Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej wraz z przyjaciółmi spotkają się w sobotę 17 grudnia 2022 r., aby uczcić święta, przełamać opłatkiem z życzeniami na kolejny rok, posłuchać Chopina granego przez prof. Wojciecha Kocyana, zaśpiewać kolędy z Olivią Kierdal i rozkoszować się wspaniałą tradycyjną polską kolacją przygotowaną przez gospodarzy, Helenę i Stanleya Kolodziey z Beverly Hills oraz Zarzad Klubu.
Tradycyjne życzenia to "zdrowia, szczęścia, pomyślnosci, oraz, na święta, „chwała Bogu na wysokościach i pokój ludziom dobrej woli”… W tym roku podzielmy się też życzeniami wspólnej odpowiedzialności, szacunku i troski o całą naszą Polonię amerykańską oraz odnowionym zaangażowaniem w propagowanie kultury polskiej w Kalifornii.
Wszystkiego Najlepszego!
Klub spiewa koled 1: Fragment of "Mizerna, cicha..." https://youtu.be/GrPRp4zvC88
Klub spiewa koledy 2: Fragment "Wsrod Nocnej Ciszy" https://youtu.be/h6jH6_kltdM
WOJCIECH KOCYAN
Pianista Wojciech Kocyan został doceniony za „wysoce wyróżniające się interpretacje (…) wspaniały, inteligentny artyzm (…)” (.Classics Today.com) oraz „przenikliwy temperament, nienaganną technikę i wspaniały ton” (Le Monde de la Musique). Jest to laureat kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. im. F.Busoniego i Viottiego, a także laureat nagród specjalnych XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz zdobywca I nagrody Konkursu im. Paderewskiego. Występował w Europie, Ameryce, Meksyku, Australii i Japonii, uczestnicząc w takich festiwalach muzycznych jak: Musica Antiqua Europae Orientalis, Capri Festival, Bydgoszcz International Music Festival, H.M.Gorecki Festival, Beethovenfest, Paderewski Festival, Liszt Festival w Wiedniu, San Francisco Liszt Festival , Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Cervantino, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Morelia oraz Festiwal Chopinowski w Paryżu.
Nagrywał dla telewizji, radia i filmu, a jego występy były transmitowane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Jego nagrania solowe i kameralne można również znaleźć na DUX, Naxos i Spotify. Jego płyta z utworami Roberta Schumanna została wydana przez DUX w 2012 roku. W 2007 roku wydawany w Londynie magazyn Gramophone, uważany za najbardziej prestiżowy magazyn muzyki klasycznej na świecie, nazwał go „geniuszem… stoi obok Polliniego, Ashkenazego i Richtera" i wybrał nagranie Prokofiewa, Skriabina i Rachmaninowa autorstwa Kocyana jako jedno z 50 najlepszych nagrań muzyki klasycznej, jakie kiedykolwiek powstały, obok nagrań takich luminarzy, jak Leonard Bernstein, Dietrich Fisher-Dieskau, Nicolaus Harnoncourt i Arthur Rubinstein.
Dr Kocyan jest profesorem fortepianu w Loyola-Marymount University w Los Angeles. Działa również jako wykładowca, naukowiec i administrator sztuki. Jest regularnie zapraszany do sędziowania konkursów muzycznych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadził kursy mistrzowskie i wykłady we Francji, na Węgrzech, w Austrii, Polsce, Japonii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Pełni funkcję dyrektora artystycznego i prezesa Paderewski Music Society w Los Angeles oraz dyrektora American International Paderewski Piano Competition w Los Angeles. Jest także prezesem California Association of Professional Music Teachers, Santa Monica/South Bay Chapter i zasiada w zarządach kilku organizacji artystycznych. Jako czlonek Klubu, ostatnio wystapil z Janem Englertem i Beata Scibakowna w programie "Kwiaty Polskie" we wrzesniu 2022 r.
OLIWIA KIERDAL
Olivia Kierdal urodziła się i wychowała w Sydney w Australii. W 2019 roku przeprowadziła się do Los Angeles. Ukończyła studia licencjackie z muzyki współczesnej. Jest klasycznie wykształconą pianistką, wokalistką i autorką tekstów, która ma ponad 2,000 000 słuchaczy na Spotify, gdzie opublikowała 15 piosenek.
CZŁONKOWIE HONOROWI KLUBU
JAROSŁAW ŁASIŃSKI
Zarzad Klubu im. Heleny Modrzejewskiej podjał uchwałę o nadaniu Honorowego Członkostwa Konsulowi Generalnemu JAROSŁAWOWI LASIŃSKIEMU w 2021 roku. Wręczenie dyplomu odbyło się przed powrotem Konsula do Polski, w sierpniu 2022 roku w Santa Monica, z udziałem: Mai Trochimczyk, Anny Sadowskiej, Beaty Czajkowskiej, Elżbiety Trybus i Chrisa Justina.
Konsul Lasiński wsparł działalność naszego Klubu przede wszystkim wspólnym projektem Koncertu z okazji Dnia Niepodległości w listopadzie 2018 r. Zarząd pomógł Konsulatowi w pozyskaniu środków finansowych z Polskiej Fundacji Narodowej na uroczysty koncert Kate Liu z udziałem senator Anny Marii Anders w Colburn School. W kadencji 2018-2022 Konsul Lasiński zatwierdził trzy dotacje dla Klubu - na koncerty zespołu Piramidy, Wiktorii Tracz z Krzysztofem Dzikowskim w 2019 roku oraz na wydanie Albumu 50-lecia Historii Klubu w 2021 roku. Konsul uhonorował również nasz Klub specjalną tabliczką z okazji naszego 50-lecia w październiku 2021 r. Konsul Generalny Lasiński dołącza do grona zasłużonych Konsulów uhonorowanych tym odznaczeniem w przeszłości w tym: Jan Szewc, Roman Czarny, Maciej Krych, i Krzysztof Kasprzyk.
Alicja Bobrowska urodziła się w 1936 roku we Włodzimierzu Wołyńskim, wtedy w Polsce, a obecnie na terenie dzisiejszej Ukrainy. Po wojnie jej rodzina osiedliła się w Gdańsku. W 1956 wyjechała na studia do Krakowa, gdzie podczas Juwenaliów krakowskich zdobyła tytuł Najmilszej Studentki. W Gdańsku została I Wicemiss Wybrzeza, a następnie w 1957 roku Miss Polonia po wyborach w Stoczni Gdańskiej. Nagrodą - oprócz pieniędzy - był rejs statkiem "Batory" do Kopenhagi. Za rok Alicja Bobrowska pojechała na wybory Miss Universe '58 do Kalifornii. Weszła do finału i została IV Wicemiss oraz otrzymała I nagrodę za przemówienie o swoim kraju. Po konkursie zaproponowano jej pracę w USA, ale wróciła do Polski. Wyszła za mąż za świetnego aktora, Stanisława Zaczyka (1923-1985); ich syn Maciej opiekuje się dziś mamą w Kalifornii. Nie kontynuowała studiów w Krakowie, ale zdała eksternistyczny egzamin aktorski w Warszawie, co umożliwiło jej pracę na scenie.
W 1959 ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wystąpiła w takich filmach jak Małżeństwo z rozsądku, Wizyta oraz w czterech niemieckich filmach kręconych w Berlinie, w tym w Najpiękniejszej (rola tytułowa). W telewizji zagrała w filmie Jego dwie żony oraz w sztukach Teatru Telewizji w reżyserii Zygmunta Huebnera i Jerzego Antczaka. W Teatrze Narodowym i Teatrze Polskim grała w sztukach Matwa Witkacego (rola tytulowa), Ciezkie Czasy w rezyserii Michała Baluckiego, i w słynnych Dziadach Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Ten ostatni spektakl był początkiem protestów studenckich w Polsce, tzw. wydarzeń marcowych 1968 roku. Po ich stłumieniu i surowych represjach Bobrowska postanowiła nie wracać do teatru. Wczesniej przez pewien czas pracowała w Telewizji Polskiej jako spikerka.
W 1981 roku Alicja Bobrowska wyjechała do USA, do Kalifornii - na kilka miesięcy, ale wybuchł stan wojenny i została w Los Angeles na stałe. Przez 17 lat pracowała jako pielęgniarka, prowadząc dializy ciężko chorych pacjentów podczas wizyt domowych. Jednocześnie zajmowała się sztuką, tworząc oryginalne trójwymiarowe płaskorzeźby, prezentowane na wystawach w Galerii Hellada i podczas polonijnych wydarzen kulturalnych. W domu towarzyszą jej ptaki, kolorowe i fascynujące papugi rodzaju "cockatiel".
Alicja Bobrowska dołącza do grupy wybitnych twórców polskiej kultury, członków naszego Klubu, którzy przez wiele lat aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach i spotkaniach Klubu. Sa wśród nich: reżyser Jerzy Antczak, jego zona, gwiazda teatru i filmu Jadwiga Baranska (nagrodzona nasza Nagroda im. Heleny Modrzejewskiej w 2018 r.), aktorka polskiego pochodzenia Stefanie Powers, bardzo aktywna w pierwszej dekadzie Klubu jako studentka zalozyciela Klubu Leonidasa Dudarew-Ossetynskiego, oraz tancerz i choreograf Stefan Wenta, również bardzo aktywny w pierwszej dekadzie istnienia Klubu.
No comments:
Post a Comment