Friday, April 14, 2023

Zyciorys - Monodram o Zbigniewie Herbercie, Wojciech Wysocki aktor i Piotr Kajetan Matczuk, muzyk, 7 maja 2023 g. 18:30


 ŻYCIORYS

monodram poetycki na podstawie tekstów Zbigniewa Herberta

scenariusz, reżyseria i wykonanie: Wojciech Wysocki

muzyka na żywo:  Piotr Kajetan Matczuk

Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza wszystkich czlonkow i przyjaciol Klubu na spektakl teatralny w rezyserii i wykonaniu polskiego aktora Wojciecha Wysockiego z muzyka na zywo Piotra Kajetana Matczuka. Spektakl odbedzie sie w niedziele 7 maja 2023 o godz. 18.30 (od 19.00 nikt nie bedzie mogl wejsc na widownie) w Illusion Magic Theater (kiedys Magicopolis), 1418 4th St, Santa Monica, CA 90401, wstep wolny, RSVP prezes@modjeska.org. Liczba miejsc ograniczona. 

O SZTUCE 

Wojciech Wysocki, oprócz pracy scenicznej w teatrach dramatycznych, komediowych i w radiu, jest popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym, szczególnie lubiany dzięki serialowi „Ranczo”, w którym wcielił się w postać doktora Wezóła. Jako miłośnik, znawca i propagator poezji, jest również twórcą, scenarzystą, reżyserem i wykonawcą monodramu „Życiorys”. Monodram stanowi prezentację starannie wybranych, połączonych przez artystę w sceniczną całość utworów Zbigniewa Herberta, które zostały tak dobrane by stworzyć i opowiedzieć o życiu człowieka od narodzin aż do śmierci. 

W sposób bardzo charakterystyczny dla twórczości Zbigniewa Herberta, monodram „Życiorys” łączy rozmaite, uniwersalne problemy oraz pytania egzystencjalne z drobnymi, metaforycznie i alegorycznie wyrażanymi obserwacjami i opowiastkami o życiu godziwym i niegodziwym, o ludziach, zwierzętach oraz o otaczających nas przedmiotach. 

Monodram wykonywany jest z muzyką na żywo w kompozycjach Piotra Kajetana Matczuka. 


ZBIGNIEW HERBERT

Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert (ur. 29 października 1924 we Lwowie, zm. 28 lipca 1998 w Warszawie) – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor słuchowisk; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich. Od końca lat 60. XX w. był jednym z najpoważniejszych pretendentów do Literackiej Nagrody Nobla. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków. Wiele podrozowal i mieszkal w roznych krajach, szukajac inspiracji w kulturze i mitologii srodziemnomorskiej. Mieszkal w Wiedniu, Berlinie i Paryzu; odwiedzil wiekszosc krajow eurpoejskich. 

Lato 1968 Herbert spędził w USA (na zaproszenie Poetry Center), zwiedzając m.in. Nowy Jork, Kalifornię, Wielki Kanion, Nowy Meksyk, Nowy Orlean, Waszyngton, Los Angeles. W tym też czasie zostało opublikowane w USA tłumaczenie jego utworów, i uczyniło go jednym z najbardziej popularnych poetów współczesnych w angielskim kręgu językowym. W czasie tej podróży miał kilka wystąpień, m.in. w Nowym Jorku, Berkeley i Los Angeles. Ze Stanów Zjednoczonych udał się do Berlina, gdzie mieszkał do połowy września 1970, nie licząc krótkich wizyt w Polsce i wakacji we Włoszech. Od września 1970 do czerwca 1971 Herbertowie przebywali ponownie w USA, w związku z wykładami, jakie prowadził poeta, jako tzw. visiting professor na Uniwersytecie Stanowym w Los Angeles.  

W 1987 r. został członkiem Amerykańskiej Akademii i Instytutu Sztuki i Literatury (American Academy and Institute of Arts and Letters).Przed 1989 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymanie Literackiej Nagrody Jerozolimy dało mu w maju 1991 znowu okazję podróży, tym razem do Izraela. Borykal sie z problemami psychicznymi i alkoholizmem. Zostal nieoficjalnym bardem Solidarnosci, gdy Przemyslaw Gintrowski wykorzystal jego wiersze do piosenek poetyckich. (informacje z Wikipedii) 

 • "Struna światła", Warszawa: Czytelnik, 1956.
 • "Hermes, pies i gwiazda", Warszawa: Czytelnik, 1957.
 • "Studium przedmiotu", Warszawa: Czytelnik, 1961.
 • "Barbarzyńca w ogrodzie", Warszawa: Czytelnik 1962.
 • "Napis", Warszawa: Czytelnik, 1969.
 • "Pan Cogito", Warszawa: Czytelnik, 1974.
 • "Raport z oblężonego miasta i inne wiersze", Paryż: Instytut Literacki, 1983.
 • "Elegia na odejście", Paryż: Instytut Literacki, 1990.
 • "Rovigo"", Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1992.
 • Martwa natura z wędzidłem", Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1993.
 • "Epilog burzy", Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 1998.
 • "Labirynt nad morzem", Zeszyty Literackie, 2000 (więcej...).
 • "Król mrówek", Kraków: a5, 2001 (więcej...).
 • "Węzeł gordyjski oraz inne pisma rozproszone", Warszawa: Biblioteka Więzi, 2001 


WOJCIECH WYSOCKI 

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1976). Debiutował tytułową rolą w "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Erwina Axera na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego (1977). Związany z teatrami warszawskimi, m.in. Współczesnym (1976-1994) i Dramatycznym (1994-2009).

Ma w swoim dorobku takie role , jak Henryk w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego (1983) i Jeszua Ha-Nocri w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa w reżyserii Macieja Englerta (1987) w Teatrze Współczesnym w Warszawie, Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta w reżyserii Jana Buchwalda w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1996), Eugeniusz Dorn w "Niedokończonym utworze na aktora" Antona Czechowa w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2004), Major w "Damach i huzarach" Aleksandra hr . Fredry w reżyserii Macieja Wojtyszki w Teatrze Rampa na Targówku w Warszawie (2006) czy Koczkariow w "Ożenku" Nikołaja Gogola w reżyserii Piotra Dąbrowskiego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (2011). Wystąpił również w wielu realizacjach Teatru Telewizji, m.in. w przeniesionym z warszawskiego Teatru Współczesnego kultowym spektaklu "Mahagonny" Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego (1985) oraz w przedstawieniu "Nocną porą" Rebekki Lenkiewicz w reżyserii Piotra Trzaskalskiego (2008). Na dużym ekranie debiutował rolą pianisty w melodramacie Jana Batorego "Con amore" (1976). Zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach fabularnych. W wojenno-sensacyjnym obrazie Witolda Orzechowskiego "Wyrok śmierci" (1980) kreował postać młodego AK-owca Smukłego.

Sławę przyniosły mu role kapitana Wiesnicyna w ekranizacji "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1983) oraz dziennikarza Rafała w filmie psychologicznym Wojciecha Jerzego Hasa "Pismak" według powieści Władysława Terleckiego (1984). Rola chronicznie osamotnionego Miauczyńskiego w dramacie filmowym Marka Koterskiego "Życie wewnętrzne" (1986) przyniosła mu Nagrodę Aktorską w plebiscycie publiczności na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych "Młodzi i film" . W 1987 roku zagrał gwiazdę rocka w filmie Tomasza Zygadły "Śmierć Johna L.". Znany jest również z wielu popularnych seriali telewizyjnych, takich jak "Dom", "Ekstradycja", "Zostać miss", "Na Wspólnej", "Ranczo". W 2008 roku zagrał rolę polskiego przedsiębiorcy Dominika we francusko-niemiecko-polskiej superprodukcji "Lawina" w reżyserii Jörga Lühdorffa. Jest laureatem Wielkiego Splendora (2007) - najważniejszej nagrody Teatru Polskiego Radia.


PIOTR KAJETAN MATCZUK

Pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Członek ZAIKS oraz SAWP. Zagrał setki koncertów w Polsce i na świecie. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniował w Teatrze Ateneum, m.in. kierownik muzyczny zespołu Krzysztofa Tyńca, autor muzyki do monodramu „Życiorys” w reż. Wojciecha Wysockiego oraz do spektaklu „Norwid” w reż. Mai Barełkowskiej. Debiutował wykonaniem muzyki do filmu dokumentalnego pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2) i jednocześnie wystąpił w tym filmie, pojawił się też w filmie „Wałęsa” w reż. Andrzeja Wajdy jako jeden ze strajkujących stoczniowców. Skomponował muzykę do ponad 20 filmów. 

Współpracował z Radiem Gdańsk, w latach 2009-2011 współprowadził audycje turystyczne. Za pracę artystyczną został wyróżniony przez Prezydenta i Radę Miasta Ełk – statuetką Biała Lilia 2009, oraz przez Burmistrza i Radę Miasta Kościerzyna – statuetką Angelus 2010 – za osiągnięcia artystyczne i pracę z młodzieżą. Pianista sesyjny, autor muzyki do bajek i producent audiobooków. Propagator poezji Adama Mickiewicza, autor i producent dwóch koncertów opartych o twórczość polskich romantyków: „Rozmowa z piramidami” oraz „Mickiewicz Unplugged”. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Szlakiem Bardów” w Warszawie.

W dorobku autorskie płyty:

Rozmowa z piramidami” (CD MTJ 2012).

Nasz Wysocki” (CD MTJ 2013).

Bardowie Epoki PRL – koncert w Teatrze Polskim (DVD WFN 2014).

ROK WOJNY (CD MTJ 2016).

Krótka płyta o Okudżawie (CD MTJ 2017)

Majster Bułat (CD MTJ)

Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów i seriali (CD MTJ)

Mickiewicz Unplugged (CD RZP)

Mickiewicz Słowacki Norwid (MTJ, DVD live)

oraz jako muzyk wiele plyt aktorow polskich, plyt zbiorowych oraz z wlasna muzyka do tekstow w wykonaniu Wojciecha Wysockiego. 
No comments:

Post a Comment