Monday, November 21, 2022

Święto Dziękczynienia 24 listopada i Kolędowanie w Beverly Hills 17 grudnia 2022

Relief Róża Alicji Bobrowskiej, prezent slubny dla Marcina i Agnieszki Depinskich

Ulubionym spotkaniem w Klubie Kultury im. Heleny  Modrzejewskiej jest Kolędowanie - nasze przyjecie świąteczne, amerykańskim zwyczajem przed Świętami Bożego Narodzenia. W tym roku odbędzie się w sobotę 17 grudnia 2022 o godz. 18.00 w eleganckiej i gościnnej rezydencji Państwa Heleny i  Stanley Kolodziey w Beverly Hills. 

Posłuchamy mini-recitalu muzyki polskiej w wykonaniu znakomitego pianisty i naszego członka, Prof. Wojciecha Kocyana, zaśpiewamy wspólnie koledy poprowadzone przez Olivie Kierdal, ktora ma już ponad 15 piosenek na Spotify, podzielimy się opłatkiem z życzeniami zdrowia, szcześcia, pomyślności, i spróbujemy świątecznych przysmaków przygotowanych przez naszych gospodarzy. Wstęp dla członków Klubu wolny (bo nie ma "valet parking"!) a dla gości $30 od osoby.  RSVP do 9 grudnia 2022 na prezes@modjeska.org. Prosimy o jak najszybsze zapisywanie się na listę, bo liczba miejsc ograniczona a u P. Kolodziey zawsze jest nadkomplet! Prosimy też o zaopatrzenie bufetu w ulubione napoje.  Adres wyślemy mailem.


"Misja" - Relief Alicji Bobrowskiej, wieloletniej czlonkini Klubu.
Wystawa w Galerii Hellada, Long Beach, 2015.

SERDECZNE ŻYCZENIA NA ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA

Szanowni Państwo,

W imieniu Zarządu składam Wam wszystkim jak najserdeczniejsze życzenia spokojnych, zdrowych, i szczęśliwych świąt Dziękczynienia. Przez bardzo wiele lat, nie było ich w polskim świątecznym kalendarzu (podobnie jak amerykańskich Walentynek czy koszmarnych Halloween; "pawiem narodów byłaś i papugą".... proroczo pisał wieszcz Juliusz Słowacki. Najbliżej tej idei są nasze Dożynki, czy święto Matki Boskiej Zielnej – wdzięczność za dary ziemi, za żywność, kwiaty, zioła, drzewa, i całe piękno, które jest codziennym darem dla nas. 

W hierarchii pozytywnych emocji wdzięczność jest na samej gorze, obok miłości, a wstyd i poczucie winy na samym dole, obok nich strach i gniew. Jak pisał wspaniały eko-filozof Henryk Skolimowski, wieloletni profesor Uniwersytetu Michigan, autor ponad 30 książek i przyjaciel Leonidasa Dudarew-Osetynskiego, naszym zadaniem na tej planecie jest życie w harmonii z całym światem, w poczuciu odpowiedzialności za siebie, innych, i za wszystkie żyjące istoty, życie bez toksyn psychicznych (negatywne myśli i emocje) i fizycznych (chemikalia zatruwajace nasze ciała i całe srodowisko oraz szalone eksperymenty naukowców). 

W pracy "Dharma, Ecology and Wisdom in the Third Millennium" Skolimowski dziękował Ossetyńskiemu za inspiracje do uzupelnienia jego teorii o ważny aspekt fizyczności czy ucieleśnienia wiedzy przekazanej tylko w słowach. Dlatego Grecy wymyślili Olimpiadę, a Chrystus umył nogi swoim uczniom... ​Fizyczność gestu, granie "całym ciałem" było ważnym aspektem teorii aktorstwa Dudarew-Ossetynskiego. Podobnie o tym mówili nasi wspaniali goscie uhonorowani nagrodami im. Heleny Modrzejewskiej, Andrzej Seweryn i Jan Englert. Tego ostatniego mieliśmy przyjemność gościć w Kalifornii we wrześniu: w sumie ponad 360 osob miało okazję bliskiego kontaktu z jego osobowością i talentem.​

W Ameryce dzieci odgrywały przedstawienia z pielgrzymami i Indianami, opowiadając jak się dzielą żywnością, i świętują razem. Nie jest to prawda, bo pierwsi mieszkańcy tej ziemi pamiętają ludobójstwo, śmierć i grabież jakie przywieźli im w prezencie przybysze z Europy, Anglosasi i Hiszpanie. Zginęło ich ponad 30 milionów; zabrano im prawie wszystko, zostawiając namiastkę suwerenności w rezerwatach.  Ich "zemsta" to kasyna, nareszcie znaleźli sposób na chciwość zwycięzców! W ten sposob mogą zapewnić fundusze na studia członków plemion i odbudowanie infrastruktury w rezerwatach... 

Ponieważ Polskę okupowali obcy przez wiele lat (123!), jesteśmy bardzo wrażliwi na tragedie pierwszych mieszkancow Ameryki, jednak świętujemy Dziękczynienie po amerykańsku. Wdzięczność jest cnotą w każdej religii; jesteśmy wdzięczni za nasze korzenie w Polsce, polską kulturę, historię, i tradycje wyniesione z domu. Jesteśmy również wdzięczni za nasz nowy kraj, za wolność wyboru, pracę, domy, ogrody, kariery, tradycje, przyjaźnie, a nawet klimat – cieszymy się naszym nowym życiem, które zbudowaliśmy sobie w Kalifornii.

W Klubie Kultury im. Heleny Modrzejewskiej cieszymy się z obecności przyjaciół i okazji do nawiązania nowych przyjaźni w naszej polskiej rodzinie w Kalifornii. Jesteśmy wdzięczni za talenty i osiągnięcia naszych wybitnych gości - wykładowców, muzyków, aktorów, artystów. Dziękujemy wszystkim członkom klubu i gościom za ich obecność z nami, pracę, talent, osiągnięcia, pomoc i dobry humor. Niech te Święta naprawdę będą świętami polskiej wdzięczności.

Serdeczności!

Maja Trochimczyk, Prezes

Zarzad: Katarzyna Smiechowicz, Wiceprezes; Beata Czajkowska, Sekretarz; Anna Sadowska, Skarbnik; Syl Ves, Dyrektor

Relief Alicji BobrowskiejNo comments:

Post a Comment