniejszego logo Klubu, Leonarda Konopelskiego; najmłodszego stażem artysty w Klubie, Sławka Wiśniewskiego i gospodarza wydarzenia, Janusza Maszkiewicza. Po otwarciu i wernisażu 23 września 2023 r. wystawa była otwarta do listopada 2023 r. 

Plakat wystawy w Vienna Woods, autor: Leonard Konopelski, wrzesien 2023 r.

Ewa i Zbigniew Nyczak z jego autoportretem. 10/2023 r.

Wyklad Zbigniewa Nyczaka, 10/2023 r. Playa Vista

Tematykę sztuki kontynuowaliśmy fascynującym wykładem Zbigniewa Nyczaka o swojej karierze i bogatym dorobku artystycznym (21 października 2023 r. w Playa Vista). W domu artystki Moniki Chmielewskiej Lehman odbyła się prezentacja książki wspomnień o jej ojcu (Papcio Chmiel udomowiony) jaką napisała wspólnie z bratem Arturem Chmielewskim (18 listopada 2023 r.). Dodatkową atrakcją wydarzenia była rozmowa z reżyserem/producentem filmu animowanego Chłopi, Hugh Welchmannem, który pokazywał oryginały obrazów malowanych do kadrów filmu – ich produkcja zajęła ponad 120 artystom cztery lata. 

Hugh Welchmann, Maja Trochimczyka, Monique Lehman z plakatem Papcio Chmiel udomowiony, Listopad 2023, Pasadena. 

Klubowicze i Hugh Welchmann z jednym z kadrow filmu Chlopi, listpoad 2023 r. Pasadena.

Po Kolędowaniu z mini-koncertem Łukasza Yoder i kolędami Olivii Kierdal (16 grudnia 2023 r.), spotkaliśmy się 20 stycznia 2024 r., aby wysłuchać prelekcji o polskim Jezuicie w Chinach, Michale Boymie, ostatnim wysłanniku do dynastii Ming, jaką wygłosiła autorka książki o Boymie, Agnieszka Couderq (Playa Vista). W Bolton Hall Museum spotkaliśmy się 4 lutego 2024 r. na projekcji odrestaurowanego filmu Wielka droga o II Korpusie W.P. i Generale Andersie, z wykładem dr Doroty Lekkiej z Filmoteki Narodowej. Ponowne spotkanie – Specjalne Walne Zebranie w dniu 24 lutego 2024, również w Tujunga, opiszę poniżej. 

Agnieszka Couderq, Maja Trochimczyk, Anna Sadowska, Beata Czajkowska, luty 2024, Playa Vista. 

Dr Dorota Lekka rozmawia z Prof. Andrzejem Targowskim, Bolton Hall Museum Tujunga.

Wielkim wydarzeniem sezonu było nadanie naszych nowych Złotych Nagród wybitnym reżyserom, Jerzemu Antczakowi i Jackowi Bromskiemu (9 marca 2024 r. Beverly Hills). Ich dowcipny dialog o tajemnicach pracy reżysera zafascynował publiczność, tłumnie zebraną w eleganckiej rezydencji Państwa Kolodziey. 7 kwietnia 2024 r. słynna wokalistka jazzowa, Grażyna Auguścik, wystąpiła w koncercie z gitarzystą Paulinho Garcia w Illusion Magic Lounge a 21 czerwca 2024 r. Anna i Irek Dobrowolscy, producenci filmu Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski opowiadali o artyście i filmie w Los Angeles Performing Arts Conservatory. Na spotkaniu obecni byli przyjaciele Stanisława, m.in. Glenn Bray – szef Fundacji Szukalskiego i jego archiwów.

Plakat Grazyny Auguscik, kwiecien 2024 r. 

Grazyna Auguscik i Paulinho Garcia, kwiecien 2024 r. Illusion Magic Lounge, Santa Monica. 

12 SPOTKAŃ W SEZONIE 2024-2025 

Po przerwie wakacyjnej, 28 września 2024 r. rozmowę z pisarzem Piotrem Siemionem poprowadził dr Jerzy Kossek, pisarz i historyk literatury. Spotkanie odbyło się w domu Państwa Elżbiety i Jana Iwańczyk w Brentwood. Sezon rozpoczęliśmy z opóźnieniem, bo byłam w Polsce aby 16 września 2024 r. przekazać Nagrodę im. H. Modrzejewskiej na ręce Janusza Gajosa w Warszawie oraz prezentować moją poezję w Domu Księgarza w Warszawie i w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 

 

W sobote, 12 października 2024 r. pojechaliśmy na urodziny Heleny Modrzejewskiej do jej domu, Arden, w hrabstwie Orange, gdzie z mojej inicjatywy wystąpiła grupa folklorystyczna Krakusy, a dzieci z Chopin Academy grały muzykę polską. Rozdawałam tam kolorowo ilustrowane broszury z życiorysem Modrzejewskiej – pierwszy rozdział z angielskojęzycznej historii Klubu (dar mojego wydawnictwa Moonrise Press). 

Maja Trochimczyk i ksiazki w Arden, pazdziernik 2024. 

We współpracy z Jerzym Barankiewiczem z Polskiego Salonu Artystycznego w San Diego, zaprosiliśmy do Klubu (3 listopada 2024 r.) aktora Sebastiana Rysia, który specjalnie dla nas przygotował sztukę o swej słynnej ciotce, Zofii Rysiównej (bohaterce wojennej, więźniarce Ravensbrück). Po Kolędowaniu  z Olivią Kierdal (14 grudnia 2024 r.) w McGroarty Arts Center, następny gość Jerzego Barankiewicza dał wyklad w Klubie o koncepcji piękna w starogreckiej filozofii (Adrian Krupa, 1 luty 2025 r. w Bolton Hall). Zainspirowal sluchaczy, w tym czworo artystow, do fascynujacej dyskusji. 

Plakat sztuki o Zofii Rysiownej - Sebastian Rys, listopad 2024 r. Los Angeles Performing Arts Conservatory.

8 lutego na balu szkoły polskiej, biegacz Tomasz Sobania opowiadał o biegu przez USA. Dużym oddźwiękiem odbiła się wizyta w Klubie Majora Waldemara Fydrycha z Wrocławia, założyciela ruchu kontestacyjnego Pomarańczowa Alternatywa. Po projekcji filmów dokumentalnych, wykładzie i przyjęciu w galerii Vienna Woods (22 marca 2025 r.) Major Fydrych odwiedził kilka muzeów oraz swoich wielbicieli, Różę Kostrzewską i Douglasa Yoder, którzy grali dla niego w pomarańczowych czapkach. 

"Major" Wladyslaw Fydrych, galeria Vienna Woods, marzec 2025 r.

Klubowicze na spotkaniu z "Majorem" Fydrychem.

Roza, Kacper, Douglas, Dominik Yoder i "Major" Fydrych, marzec 2025 r.

Ponowny koncert muzyki polskiej, z udziałem młodzieży z Akademii Chopinowskiej i Radosława Sobczaka z Polski, odbył się 6 kwietnia 2025 r. w salonie Państwa Yoder. Natomiast wielkim wydarzeniem była prezentacja nagrody im. Modrzejewskiej dla Piotra Adamczyka i promocja książki Serce Chopina z udziałem 96-letniego autora Jerzego Antczaka i Kasi Śmiechowicz w Beverly Hills (26 kwietnia 2025 r.). Sezon zakończył występ duetu skrzypaczki Pauliny Tomczuk i pianisty Dominika Yoder w Bibliotece Santa Monica, we wtorek, 20 maja 2025 r.

Adamczyk otrzymuje Nagrode im. Modrzejewskiej od Mai Trochimczyk, z Jerzym Antczakiem, kwiecien 2025 r. 

Anna Sadowska, Helena Kolodziey, Jerzy Antczak, Maja Trochimczyk, Piotr Adamczyk, Katarzyns Smiechowicz, z nagroda im. H. Modrzejewskiej w kwietniu 2025 r. Beverly Hills. 

SPECJALNE WALNE ZEBRANIE W LUTYM 2024 R. 

Podczas pracy nad angielską wersją historii Klubu, z rozszerzoną biografią założyciela Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego (1910-1989), dokonałam ważnych odkryć, opisanych w tej pracy, jakie wymagaly przywrócenie Założycielowi statusu Honorowego Członka i Honorowego Prezesa. Rezolucję w tej sprawie Zarząd przegłosował już w sierpniu 2023 r., ale konieczne było jej potwierdzenie na Walnym Zebraniu. Jednocześnie Zarząd proponował zmianę wielu punktów w Statucie Klubu, w tym wprowadzenie obowiązku płacenia składek przez wszystkich „wybitnych” („Distinguished”) członków Klubu, zwolnionych z tego obowiązku a jednak mających  prawo głosu. Trzecim postulatem do głosowania było przedłużenie kadencji obecnego Zarządu o jeden rok. 

Leonidas Dudarew Ossetynski i Stanislaw Szukalski, ca. 1973. Z archiwow Valerie Dudarew-Ossetynska Hunken, corki Leonidasa. 

W Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu w dniu 24 lutego 2024 r. w Bolton Hall Museum w Tujunga wzięło udział 45 członków osobiście i 43 przez pełnomocnika, co dało łącznie 88 spośród 125 aktywnych członków (70,4% czyli kworum). Głosowanie za pomocą kart wysłanych pocztą miało łącznie 107 głosów, w tym 58 kart zwróconych pocztą przed spotkaniem, a resztę wrzuconych do urny na zebraniu (107 to 85,6% wszystkich członków). Wyniki głosowania były następujące: a. Pierwsza kwestia (poprawki do statutu): 79 członków głosowało TAK, a 28 – NIE. b. Druga kwestia (Leonidas Dudarew-Ossetyński otrzymuje tytuł Honorowego Członka i Honorowego Prezesa): 83 członków głosowało TAK, a 22 – NIE (łącznie 105 głosów). c. Trzecia kwestia (przedłużenie kadencji Zarządu o rok): 86 członków głosowało TAK, a 21 – NIE (łącznie 107 głosów). Wszystkie trzy kwestie zostały zatwierdzone większością głosów. Członkowie zebrani na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu postanowili jednak unieważnić wynik głosowania w pierwszej kwestii dotyczącej poprawek do Statutu i zamiast tego zatwierdzili dwie odmienne poprawki, wprowadzając obowiązek płacenia składek przez wszystkich Członków Zwyczajnych i Wybitnych. Inne tematy dyskusji nalezaly do spraw wewnetrznych klubu. 

Irek i Anna Dobrowolski, producenci filmu o Szukalskim, czerwiec 2024, podczas dyskusji po projekcji filmu wLos Angeles Performing Arts Conservatory

OBECNY STAN KLUBU 

Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej dobrze wywiązuje sie ze swoich statutowych zadań promocji kultury polskiej w Kalifornii oraz pogłębianiu kontaktów społeczności polonijnej. Jest w dobrym stanie finansowym, otrzymuje corocznie granty i dotacje, a lista członków obejmuje około 120 osób. W 2024 r. Klub uzyskał oficjalną licencję jako organizacja charytatywna od miasta Los Angeles. Ok. 40 osób bierze udział w regularnych spotkaniach Klubu, zgodnie z własnymi zainteresowaniami, natomiast prawie wszyscy przychodzą na przyjęcia i prezentacje nagród im. Heleny Modrzejewskiej oraz Kolędowanie. Członkostwo Klubu jest również stabilne. W 2022 r. Klub miał 127 członków uprawnionych do głosowania; w lutym 2024 było ich 125, a w grudniu 2024 r. – 120. Niektórzy wyjechali, inni zmarli. W tym okresie straciliśmy sporo wybitnych osób związanych z Klubem: w sierpniu 2022 zmarł tancerz i choreograf Stefan Wenta, członek pierwszej Rady Artystycznej  w latach 1973-1978. We wrześniu 2022 r. zmarli Państwo Marian i Daniela Kosińscy (Daniela była przez wiele lat Wiceprezesem). W sierpniu 2022 r. odszedł były Wiceprezes Jacek Świder a w październiku 2022 r. – Monika Król. W sierpniu 2023 r. zmarł Joseph Kane. W listopadzie 2024 r. straciliśmy Honorową Członkinię i laureatkę nagrody im. Modrzejewskiej Jadwigę Barańską, a w styczniu 2025 r. –  Alicję Bobrowską, która należała do Klubu od założenia, a w 2022 r. otrzymała Honorowe Członkostwo. W maju 2025 r., zmarł były Prezes i Honorowy Członek, Jerzy Gąssowski.

We wrzesniu 2023, K. Smiechowicz i M. Trochimczyk reprezentowaly Klub 
na wydarzeniu "Narodowe Czytanie" w Polskiej Szkole, koordynowanym 
przez Kasia Smiechowicz i Konsul Marte Wolanska. 

Informacje o działalności Klubu umieszczamy na stronie i grupie Facebook, dwóch blogach, po polsku  (klubmodrzejewskiej.blogspot.com) i angielsku (modjeskaclub.blogspot.com) i na dwóch stronach internetowych, modrzejewska.org po polsku i modjeska.org po angielsku. Ja prowadzę blogi, łatwe w obsłudze i popularne, a Elżbieta Czajkowska opracowuje materiały na strony internetowe. Od 2011 r. do 30 kwietnia 2025 r. angielski blog miał 143,530 czytelników, a w ubiegłym roku było ich 22,5 tysięcy. Z 138 wiadomości, 36 było opublikowane w ostatnich trzech latach. W poprzednim roku czytelnicy odwiedzali nas ze Stanów Zjednoczonych (9.36K), Hong Kongu (2.21K), Holandii (1.6K), Singapuru (1.32K)  i Brazyli (837). Polski blog powstał w 2018 r. i miał od tej pory 41916 czytelników, a w ubiegłym roku było ich 10400. Z 86 informacji, 34 opublikowano w ostatnich trzech latach. Czytano je w Stanach (3.28K), Holandii (1.66K), Singapurze (935), Rosji (707) i Hong Kongu (706). Nasz Facebook ma 731 zarejestrowanych czytelników, a nasza grupa ma 310 osób. Dajemy tam zawiadomienia i albumy zdjęć. 

Okladka ksiazki Celebrating Modjeska in California, 2023.

Nasze portale internetowe mają mniej czytelników niż blogi. Portal w j. angielskim (modjeska.org) zawierający 16 indywidualnych stron i 6 plików wideo, miał w ostatnim roku 2194 czytelników. Portal w j. polskim (modrzejewska.org), zawierający 36 indywidualnych stron oraz 25 plików wideo (głównie ze spotkań Zoom prowadzonych w j. polskim) miał w ubiegłym roku 1560 czytelników. Strony są aktualizowane co miesiąc i zawierają bieżące informacje o wydarzeniach w Klubie oraz archiwum. Na obszerniejszej stronie polskiej znajduje się cały Album 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej dostępny jako PDF za darmo oraz jego rozdziały w formie osobnych plików jakie można czytać na stronie lub z niej skopiować. Wideo na kanale Youtube „Modjeska Club” to głównie rezultat pandemii i spotkań na Zoomie, gdzie rozmowa o Lechitach z Januszem Bieszkiem miała ponad 10,000 widzów. To ewenement! Wideo Klubu śpiewajacego kolędę Przybieżeli do Betlejem miało 660 widzów, wiadomość o Papciu Chmielu – 552 widzów, stary program o 30-leciu Klubu – 422 widzów, a Janusz Gajos – 355 widzów. Inne Zoomy – średnio od 20 do 200 widzów. Wideo są też umieszczane bezpośrednio na stronach internetowych. Bardzo brakuje nam osoby chętnej do prowadzenia mediów społecznościowych. 

Okladka Albumu 50-lecia Klubu, red. Maja Trochimczyk, Elzbieta Kanski, Elzbieta Trybus, 2021.

Sprawozdania o Klubie (głównie o 50-leciu i nagrodach) ukazały się w mediach – gazetach Super Express, Zgoda, Gwiazda Polarna, Polish American Journal, Post Eagle, White Eagle, oraz portalach Stowarzyszenia Filmowców Polskich, FilmPolski.pl, Festiwalu w Gdyni, interia.pl i Culture Avenue. Na Kongresie Studiów Polskich PIASA w Warszawie w czerwcu 2024 r. wygłosiłam referat o Leonidasie Dudarew-Ossetyńskim. 

Kasia Smiechowicz, Wojciech Wysocki, Maja Trochimczyk, Piotr Kajetan Matczuk, Beata Czajkowska, Anna Sadowska, po przedstawieniu Zyciorys, 2023 r.

PODZIĘKOWANIA 

Prowadzenie Klubu z tak wieloma spotkaniami w roku wymaga współpracy wielu osób. Od lipca 2022 r. Zarząd miały tylko cztery osoby, więc obciążenie każdej z nich było nadzwyczajne. Czekając na wyniki Drugiego Audytu nie można było zapraszać nowych osób do Zarządu. Jednak dzięki pomocy i szczodrobliwości naszych członków udało nam się przygotować i przedstawić Państwu tak bogatą ofertę kulturalną. Dziękuję za ofiarną pracę mojemu Zarządowi – Wiceprezes Katarzynie Śmiechowicz, pomysło-dawczyni Złotych Nagród, Sekretarz Zarządu Beacie Czajkowskiej – organizatorce spotkań z Piotrem Siemionem, Majorem Fydrychem, i koncertów braci Yoder oraz Skarbnik Ani Sadowskiej, która miała tę funkcję piastować przez trzy miesiące a zrobiły się z tego trzy lata. Od wiosny 2022 r. strony internetowe modjeska.org i modrzejewska.org po angielsku i polsku prowadzi Elżbieta Czajkowska, dla której na stworzenie nowych stron uzyskałam grant od stanu Kalifornia w marcu-czerwcu 2022 r. Od tej pory pracuje za darmo jako ochotnik, wspaniale prowadząc strony i montując wideo dla Klubu. Była Prezes i Sekretarz Klubu Elżbieta Kańska nadal robi korekty naszych tekstów. Andrew Z. Dowen i Konrad Wilk dzielnie pracowali w Komisji Rewizyjnej. 

 Jerzy Antczak i Piotr Adamczyk w rozmowie, kwiecien 2025 r..

Bardzo serdecznie dziękuję gospodarzom naszych spotkań, zwłaszcza Państwu Helenie i Stanleyowi Kolodziey, którzy dofinansowują wszystkie przyjęcia w swoim pięknym domu. Przyjmowali nas też Państwo Monique i David Lehman, Maria i Jerzy Menclewicz, oraz Jan i Elżbieta Iwańczyk. Ponadto Państwo Irmina i Andrzej Targowscy rezerwowali dla nas prywatny Centerpoint Club w Playa Vista, często sami płacąc za wynajem tej pięknej sali. 

Największym problemem jest opieka nad gośćmi z Polski. Piotrem Siemionem zajęli się Państwo Daniela i Ryszard Zarakowscy; Piotr Kajetan Matczuk ma przyjaciół, Państwa Małgorzatę Miller i Zbigniewa Orzol. Katarzyna Winnicka, Dorota Lekka, troje artystów z Hybryd, Grazyna Auguscik, Sebastian Ryś, Adrian Krupa, oraz Major Fydrych mieszkali u mnie i razem jeździliśmy na ciekawe wycieczki do Getty Center, Huntington Library, Norton Simon Museum, Santa Barbara, Muzeum Zimnej Wojny, a nawet zamku Hearsta w San Simeon. Kilkoro gości woziłam też do San Juan Capistrano, aby wystąpili w Polskim Salonie w San Diego. Nie mogę zapomnieć wielokrotnych podróży do Vista aby przywozić i odwozić Państwa Englert na każde wydarzenie w Los Angeles! W sumie przejechałam wtedy chyba 1200 mil.

Zarzad Klubu w grudniu 2023 r. Anna Sadowska, Kasia Smiechowicz, Maja Trochimczyk, Beata Czajkowska, Beverly Hills. 

Choć zgłosili się do tej pracy inni ochotnicy, życzyli sobie jednak, aby im za to płacić, co w naszej sytuacji finansowej jest niewykonalne. Od początku nasz Klub funkcjonuje dzięki szczodrobliwości swoich działaczy. Państwo Zych gościli Wojciecha Młynarskiego przez cały miesiąc w 2001 r. gdy odwołano loty po 9/11!  Państwo Piłatowicz organizowali  swoim gościom – m.in. Sewerynowi i Englertowi – wspaniałe kalifornijskie wakacje... Państwo Okuniewscy i Malescy opłacali z własnej kieszeni koszty wystawnych klubowych przyjęć... Panowie Podkański (darczyóca sprzętu), Brzeziński, Plewnia i Justin cierpliwie obsługiwali skomplikowany sprzüt AV. Teraz, niestety, takich szczodrych ochotników w Klubie jest mało. Jesteśmy bardzo wdzięczni gdy od lepiej sytuowanych otrzymujemy dotacje...

Czlonkowie Klubu na spotkaniu u p. Lehman, w Pasadenie, listopad 2023 r.


Kończąc jakże trudne trzy lata pracy jako Prezes Klubu, lata które kosztowały mnie wiele zdrowia, czasu, i atłasu, jestem dumna z naszych wspólnych osiągnięć i wdzięczna za pomoc wszystkich ochotników. Życzę nam wszystkim wiele spokojniejszej i równie owocnej następnej kadencji. Z góry cieszę się z kolejnych dwóch lat pełnych ciekawych wydarzeń i fascynujących spotkań z twórcami kultury polskiej.

Dr Maja Trochimczyk, Prezes 

P.S. Walne Zebranie odbedzie sie o godz. 16.00 w sobote 31 maja 2025 r., w Bolton Hall Museum, 10110 Commerce Ave, Tujunga, CA 91042. Tylko dla czlonkow z oplaconymi skladkami.


Monday, May 5, 2025

Koncert "Odwieczne Dialogi" - Tomczuk i Yoder w Santa Monica, 20 maja 2025 g. 18:30


 

Ostatnie artystyczne wydarzenie naszego Klubu w tym sezonie odbędzie sie we wtorek, 20 maja 2025 r. o godz 18:30 w Santa Monica. 

Koncert Muzyki Kameralnej "Timeless Dialogues"  z programem "Bach · Mozart · Chopin · Liszt · Brahms -  Wieniawski · Debussy · Rachmaninoff · Ysaÿe · Bacewicz · Prokofiew" w wykonaniu Dominik Yoder - fortepian oraz Paulina Tomczuk - skrzypce. Koncert odbedzie sie w Martin Luther King Jr. Auditorium w Bibliotece Santa Monica, adres: 601 Santa Monica Blvd. Santa Monica, CA 90401.  Wstęp wolny.  Zachęcamy do prezentacji tych wspaniałych muzyków, laureatów wielu nagród.


PROGRAM

I. SKRZYPCE SOLO - Paulina Tomczuk

J.S. Bach – Andante and Allegro from Sonata for Solo Violin No. 2, BWV 1003

Eugène Ysaÿe – Sonata for Solo Violin No. 5, Op. 27 – I. L’Aurore

Grażyna Bacewicz – Caprice No. 2

II. FORTEPIAN SOLO - Dominik Yoder

F. Liszt – Hungarian Rhapsody No. 2 in C-sharp minor

F. Chopin – Nocturne Op. 62 No. 1 in B major

S. Rachmaninoff – Étude-Tableau Op. 39 No. 6 in A minor

S. Prokofiev - Piano Sonata No. 3 in A Minor


III.  DUET SKRZYPCE Z FORTEPIANEM 

W.A. Mozart – Sonata for Violin and Piano in E-flat major, K. 302

C. Debussy – Beau Soir

S. Rachmaninoff – Vocalise

J. Brahms – Scherzo from the F-A-E Sonata

Encore: 

H. Wieniawski – Romance from Violin Concerto No. 2, Op. 22



PAULINA TOMCZUK - SKRZYPCE

Paulina Tomczuk pochodzi z Zielonej Góry, gdzie od 2009 roku uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze w klasie skrzypiec mgr Anny Tułasiewicz-Jęczały. Następnie, od 2018 kontynuowała swoją edukację muzyczną w Warszawie, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1, w klasie skrzypiec mgr Katarzyny Dudy. W 2021 rozpoczęła studia I stopnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. UMFC dr hab. Agaty Szymczewskiej, kończąc owe studia z wyróżnieniem w 2024. Obecnie skrzypaczka studiuje równocześnie na dwóch uczelniach, kontynuując swój rozwój w klasie Agaty Szymczewskiej w Warszawie, oraz studiując w Hochschule der Künste Bern w Szwajcarii w klasie prof. Bartłomieja Nizioła. Na przestrzeni lat skrzypaczka doskonaliła swoje umiejętności uczestnicząc w licznych kursach muzycznych w klasach pedagogów takich jak: Alexander Sitkovetsky, Krzysztof Węgrzyn, Daniel Stabrawa, Marcin Zdunik, Bartłomiej Nizioł, Tomasz Tomaszewski, Agata Szymczewska, Wiesław Kwaśny, Sławomir Tomasik, Janusz Wawrowski, Adam Korniszewski, Włodzimierz Promiński, oraz wielu innych. 

Paulina jest laureatką ponad 70 konkursów rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej. Wśród
ostatnich osiągnięć konkursowych skrzypaczki najważniejsze to: IV nagroda podczas VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej (Częstochowa 2024), I nagroda na I Konkursie Miniatur (Warszawa 2022), III nagroda na IV Konkursie Skrzypcowej Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej (Częstochowa 2022), I miejsce na Kyoto International Music Competition (Japonia 2021), Grand Prix na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich (Łódź 2021), I miejsce na ISCART International Music Competition (Szwajcaria 2021), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Rozgłośni Radiowych dla Młodych Muzyków "Concertino Praga” (Czechy 2021), Nagroda Specjalna za wykonanie utworu współczesnego ufundowana przez Viktor Kalabis and Zuzana Ruzickova Fund (Czechy 2021), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Centrum Edukacji Artystycznej - Zespoły Kameralne (Toruń 2021), II miejsce na North International Music Competition (Szwecja 2020), III miejsce na VIII  Międzynarodowym konkursie im. Janiny Garści (Stalowa Wola 2018), II miejsce na II
Międzynarodowym konkursie ,,Nałęczów i skrzypce” (Nałęczów 2017). 


Talent artystki doceniono przez wiele komisji stypendialnych przyznając Paulinie: Stypendium Lyra Stiftung w 2024, Stypendium Artystyczne Ministra Kultury w 2021, Stypendium Prezydenta Miasta Zielona Góra w latach 2019-2022, Stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego w latach 2015-2018, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2016, Nagroda Kulturalna „Eurydyki” Zielonogórskiego Ośrodka Kultury w dziedzinie muzyki w 2015, Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz dzieci w latach 2011-2015.

Paulina Tomczuk regularnie koncertuje jako solistka i kameralistka, na przestrzeni lat biorąc udział w koncertach i recitalach w takich miejscach, jak: Yehudi Menuhin Forum Bern (Szwajcaria), ARTIn Foundation - Solidarity concert (Szwajcaria), International Holland Music Session (Niderlandy), ARS NOVA Association (Francja), Association of E. Stein (Niemcy), Concertino Praga (Czechy), Viktor Kalabis and Zuzana Ruzickova Fund (Czechy), The Afyonkarahisar Festival (Turcja), Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki (Polska), Uniwersytet Warszawski (Polska), Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (Polska), Filharmonia Zielonogórska (Polska), Stowarzyszenie PRO MUSICA w Zielonej Górze (Polska), Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (Polska), Instytut Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Polska), Piła Festival (Polska), Łazienki Królewskie w Warszawie (Polska).

W latach 2013-2014 uczestniczyła w projekcie Lusławicka Orkiestra Talentów, powstałej w
Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, będącej wtedy jeszcze pod opieką samego Pendereckiego. Owocem wspólnej pracy były liczne koncerty pod batutą wybitnych dyrygentów i solistów, a także nagranie płyty z polską muzyką współczesną. Kontynuacją tego projektu było założenie Penderecki Youth Orchestra, której Paulina Tomczuk była członkiem.


DOMINIK YODER - FORTEPIAN

Dominik Yoder od najmłodszych lat wykazywał niezwykłą pasję i determinację w kierunku muzyki, rozpoczynając naukę gry na fortepianie w wieku dwóch lat z własnej inicjatywy. Jego gra została opisana jako „autorytatywna i liryczna, z potężną techniką doprawioną niesamowitym poczuciem humoru”. 

Otrzymał II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Hartford w 2025 r., IV nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fujairah w 2025 r., II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Liszta w Los Angeles w 2024 r., Złoty Medal w Konkursie Fundacji Kościuszkowskiej dla Młodych Pianistów w Waszyngtonie w 2018 r. oraz nagrodę główną w Konkursie Redlands w 2018 r., dzięki czemu wystąpił z orkiestrą. Zdobył pierwszą nagrodę w kilkunastu konkursach lokalnych, regionalnych i stanowych. 

W 2022 roku Dominik otrzymał nagrodę Wybitny Polak od Fundacji "Teraz Polska" - a prezentacji dokonano na uroczystosci zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP w Los Angeles. 

Dominik występował w Żelazowej Woli (miejscu narodzin Fryderyka Chopina) oraz w innych miejscach w Polsce, Puerto Rico, Niemczech i Stanach Zjednoczonych z recitalami solowymi, a także z Culver City Symphony Orchestra, Brentwood Symphony Orchestra, Southwest Youth Chamber Music Festival Orchestra i Hollywood Orchestra for Redlands Bowl. Występował w polskiej telewizji i radiu, a także brał udział w kursach mistrzowskich z Natalią Troull, Diną Joffe, Eteri Andjaparidze, Edwardem Wolaninem, Aleksandrem Korsantią, Borysem Bermanem, Dmitrijem Rachmanowem, Wojciechem Kocjanem, Jurą Margolisem i Antoinette Perry. Studiuje grę na fortepianie u Róży Kostrzewskiej Yoder.

Poprzednio wystepowal w Klubie im. Heleny Modrzejewskiej w 2019 roku wraz z bracmi Lukaszem i Kacprem, oraz w kwietniu 2025 podczas prezentacji studentow Akademii Chopniowskiej w Los Angeles. 

"JJest naprawdę wyjątkowym pianistą i artystą. Łączy cechy fantazji indywidualnej wypowiedzi z wielką starannością warsztatową. Jeśli wybierze pianistykę jako swoją działalność, to nawet w obecnym niezwykle konkurencyjnym światowym kontekście ma autentyczne szanse na sukces." 
                             ADAM WIBROWSKI    Profesor emeritus Conservatoire de Paris

"Dominik jest gotowy na nasz Konkurs Chopinowski. Na wysokie miejsce w finale! Daje już recitale, a więc to jest zawodowiec i bardzo utalentowany, wspaniały technicznie pianista! Zaczarował mnie, wciągnął w swój świat dżwięków. Brawo, bravissimo! Życzę mu, aby sprzyjało mu to co najważniesze dla artysty: szczęście. Konkursy wcale nie są mu potrzebne. Chyba, że do zarabiania pieniędzy. Ale Chopinowski to zupełnie co innego. Polecam!" 
EWA SOLINSKA - dziennikarz, recenzent muzyczny,


FOTOGRAFIE Z SANTA MONICA





Prezes Maja Trochimczyk, Skarbnik Anna Sadowska, Dominik Yoder, Paulina Tomczuk, Beata Czajkowska, po koncercie z nagrodami- Dyplomy Uznania, Kwiaty i Ksiazki od Moonrise Press - Gorecki in Context for Dominik, A Romantic Century in Polish Music and Helena Modjeska for Paulina Tomczuk.


















Prezes Maja TRochimczyk, Skarbnik Anna Sadowska, Dominik Yoder, Paulina Tomczuk, Beata Czajkowska, po koncercie




Projekt programu - Elzbieta Czajkowska