Monday, April 4, 2022

O Polskiej Sztuce - Dr Izabella Zuralski-Yeager i Adam Lubas w Brentwood, 23 kwietnia 2022 g. 17:30


Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej ma przyjemność zaproszenia Członków Klubu na spotkanie w gościnnym domu P. Elżbiety i Jana Iwańczyk  w sobotę, 23 kwietnia 2022 o godz. 17:30 na przyjęciu z okazji Wielkanocy (tydzień wcześniej) oraz dwoch prelekcjach o sztuce, ktore wyglosza Adam Lubas, kolekcjonej dawnej broni polskiej i militariow, oraz  nasza najnowszaą członki, Dr. Izabella Żuralska-Yeager, historyk sztuki, władająca biegle czterema językami, wieloletnia pracownica the Getty Research Institute.  Dr. Żuralska-Yeager opowie nam o najciekawszych zbiorach Instytutu Getty nad jakimi pracowała, oraz o polonikach w tym muzeum.  Pan Lubas opowie o swoich zbiorach, pokaze zdjecia najciekawszych unikatow ze swej kolekcji, oraz kilka przykladow starej polskiej broni. 

Dr. Isabella Żuralski-Yeager pochodzi z Warszawy.  W 1984 roku ukończyła studia historii sztuki, filmologii oraz filologii słowiańskiej na uniwersytecie w Kolonii w Zachodnich Niemczech.  Pracę doktorską napisała o twórczości polskiego malarza okresu Symbolizmu Jacka Malczewskiego.  Po otrzymaniu dyplomu los zaprowadził ją do Los Angeles gdzie w 1989 roku rozpoczęła pracę w Getty Research Institute przy inwentaryzacji starych druków i zbiorów archiwalnych.  W poczet jej prac wchodza materiały o szerokim zakrese wiedzy i ekspertyzy, od kolekcji europejskich sztychów i drzeworytów, po korespondencję i rękopisy twórcy sztuki abstrakcyjnej Wasyla Kandyńskiego, czy materiały dowodowe dotyczące rabunku sztuki dla kolekcji Adolfa Hitlera podczas niemieckiej okupacji w Holandii. 

Dr Żuralski-Yeager często prezentowała najciekawsze fragmenty danej kolekcji czy zbioru pracownikom naukowym z Getty Research Institute i zaproszonym gościom.  Jej liczne artykuły, zainspirowane odkrywcza pracą, są opublikowane przez Getty Center online na stronach czasopisma The Iris oraz na łamach prestiżowego naukowego wydawnictwa Getty Research Journal.  Po ponad trzydziestu latach pracy jako archiwista Isabella Żuralski-Yeager nadal korzysta ze zbiorów Getty jako były pracownik na emeryturze, tym razem pracując nad własnymi projektami oraz kontynuując współpracę z brytyjskim wydawnictwem Bloomsbury jako autor wpisów do encyklopedii Art Market Dictionary.  Jej dziadek, lekarz i podporucznik Wojska Polskiego, Tadeusz Żuralski  (1894-1940) byl jedną z ofiar Katynia a cala rodzina zmuszona została do emigracji na początku lat 1970-tych.

                                                  Szczerbiec, Polish kings' coronation sword.

Adam Lubas, to psycholog, psychoterapeuta, członek Stowarzyszenia  Miłośników Dawnej Broni i Barwy w Krakowie,   L’ASSOCIATION  FRANCAISE DES COLLECTIONNEURS DE BAÏONNETTES A. F. C. B. , klubu "Hetman", miłośników militariów Polskich imienia Andrzeja Zaremby w Nowym Yorku. Jest on kolekcjonerem polskich militariów, specjalizujący się w broni palnej i siecznej.


Polish sabre from 1917




SPRAWOZDANIE PO SPOTKANIU

23 kwietnia w prywatnej rezydencji w Brentwood gościem Klubu im. Heleny Modrzejewskiej była Dr. Izabella Żuralska-Yeager, emerytowany pracownik naukowy oraz archiwista kalifornijskiego Getty Research Institute w Los Angeles.  Tematem prelekcji były tzw. Polonica, czyli dokumenty związane z kulturą polską w zbiorach archiwalnych Getty.

Wśród zaprezentowanych obiektów znalazły się inwentarze biblioteki rezydencji rodzin Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, z lat 1757 i 1832, których znakomitej jakości kopie cyfrowe zostały przekazane dyrekcji muzeum w Łańcucie w 2012 roku.  

W zbiorach Getty znajduje się również jeden z niewielu ocalałych kompletnych egzemplarzy Albumu widoków historycznych Polski, dzieła artysty i kompozytora polsko-litewskiego pochodzenia Napoleona Ordy (1807-1883).  Rysunki Ordy dokumentują często już nie istniejące dwory  szlacheckie, miasteczka, oraz krajobrazy wschodnich terenów dawnej Polski przedrozbiorowej.  Reprodukowany w litografii przez Alojzego Misierowicza album został wydany przez Maksymiliana Fajansa w Warszawie w latach 1873 do 1883.

Okryciem dla znawców dziejów polskiej poezji z pewnością jest wiersz zatytułowany Kiedyś wybitnego poety legionowego Józefa Mączki (1888-1918), odkryty przez Dr. Zuralski-Yeager w przechowywanym w zbiorach Getty pamiętniku z okresu pierwszej wojny światowej.  Wierszem Mączki wpisał się do pamiętnika legionista przebywający około roku 1917 ego w obozie jeńców wojennych w miejscowości Ostffyasszonyfa na Węgrzech.

W zbiorach Getty znajduje się nieznany dotychczas rysunek sepią Daniela Mikołaja Chodowieckiego (1726-1801), artysty polskiego pochodzenia, dyrektora Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie i jednego z najbardziej cenionych przedstawicieli europejskiej kultury w drugiej połowie 18 ego wieku.  Rysunek Chodowieckiego w zbiorach Getty przedstawia córeczkę artysty Suzette Chodowiecką.

Na szczególną uwagę w zbiorach Getty zasługuje archiwum londyńskiej galerii Heim, której dyrektorem oraz włascicielem był Polak, znawca i historyk sztuki Andrzej Ciechanowiecki (1924-2015).  Podczas lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych Ciechanowiecki udzielał ekspertyzy oraz uczestniczył w sprzedaży obiektów sztuki polskiej i innych obiektów związanych a polska kultura.

~Dr Izabella Zuralski-Yeager


No comments:

Post a Comment