Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej ma przyjemność zaproszenia Członków Klubu na spotkanie w gościnnym domu P. Elżbiety i Jana Iwańczyk w sobotę, 23 kwietnia 2022 o godz. 17:30 na przyjęciu z okazji Wielkanocy (tydzień wcześniej) oraz dwoch prelekcjach o sztuce, ktore wyglosza Adam Lubas, kolekcjonej dawnej broni polskiej i militariow, oraz nasza najnowszaą członki, Dr. Izabella Żuralska-Yeager, historyk sztuki, władająca biegle czterema językami, wieloletnia pracownica the Getty Research Institute. Dr. Żuralska-Yeager opowie nam o najciekawszych zbiorach Instytutu Getty nad jakimi pracowała, oraz o polonikach w tym muzeum. Pan Lubas opowie o swoich zbiorach, pokaze zdjecia najciekawszych unikatow ze swej kolekcji, oraz kilka przykladow starej polskiej broni.
Dr. Isabella Żuralski-Yeager pochodzi z Warszawy. W 1984 roku ukończyła studia historii sztuki, filmologii oraz filologii słowiańskiej na uniwersytecie w Kolonii w Zachodnich Niemczech. Pracę doktorską napisała o twórczości polskiego malarza okresu Symbolizmu Jacka Malczewskiego. Po otrzymaniu dyplomu los zaprowadził ją do Los Angeles gdzie w 1989 roku rozpoczęła pracę w Getty Research Institute przy inwentaryzacji starych druków i zbiorów archiwalnych. W poczet jej prac wchodza materiały o szerokim zakrese wiedzy i ekspertyzy, od kolekcji europejskich sztychów i drzeworytów, po korespondencję i rękopisy twórcy sztuki abstrakcyjnej Wasyla Kandyńskiego, czy materiały dowodowe dotyczące rabunku sztuki dla kolekcji Adolfa Hitlera podczas niemieckiej okupacji w Holandii.
Dr Żuralski-Yeager często prezentowała najciekawsze fragmenty danej kolekcji czy zbioru pracownikom naukowym z Getty Research Institute i zaproszonym gościom. Jej liczne artykuły, zainspirowane odkrywcza pracą, są opublikowane przez Getty Center online na stronach czasopisma The Iris oraz na łamach prestiżowego naukowego wydawnictwa Getty Research Journal. Po ponad trzydziestu latach pracy jako archiwista Isabella Żuralski-Yeager nadal korzysta ze zbiorów Getty jako były pracownik na emeryturze, tym razem pracując nad własnymi projektami oraz kontynuując współpracę z brytyjskim wydawnictwem Bloomsbury jako autor wpisów do encyklopedii Art Market Dictionary. Jej dziadek, lekarz i podporucznik Wojska Polskiego, Tadeusz Żuralski (1894-1940) byl jedną z ofiar Katynia a cala rodzina zmuszona została do emigracji na początku lat 1970-tych.
Szczerbiec, Polish kings' coronation sword.Adam Lubas, to psycholog, psychoterapeuta, członek Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy w Krakowie, L’ASSOCIATION FRANCAISE DES COLLECTIONNEURS DE BAÏONNETTES A. F. C. B. , klubu "Hetman", miłośników militariów Polskich imienia Andrzeja Zaremby w Nowym Yorku. Jest on kolekcjonerem polskich militariów, specjalizujący się w broni palnej i siecznej.
No comments:
Post a Comment