SPRAWOZDANIE PREZESA, 2022-2025
W obecnej kadencji pełniłam funkcję jako Prezes od 25 czerwca 2022 r. do 31 maja 2025 r. wraz z zarządem w składzie: Wiceprezes Katarzyna Śmiechowicz, Sekretarz Beata Czajkowska, i Skarbnik (od 8 lipca 2022 r. Anna Sadowska zastąpiła w tej roli Marię Kubal). Dodatkowo członkiem zarządu do czerwca 2023 r. nominalnie była Pani Syl Vès, która jednak nie brała udziału w spotkaniach Zarządu ani Klubu. W tym okresie, przedłużonym o rok ze statutowej dwuletniej kadencji podczas Specjalnego Walnego Zebrania w lutym 2024 r., Klub zorganizował 33 spotkania, przekazał wybitnym aktorom i reżyserom sześć Nagród im. Heleny Modrzejewskiej i dwie nowe Złote Nagrody. Zarząd blisko współpracował z Konsulatem RP w Los Angeles, Polish Center w Los Angeles, Centrum Muzyki Polskiej w USC, POLAM FCU, Polskim Salonem Artystycznym w San Diego, Amfiteatrem Jaskółka w Vista, i innymi organizacjami.
NAGRODY IM. HELENY MODRZEJEWSKIEJ
W 2010 r. z mojej inicjatywy Klub ustanowił Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej za całokształt twórczości dla najwybitniejszych polskich aktorów, aby uhonorować swoją patronkę i docenić polskie talenty aktorskie. Pierwszą nagrodę otrzymał Jan Nowicki ; w 2011 r. nagrody odebrali Anna Dymna w Krakowie a Marian Dziędziel w Los Angeles. W 2012 r. laureatką została Barbara Krafftówna; w 2013 r. – reżyser Ryszard Bugajski. Po przerwie, nagrodę za 2018 r. otrzymała Jadwiga Barańska, a w 2019 r. uhonorowano dwie aktorki Teatru Polskiego w Toronto (Maria Nowotarska i Agata Pilitowska). Za rok 2020 nagrodę wręczono Andrzejowi Sewerynowi najpierw wirtualnie (styczeń 2021) a potem osobiscie – podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni (wrzesień 2023). Długi wywiad z mistrzem sztuki aktorskiej opublikowano w Albumie 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej jaki ukazał się w 2021 r. z okazji 50-lecia Klubu.
Prezentacje Nagród im. Heleny Modrzejewskiej stały się najważniejszym publicznym wydarzeniem Klubu – z patronatem honorowym i grantami Konsulatu RP, grantami Polish Center i innych fundatorów. Imprezom często towarzyszą listy z gratulacjami od przedstawicieli lokalnego rządu (Senat Stanu Kalifornia, Hrabstwo Orange, Hrabstwo i Miasto Los Angeles), oraz obszerna prasówka w mediach polskich i polonijnych. Osobiste spotkania z gwiazdami, często w eleganckiej rezydencji Państwa Heleny i Stanley’a Kolodziey (też sponsorów wydarzeń), są wielką atrakcją dla członków i gości Klubu, więc są te spotkania bardzo zatłoczone!
ZŁOTE NAGRODY DLA REŻYSERÓW I FILMOWCÓW
Ponieważ Nagrody im. Modrzejewskiej ograniczają się do aktorów (choć w 2013 r. otrzymał ją reżyser Ryszard Bugajski), Zarząd Klubu postanowił stworzyć nowy program nagród aby uhonorować reżyserów filmowych i teatralnych oraz innych wybitnych specjalistów ekranu i sceny. Żeby nie zatłoczyć kalendarza nowe nagrody będą przyznawane okazyjnie, nie dorocznie. W marcu 2024 r. pierwsze Złote Nagrody (Golden Awards) otrzymali Jerzy Antczak, Honorowy Członek Klubu i specjalista od komedii Jacek Bromski, który przyjechał na uroczystość z Polski. Wspaniała celebracja zebrała śmietankę Polonii kalifornijskiej. Laureatem za rok 2025 został reżyser teatralny i autor wielu sztuk wykonywanych w Klubie, Kazimierz Braun. Prezentacja jego nagrody odbędzie się na jesieni 2025 r.
ŚWIĄTECZNE KOLĘDOWANIE
Drugim ulubionym typem spotkań w Klubie są spotkania świąteczne, połączone z łamaniem sie opłatkiem oraz wspólnym śpiewaniem tradycyjnych polskich kolęd. Spotkania odbywają się w domach prywatnych lub w McGroarty Arts Center w Tujunga, czyli historycznym dworku w stylu prawie-góralskim na kalifornijskim Podhalu. Często owe przyjęcia mają element artystyczny, np. występ pianisty w 30-minutowym programie (w 2022 r. był nim Wojciech Kocyan a w 2023 r. Łukasz Yoder). Formuła amerykańskiego „potluck” umożliwia zebranym spróbowanie świątecznych przysmaków z różnych regionalnych kuchni. Czarująca Olivia Kierdal znakomicie prowadzi kolędowanie przy fortepianie...
11 SPOTKAŃ W SEZONIE 2022-2023
Pierwsze ważne wydarzenie to przyjazd Jana Englerta na prezentację Nagrody im. H. Modrzejewskiej u Państwa Menclewicz oraz występy z żoną Beatą Ścibakówną i pianistą Prof. Wojciechem Kocyanem w Beverly Hills i Vista – Amfiteatr Jaskółka (20-25 września 2022 r.). Fragmenty Kwiatów Polskich Juliana Tuwima mistrzowsko recytowano po polsku, z moim angielskim tłumaczeniem w programie. Zorganizowałam też spotkanie Dyrektora Teatru Narodowego ze studentami UCLA. 8 października 2022 r. profesor kompozycji Hanna Kulenty mówiła o swojej muzyce w salonie Państwa Yoder w Los Angeles (przyjechała do Los Angeles na Wykład–Recital im. Paderewskiego w Centrum Muzyki Polskiej).
Natomiast 5 listopada 2022 r. gitarzysta Piotr Kajetan Matczuk dał koncert piosenek filmowych dla szkoły polskiej w sali przy kościele na Adams Blvd. Po Kolędowaniu 17 grudnia (z Wojciechem Kocyanem i Olivią Kierdal) w Beverly Hills, 19 lutego 2023 r. Nagrody im. Modrzejewskiej za rok 2022 odebrali Katarzyna Śmiechowicz i Marek Probosz w rezydencji Państwa Lehman w Pasadenie. 4 marca 2023 r.
Kustosz Muzeum w Sanoku, Katarzyna Winnicka, dała wykład o ikonach i malarzu Beksińskim, z gościnnym występem muzyka Eurowizji, Aleksandra Rybaka. 25 marca 2023 r. w tym samym Bolton Hall Museum były Konsul Mariusz Brymora opowiadał o pracy redakcyjnej nad pamiętnikami Ambasadora PRL-u, Romualda Spasowskiego. Pan Brymora otrzymał dyplom Honorowego Członka Klubu w podzięce za wiele lat owocnej współpracy.
Wcześniej, w sierpniu 2022 r. Honorowym Członkiem został Konsul Jarosław Łasiński. Dyplom Honorowego Członka przygotowano też dla aktorki i artystki Alicji Bobrowskiej na spotkanie grudniowe w 2022 r., niestety nie mogła być obecna i dokumenty wysłano pocztą.
Następnie, 2 kwietnia 2023 r. Teatr Hybrydy z Uniwersytetu Warszawskiego wystąpił w programie Życie to teatr a 7 maja 2023 r. sztukę Życiorys o poezji Zbigniewa Herberta pokazali aktor Wojciech Wysocki i kompozytor Piotr Kajetan Matczuk. Oba przedstawienia odbyły się w teatrze Illusion Magic Lounge w Santa Monica, poprzednio Magicopolis. Na zakończenie sezonu, 8 lipca 2023 r. wszyscy mieli się spotkać w domu Modrzejewskiej, Arden, ale tylko kilka osób dojechało na letnią wycieczkę, bo większość członków Klubu spędza wakacje w Polsce.
10 SPOTKAŃ I SPECJALNE WALNE ZEBRANIE W SEZONIE 2023-24.
Kontynuując obchody 50-lecia Klubu, postanowiłam wydać książkę o jego historii w wersji angielskiej – i wystąpiłam o grant na redakcję, druk i promocję książki, która ukazała się w grudniu 2023 r. pt. Celebrating Modjeska in California. History of Helena Modjeska Art & Culture Club. Pisząc o roli artystów w historii Klubu, postanowiłam zorganizować wystawę 50 Lat Sztuki w Klubie Modrzejewskiej w Vienna Woods Gallery. Pokazaliśmy dzieła członka Rady Artystycznej Klubu w latach 1973-1978, Stanisława Szukalskiego (projekty pomnika Modrzejewskiej); najstarszego stażem wśród artystów członka Klubu Zbigniewa Nyczaka; autora najpopularniejszego logo Klubu, Leonarda Konopelskiego; najmłodszego stażem artysty w Klubie, Sławka Wiśniewskiego i gospodarza wydarzenia, Janusza Maszkiewicza. Po otwarciu i wernisażu 23 września 2023 r. wystawa była otwarta do listopada 2023 r.
Tematykę sztuki kontynuowaliśmy fascynującym wykładem Zbigniewa Nyczaka o swojej karierze i bogatym dorobku artystycznym (21 października 2023 r. w Playa Vista). W domu artystki Moniki Chmielewskiej Lehman odbyła się prezentacja książki wspomnień o jej ojcu (Papcio Chmiel udomowiony) jaką napisała wspólnie z bratem Arturem Chmielewskim (18 listopada 2023 r.). Dodatkową atrakcją wydarzenia była rozmowa z reżyserem/producentem filmu animowanego Chłopi, Hugh Welchmannem, który pokazywał oryginały obrazów malowanych do kadrów filmu – ich produkcja zajęła ponad 120 artystom cztery lata.
Po Kolędowaniu z mini-koncertem Łukasza Yoder i kolędami Olivii Kierdal (16 grudnia 2023 r.), spotkaliśmy się 20 stycznia 2024 r., aby wysłuchać prelekcji o polskim Jezuicie w Chinach, Michale Boymie, ostatnim wysłanniku do dynastii Ming, jaką wygłosiła autorka książki o Boymie, Agnieszka Couderq (Playa Vista). W Bolton Hall Museum spotkaliśmy się 4 lutego 2024 r. na projekcji odrestaurowanego filmu Wielka droga o II Korpusie W.P. i Generale Andersie, z wykładem dr Doroty Lekkiej z Filmoteki Narodowej. Ponowne spotkanie – Specjalne Walne Zebranie w dniu 24 lutego 2024, również w Tujunga, opiszę poniżej.
Wielkim wydarzeniem sezonu było nadanie naszych nowych Złotych Nagród wybitnym reżyserom, Jerzemu Antczakowi i Jackowi Bromskiemu (9 marca 2024 r. Beverly Hills). Ich dowcipny dialog o tajemnicach pracy reżysera zafascynował publiczność, tłumnie zebraną w eleganckiej rezydencji Państwa Kolodziey. 7 kwietnia 2024 r. słynna wokalistka jazzowa, Grażyna Auguścik, wystąpiła w koncercie z gitarzystą Paulinho Garcia w Illusion Magic Lounge a 21 czerwca 2024 r. Anna i Irek Dobrowolscy, producenci filmu Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski opowiadali o artyście i filmie w Los Angeles Performing Arts Conservatory. Na spotkaniu obecni byli przyjaciele Stanisława, m.in. Glenn Bray – szef Fundacji Szukalskiego i jego archiwów.
12 SPOTKAŃ W SEZONIE 2024-2025
Po przerwie wakacyjnej, 28 września 2024 r. rozmowę z pisarzem Piotrem Siemionem poprowadził dr Jerzy Kossek, pisarz i historyk literatury. Spotkanie odbyło się w domu Państwa Elżbiety i Jana Iwańczyk w Brentwood. Sezon rozpoczęliśmy z opóźnieniem, bo byłam w Polsce aby 16 września 2024 r. przekazać Nagrodę im. H. Modrzejewskiej na ręce Janusza Gajosa w Warszawie oraz prezentować moją poezję w Domu Księgarza w Warszawie i w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
W sobote, 12 października 2024 r. pojechaliśmy na urodziny Heleny Modrzejewskiej do jej domu, Arden, w hrabstwie Orange, gdzie z mojej inicjatywy wystąpiła grupa folklorystyczna Krakusy, a dzieci z Chopin Academy grały muzykę polską. Rozdawałam tam kolorowo ilustrowane broszury z życiorysem Modrzejewskiej – pierwszy rozdział z angielskojęzycznej historii Klubu (dar mojego wydawnictwa Moonrise Press).
We współpracy z Jerzym Barankiewiczem z Polskiego Salonu Artystycznego w San Diego, zaprosiliśmy do Klubu (3 listopada 2024 r.) aktora Sebastiana Rysia, który specjalnie dla nas przygotował sztukę o swej słynnej ciotce, Zofii Rysiównej (bohaterce wojennej, więźniarce Ravensbrück). Po Kolędowaniu z Olivią Kierdal (14 grudnia 2024 r.) w McGroarty Arts Center, następny gość Jerzego Barankiewicza dał wyklad w Klubie o koncepcji piękna w starogreckiej filozofii (Adrian Krupa, 1 luty 2025 r. w Bolton Hall). Zainspirowal sluchaczy, w tym czworo artystow, do fascynujacej dyskusji.
Ponowny koncert muzyki polskiej, z udziałem młodzieży z Akademii Chopinowskiej i Radosława Sobczaka z Polski, odbył się 6 kwietnia 2025 r. w salonie Państwa Yoder. Natomiast wielkim wydarzeniem była prezentacja nagrody im. Modrzejewskiej dla Piotra Adamczyka i promocja książki Serce Chopina z udziałem 96-letniego autora Jerzego Antczaka i Kasi Śmiechowicz w Beverly Hills (26 kwietnia 2025 r.). Sezon zakończył występ duetu skrzypaczki Pauliny Tomczuk i pianisty Dominika Yoder w Bibliotece Santa Monica, we wtorek, 20 maja 2025 r.
SPECJALNE WALNE ZEBRANIE W LUTYM 2024 R.
Podczas pracy nad angielską wersją historii Klubu, z rozszerzoną biografią założyciela Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego (1910-1989), dokonałam ważnych odkryć, opisanych w tej pracy, jakie wymagaly przywrócenie Założycielowi statusu Honorowego Członka i Honorowego Prezesa. Rezolucję w tej sprawie Zarząd przegłosował już w sierpniu 2023 r., ale konieczne było jej potwierdzenie na Walnym Zebraniu. Jednocześnie Zarząd proponował zmianę wielu punktów w Statucie Klubu, w tym wprowadzenie obowiązku płacenia składek przez wszystkich „wybitnych” („Distinguished”) członków Klubu, zwolnionych z tego obowiązku a jednak mających prawo głosu. Trzecim postulatem do głosowania było przedłużenie kadencji obecnego Zarządu o jeden rok.
W Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu w dniu 24 lutego 2024 r. w Bolton Hall Museum w Tujunga wzięło udział 45 członków osobiście i 43 przez pełnomocnika, co dało łącznie 88 spośród 125 aktywnych członków (70,4% czyli kworum). Głosowanie za pomocą kart wysłanych pocztą miało łącznie 107 głosów, w tym 58 kart zwróconych pocztą przed spotkaniem, a resztę wrzuconych do urny na zebraniu (107 to 85,6% wszystkich członków). Wyniki głosowania były następujące: a. Pierwsza kwestia (poprawki do statutu): 79 członków głosowało TAK, a 28 – NIE. b. Druga kwestia (Leonidas Dudarew-Ossetyński otrzymuje tytuł Honorowego Członka i Honorowego Prezesa): 83 członków głosowało TAK, a 22 – NIE (łącznie 105 głosów). c. Trzecia kwestia (przedłużenie kadencji Zarządu o rok): 86 członków głosowało TAK, a 21 – NIE (łącznie 107 głosów). Wszystkie trzy kwestie zostały zatwierdzone większością głosów. Członkowie zebrani na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu postanowili jednak unieważnić wynik głosowania w pierwszej kwestii dotyczącej poprawek do Statutu i zamiast tego zatwierdzili dwie odmienne poprawki, wprowadzając obowiązek płacenia składek przez wszystkich Członków Zwyczajnych i Wybitnych. Inne tematy dyskusji nalezaly do spraw wewnetrznych klubu.
OBECNY STAN KLUBU
Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej dobrze wywiązuje sie ze swoich statutowych zadań promocji kultury polskiej w Kalifornii oraz pogłębianiu kontaktów społeczności polonijnej. Jest w dobrym stanie finansowym, otrzymuje corocznie granty i dotacje, a lista członków obejmuje około 120 osób. W 2024 r. Klub uzyskał oficjalną licencję jako organizacja charytatywna od miasta Los Angeles. Ok. 40 osób bierze udział w regularnych spotkaniach Klubu, zgodnie z własnymi zainteresowaniami, natomiast prawie wszyscy przychodzą na przyjęcia i prezentacje nagród im. Heleny Modrzejewskiej oraz Kolędowanie. Członkostwo Klubu jest również stabilne. W 2022 r. Klub miał 127 członków uprawnionych do głosowania; w lutym 2024 było ich 125, a w grudniu 2024 r. – 120. Niektórzy wyjechali, inni zmarli. W tym okresie straciliśmy sporo wybitnych osób związanych z Klubem: w sierpniu 2022 zmarł tancerz i choreograf Stefan Wenta, członek pierwszej Rady Artystycznej w latach 1973-1978. We wrześniu 2022 r. zmarli Państwo Marian i Daniela Kosińscy (Daniela była przez wiele lat Wiceprezesem). W sierpniu 2022 r. odszedł były Wiceprezes Jacek Świder a w październiku 2022 r. – Monika Król. W sierpniu 2023 r. zmarł Joseph Kane. W listopadzie 2024 r. straciliśmy Honorową Członkinię i laureatkę nagrody im. Modrzejewskiej Jadwigę Barańską, a w styczniu 2025 r. – Alicję Bobrowską, która należała do Klubu od założenia, a w 2022 r. otrzymała Honorowe Członkostwo. W maju 2025 r., zmarł były Prezes i Honorowy Członek, Jerzy Gąssowski.
Informacje o działalności Klubu umieszczamy na stronie i grupie Facebook, dwóch blogach, po polsku (klubmodrzejewskiej.blogspot.com) i angielsku (modjeskaclub.blogspot.com) i na dwóch stronach internetowych, modrzejewska.org po polsku i modjeska.org po angielsku. Ja prowadzę blogi, łatwe w obsłudze i popularne, a Elżbieta Czajkowska opracowuje materiały na strony internetowe. Od 2011 r. do 30 kwietnia 2025 r. angielski blog miał 143,530 czytelników, a w ubiegłym roku było ich 22,5 tysięcy. Z 138 wiadomości, 36 było opublikowane w ostatnich trzech latach. W poprzednim roku czytelnicy odwiedzali nas ze Stanów Zjednoczonych (9.36K), Hong Kongu (2.21K), Holandii (1.6K), Singapuru (1.32K) i Brazyli (837). Polski blog powstał w 2018 r. i miał od tej pory 41916 czytelników, a w ubiegłym roku było ich 10400. Z 86 informacji, 34 opublikowano w ostatnich trzech latach. Czytano je w Stanach (3.28K), Holandii (1.66K), Singapurze (935), Rosji (707) i Hong Kongu (706). Nasz Facebook ma 731 zarejestrowanych czytelników, a nasza grupa ma 310 osób. Dajemy tam zawiadomienia i albumy zdjęć.
Nasze portale internetowe mają mniej czytelników niż blogi. Portal w j. angielskim (modjeska.org) zawierający 16 indywidualnych stron i 6 plików wideo, miał w ostatnim roku 2194 czytelników. Portal w j. polskim (modrzejewska.org), zawierający 36 indywidualnych stron oraz 25 plików wideo (głównie ze spotkań Zoom prowadzonych w j. polskim) miał w ubiegłym roku 1560 czytelników. Strony są aktualizowane co miesiąc i zawierają bieżące informacje o wydarzeniach w Klubie oraz archiwum. Na obszerniejszej stronie polskiej znajduje się cały Album 50-lecia Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej dostępny jako PDF za darmo oraz jego rozdziały w formie osobnych plików jakie można czytać na stronie lub z niej skopiować. Wideo na kanale Youtube „Modjeska Club” to głównie rezultat pandemii i spotkań na Zoomie, gdzie rozmowa o Lechitach z Januszem Bieszkiem miała ponad 10,000 widzów. To ewenement! Wideo Klubu śpiewajacego kolędę Przybieżeli do Betlejem miało 660 widzów, wiadomość o Papciu Chmielu – 552 widzów, stary program o 30-leciu Klubu – 422 widzów, a Janusz Gajos – 355 widzów. Inne Zoomy – średnio od 20 do 200 widzów. Wideo są też umieszczane bezpośrednio na stronach internetowych. Bardzo brakuje nam osoby chętnej do prowadzenia mediów społecznościowych.
Sprawozdania o Klubie (głównie o 50-leciu i nagrodach) ukazały się w mediach – gazetach Super Express, Zgoda, Gwiazda Polarna, Polish American Journal, Post Eagle, White Eagle, oraz portalach Stowarzyszenia Filmowców Polskich, FilmPolski.pl, Festiwalu w Gdyni, interia.pl i Culture Avenue. Na Kongresie Studiów Polskich PIASA w Warszawie w czerwcu 2024 r. wygłosiłam referat o Leonidasie Dudarew-Ossetyńskim.
PODZIĘKOWANIA
Prowadzenie Klubu z tak wieloma spotkaniami w roku wymaga współpracy wielu osób. Od lipca 2022 r. Zarząd miały tylko cztery osoby, więc obciążenie każdej z nich było nadzwyczajne. Czekając na wyniki Drugiego Audytu nie można było zapraszać nowych osób do Zarządu. Jednak dzięki pomocy i szczodrobliwości naszych członków udało nam się przygotować i przedstawić Państwu tak bogatą ofertę kulturalną. Dziękuję za ofiarną pracę mojemu Zarządowi – Wiceprezes Katarzynie Śmiechowicz, pomysło-dawczyni Złotych Nagród, Sekretarz Zarządu Beacie Czajkowskiej – organizatorce spotkań z Piotrem Siemionem, Majorem Fydrychem, i koncertów braci Yoder oraz Skarbnik Ani Sadowskiej, która miała tę funkcję piastować przez trzy miesiące a zrobiły się z tego trzy lata. Od wiosny 2022 r. strony internetowe modjeska.org i modrzejewska.org po angielsku i polsku prowadzi Elżbieta Czajkowska, dla której na stworzenie nowych stron uzyskałam grant od stanu Kalifornia w marcu-czerwcu 2022 r. Od tej pory pracuje za darmo jako ochotnik, wspaniale prowadząc strony i montując wideo dla Klubu. Była Prezes i Sekretarz Klubu Elżbieta Kańska nadal robi korekty naszych tekstów. Andrew Z. Dowen i Konrad Wilk dzielnie pracowali w Komisji Rewizyjnej.
Bardzo serdecznie dziękuję gospodarzom naszych spotkań, zwłaszcza Państwu Helenie i Stanleyowi Kolodziey, którzy dofinansowują wszystkie przyjęcia w swoim pięknym domu. Przyjmowali nas też Państwo Monique i David Lehman, Maria i Jerzy Menclewicz, oraz Jan i Elżbieta Iwańczyk. Ponadto Państwo Irmina i Andrzej Targowscy rezerwowali dla nas prywatny Centerpoint Club w Playa Vista, często sami płacąc za wynajem tej pięknej sali.
Największym problemem jest opieka nad gośćmi z Polski. Piotrem Siemionem zajęli się Państwo Daniela i Ryszard Zarakowscy; Piotr Kajetan Matczuk ma przyjaciół, Państwa Małgorzatę Miller i Zbigniewa Orzol. Katarzyna Winnicka, Dorota Lekka, troje artystów z Hybryd, Grazyna Auguscik, Sebastian Ryś, Adrian Krupa, oraz Major Fydrych mieszkali u mnie i razem jeździliśmy na ciekawe wycieczki do Getty Center, Huntington Library, Norton Simon Museum, Santa Barbara, Muzeum Zimnej Wojny, a nawet zamku Hearsta w San Simeon. Kilkoro gości woziłam też do San Juan Capistrano, aby wystąpili w Polskim Salonie w San Diego. Nie mogę zapomnieć wielokrotnych podróży do Vista aby przywozić i odwozić Państwa Englert na każde wydarzenie w Los Angeles! W sumie przejechałam wtedy chyba 1200 mil.
Choć zgłosili się do tej pracy inni ochotnicy, życzyli sobie jednak, aby im za to płacić, co w naszej sytuacji finansowej jest niewykonalne. Od początku nasz Klub funkcjonuje dzięki szczodrobliwości swoich działaczy. Państwo Zych gościli Wojciecha Młynarskiego przez cały miesiąc w 2001 r. gdy odwołano loty po 9/11! Państwo Piłatowicz organizowali swoim gościom – m.in. Sewerynowi i Englertowi – wspaniałe kalifornijskie wakacje... Państwo Okuniewscy i Malescy opłacali z własnej kieszeni koszty wystawnych klubowych przyjęć... Panowie Podkański (darczyóca sprzętu), Brzeziński, Plewnia i Justin cierpliwie obsługiwali skomplikowany sprzüt AV. Teraz, niestety, takich szczodrych ochotników w Klubie jest mało. Jesteśmy bardzo wdzięczni gdy od lepiej sytuowanych otrzymujemy dotacje...
Kończąc jakże trudne trzy lata pracy jako Prezes Klubu, lata które kosztowały mnie wiele zdrowia, czasu, i atłasu, jestem dumna z naszych wspólnych osiągnięć i wdzięczna za pomoc wszystkich ochotników. Życzę nam wszystkim wiele spokojniejszej i równie owocnej następnej kadencji. Z góry cieszę się z kolejnych dwóch lat pełnych ciekawych wydarzeń i fascynujących spotkań z twórcami kultury polskiej.
Dr Maja Trochimczyk, Prezes
P.S. Walne Zebranie odbedzie sie o godz. 16.00 w sobote 31 maja 2025 r., w Bolton Hall Museum, 10110 Commerce Ave, Tujunga, CA 91042. Tylko dla czlonkow z oplaconymi skladkami.