Tuesday, December 6, 2022

Kolędowanie i Święta z Wojciechem Kocyanem, Olivią Kierdal, i Alicją Bobrowską, 17 grudnia 2022 w Beverly Hills


Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej wraz z przyjaciółmi spotkają się w sobotę 17 grudnia 2022 r., aby uczcić święta, przełamać opłatkiem z życzeniami na kolejny rok, posłuchać Chopina granego przez prof. Wojciecha Kocyana, zaśpiewać kolędy z Olivią Kierdal i rozkoszować się wspaniałą tradycyjną polską kolacją przygotowaną przez gospodarzy, Helenę i Stanleya Kolodziey z Beverly Hills oraz Zarzad Klubu.

Tradycyjne życzenia to "zdrowia, szczęścia, pomyślnosci, oraz, na święta, „chwała Bogu na wysokościach i pokój ludziom dobrej woli”… W tym roku podzielmy się też życzeniami wspólnej odpowiedzialności, szacunku i troski o całą naszą Polonię amerykańską oraz odnowionym zaangażowaniem w propagowanie kultury polskiej w Kalifornii. 

Wszystkiego Najlepszego! 

Klub spiewa koled 1: Fragment of "Mizerna, cicha..." https://youtu.be/GrPRp4zvC88

Klub spiewa koledy 2: Fragment "Wsrod Nocnej Ciszy" https://youtu.be/h6jH6_kltdM

Klub spiewa koledy 3: "Przybiezeli do Betlejem" https://youtu.be/vGhy9C-S7KQ


WOJCIECH KOCYAN

Pianista Wojciech Kocyan został doceniony za „wysoce wyróżniające się interpretacje (…) wspaniały, inteligentny artyzm (…)” (.Classics Today.com) oraz „przenikliwy temperament, nienaganną technikę i wspaniały ton” (Le Monde de la Musique). Jest to laureat kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. im. F.Busoniego i Viottiego, a także laureat nagród specjalnych XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz zdobywca I nagrody Konkursu im. Paderewskiego. Występował w Europie, Ameryce, Meksyku, Australii i Japonii, uczestnicząc w takich festiwalach muzycznych jak: Musica Antiqua Europae Orientalis, Capri Festival, Bydgoszcz International Music Festival, H.M.Gorecki Festival, Beethovenfest, Paderewski Festival, Liszt Festival w Wiedniu, San Francisco Liszt Festival , Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Cervantino, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Morelia oraz Festiwal Chopinowski w Paryżu.

Nagrywał dla telewizji, radia i filmu, a jego występy były transmitowane w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Jego nagrania solowe i kameralne można również znaleźć na DUX, Naxos i Spotify. Jego płyta z utworami Roberta Schumanna została wydana przez DUX w 2012 roku. W 2007 roku wydawany w Londynie magazyn Gramophone, uważany za najbardziej prestiżowy magazyn muzyki klasycznej na świecie, nazwał go „geniuszem… stoi obok Polliniego, Ashkenazego i Richtera" i wybrał nagranie Prokofiewa, Skriabina i Rachmaninowa autorstwa Kocyana jako jedno z 50 najlepszych nagrań muzyki klasycznej, jakie kiedykolwiek powstały, obok nagrań takich luminarzy, jak Leonard Bernstein, Dietrich Fisher-Dieskau, Nicolaus Harnoncourt i Arthur Rubinstein.

Dr Kocyan jest profesorem fortepianu w Loyola-Marymount University w Los Angeles. Działa również jako wykładowca, naukowiec i administrator sztuki. Jest regularnie zapraszany do sędziowania konkursów muzycznych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadził kursy mistrzowskie i wykłady we Francji, na Węgrzech, w Austrii, Polsce, Japonii, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Pełni funkcję dyrektora artystycznego i prezesa Paderewski Music Society w Los Angeles oraz dyrektora American International Paderewski Piano Competition w Los Angeles. Jest także prezesem California Association of Professional Music Teachers, Santa Monica/South Bay Chapter i zasiada w zarządach kilku organizacji artystycznych.  Jako czlonek Klubu, ostatnio wystapil z Janem Englertem i Beata Scibakowna w programie "Kwiaty Polskie" we wrzesniu 2022 r.


OLIWIA KIERDAL

Olivia Kierdal urodziła się i wychowała w Sydney w Australii. W 2019 roku przeprowadziła się do Los Angeles. Ukończyła studia licencjackie z muzyki współczesnej. Jest klasycznie wykształconą pianistką, wokalistką i autorką tekstów, która ma ponad 2,000 000 słuchaczy na Spotify, gdzie opublikowała 15 piosenek.

CZŁONKOWIE HONOROWI KLUBU 

Konsul otrzymuje dyplom Honorowego Czlonka Klubu. Anna Sadowska. Konsul Lasinski, 
Maja Trochimczyk, Beata Czajkowska, Elzbieta Trybus, 8 sierpnia 2022 r. Santa Monica.

JAROSŁAW ŁASIŃSKI

Zarzad Klubu im. Heleny Modrzejewskiej podjał uchwałę o nadaniu Honorowego Członkostwa Konsulowi Generalnemu JAROSŁAWOWI LASIŃSKIEMU w 2021 roku. Wręczenie dyplomu odbyło się przed powrotem Konsula do Polski, w sierpniu 2022 roku w Santa Monica, z udziałem: Mai Trochimczyk, Anny Sadowskiej, Beaty Czajkowskiej, Elżbiety Trybus i Chrisa Justina.

Konsul Lasiński wsparł działalność naszego Klubu przede wszystkim wspólnym projektem Koncertu z okazji Dnia Niepodległości w listopadzie 2018 r. Zarząd pomógł Konsulatowi w pozyskaniu środków finansowych z Polskiej Fundacji Narodowej na uroczysty koncert Kate Liu z udziałem senator Anny Marii Anders w Colburn School. W kadencji 2018-2022 Konsul Lasiński zatwierdził trzy dotacje dla Klubu Modjeska - na koncerty zespołu Piramidy, Wiktorii Tracz z Krzysztofem Dzikowskim w 2019 roku oraz na wydanie Albumu 50-lecia Historii Klubu w 2021 roku. Konsul uhonorował również nasz Klub specjalną tabliczką z okazji naszego 50-lecia w październiku 2021 r. Konsul Generalny Lasiński dołącza do grona zasłużonych Konsulów uhonorowanych tym odznaczeniem w przeszłości w tym: Roman Czarny, Maciej Krych, i Krzysztof Kasprzyk.

Alicja Bobrowska w 2014 r.

ALICJA BOBROWSKA

Alicja Bobrowska urodziła się w 1936 roku we Włodzimierzu Wołyńskim, wtedy w Polsce, a obecnie na terenie dzisiejszej Ukrainy. Po wojnie jej rodzina osiedliła się w Gdańsku. W 1956 wyjechała na studia do Krakowa, gdzie podczas Juwenaliów krakowskich zdobyła tytuł Najmilszej Studentki. W Gdańsku została I Wicemiss Wybrzeza, a następnie w 1957 roku Miss Polonia po wyborach w Stoczni Gdańskiej. Nagrodą - oprócz pieniędzy - był rejs statkiem "Batory" do Kopenhagi. Za rok Alicja Bobrowska pojechała na wybory Miss Universe '58 do Kalifornii. Weszła do finału i została IV Wicemiss oraz otrzymała I nagrodę za przemówienie o swoim kraju. Po konkursie zaproponowano jej pracę w USA, ale wróciła do Polski. Wyszła za mąż za świetnego aktora, Stanisława Zaczyka (1923-1985); ich syn Maciej opiekuje się dziś mamą w Kalifornii. Nie kontynuowała studiów w Krakowie, ale zdała eksternistyczny egzamin aktorski w Warszawie, co umożliwiło jej pracę na scenie.

W 1959 ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wystąpiła w takich filmach jak Małżeństwo z rozsądku, Wizyta oraz w czterech niemieckich filmach kręconych w Berlinie, w tym w Najpiękniejszej (rola tytułowa). W telewizji zagrała w filmie Jego dwie żony oraz w sztukach Teatru Telewizji w reżyserii Zygmunta Huebnera i Jerzego Antczaka. W Teatrze Narodowym i  Teatrze Polskim grała w sztukach Matwa Witkacego (rola tytulowa), Ciezkie Czasy w rezyserii Michała Baluckiego, i w słynnych Dziadach Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Ten ostatni spektakl był początkiem protestów studenckich w Polsce, tzw. wydarzeń marcowych 1968 roku. Po ich stłumieniu i surowych represjach Bobrowska postanowiła nie wracać do teatru. Wczesniej przez pewien czas pracowała w Telewizji Polskiej jako spikerka.

W 1981 roku Alicja Bobrowska wyjechała do USA, do Kalifornii - na kilka miesięcy, ale wybuchł stan wojenny i została w Los Angeles na stałe. Przez 17 lat pracowała jako pielęgniarka, prowadząc dializy ciężko chorych pacjentów podczas wizyt domowych. Jednocześnie zajmowała się sztuką, tworząc oryginalne trójwymiarowe płaskorzeźby, prezentowane na wystawach w Galerii Hellada i podczas polonijnych wydarzen kulturalnych. W domu towarzyszą jej ptaki, kolorowe i fascynujące papugi rodzaju "cockatiel".

Bobrowska jako Miss Polonia, 1957.

Alicja Bobrowska dołącza do grupy wybitnych twórców polskiej kultury, członków naszego Klubu, którzy przez wiele lat aktywnie uczestniczyli w wydarzeniach i spotkaniach Klubu.  Sa wśród nich: reżyser Jerzy Antczak, jego zona, gwiazda teatru i filmu Jadwiga Baranska (nagrodzona nasza Nagroda im. Heleny Modrzejewskiej w 2018 r.), aktorka polskiego pochodzenia Stephanie Powers, bardzo aktywna w pierwszej dekadzie Klubu jako studentka zalozyciela Klubu Leonidasa Dudarew-Ossetynskiego, oraz tancerz i choreograf Stefan Wenta, również bardzo aktywny w pierwszej dekadzie istnienia Klubu.

https://kobieta.wp.pl/pierwsza-powojenna-miss-polonia-co-slychac-u-alicji-bobrowskiej-6602451551799840a


El Pueblo by Alicja Bobrowska

Brama Florianska by Alicja Bobrowska

Power Plant - Abstract by Alicja Bobrowska

KOMENTARZE I FOTOGRAFIE

Prezes Maja Trochimczyk: "Najserdeczniejsze zyczenia Wesolych Swiat i samych radosci w Nowym Roku skladamy wszystkim czlonkom i sympatykom Klubu! Koleda "Przybiezeli do Betlejem" zaspiewana wspolnie. Spiew klubowiczow i gosci wpaniale prowadzila Olivia Kierdal, 17 grudnia 2022 w Beverly Hills. Wsrod naszego rozspiewanego grona - na pierwszym planie znakomity aktor Marek Probosz i Wicekonsul Pawel Lickiewicz... a wsrod nas, 94 gosci, w tym wspaniala Pani Wiceprezes Kasia Smiechowicz i wiele innych znakomitosci z doktoratami, biznesami, sukcesami i prawdziwym polskim patriotyzmem. Serdeczne podziekowania dla goscinnych i szczodrych gospodarzy, Panstwa Heleny i Stanley'a Kolodziey, ktorzy przepieknie udekorowali dom i stworzyli niepowtarzalna atmosfere, oraz dla dr Wojciecha Kocyana, ktory dal mini-koncert swiateczny z piekna narracja. Dosiego Roku 2023! https://youtu.be/vGhy9C-S7KQ.. . Ten filmik z telefonu Jurka Kosseka, nasz Konsulat wykorzystal jako swoje pozdrowienia swiateczne na FB. Milo! 

Choc nieobecni na naszym przyjeciu, Panstwo Jadwiga Baranska i Jerzy Antczak, honorowi czlonkowie naszego Klubu, za moim posrednictwem wszystkim skladaja zyczenia: "Kochana  Maju,  Niech  ten Świety  Czas  Narodzenia  Pana  oraz  Nowy  Rok  2023  przyniosa  Tobie  i  Bliskim  wszystkie  Dary  Nieba.   Za  Twoim  pośrednictwem   przekazujemy   zyczenia wszystkim  Czlonkom  Klubu a  Tobie  gratulujemy wspaniaych  osiagnięć. Trwaj nieustannie  w  pełnieniu  misji!!!!!!! .Z miłościa,  Jadwiga  i  Jerzy"  Serdecznie dziekujemy! 


Jadwiga Inglis: "17 Grudnia 2022 r. w rezydencji Heleny i Stanleya Kołodziey w Beverly Hills odbyło się wspaniałe spotkanie świąteczne naszego Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej w Los Angeles.
Program obejmował dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń, pyszną kolację, przepiękny koncert pianisty, profesora Wojciecha Kocyana.  Kolędowanie prowadziła Oliwia Kierdal a my pięknie śpiewaliśmy. Na sam koniec były desery, fajne rozmowy i wspólne fotografie. Podziękowania za fantastyczny wieczór przesyłam dla Helenki, Stanleya,  dla Prezes klubu Maji Trochimczyk i dyrekcji. 
Zdrowych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim."David Lehman: „Maja, Monique i ja uważamy, że jesteś fantastyczną osobą, wspaniałą Mamą, Babcią, artystką, biznesmenką z wieloma innymi talentami. Wczorajsza impreza w Beverly Hills była fantastyczna. Świetnie zrobiona. Jedzenie i rozrywka na najwyzszym pozimie. Dzieki, ze pamietalas  o mnie we wstępie. Klub Modrzejewskiej jest tak fantastyczny dzięki pracy, którą wykonujesz".

Ewa Małachowska: "Wielkie podziękowania za prowadzenie Klubu Modrzejewska i organizację tak pięknych wydarzen!"


Jennifer Audette do Heleny Kołodziey: „Dziękujemy bardzo za otwarcie domu na tak niezapomniane i radosne wydarzenie! Bawiliśmy się wspaniale. Wesołych Świąt i męskiego błogosławieństwa w Nowym Roku!” A do Mai Trochimczyk: "FANTASTYCZNIE się bawiłam!!!! Piękne kolędowanie!!!"

Dr Jerzy George Kossek: „Wieczór Opłatkowo-Opłatkowy Heleny Modejskiej był wczoraj na najwyższym poziomie. Tutaj śpiewamy piękne polskie kolędy - Koledy z utalentowaną Olivią Kierdal.
Wszyscy spisali się świetnie i świetnie się przy tym bawili”.No comments:

Post a Comment