Thursday, November 16, 2023

Monique Chmielewska Lehman o książce "Papcio Chmiel Udomowiony" i Hugh Welchman ("Chlopi") - 18 listopada 2023 g. 18:30

W imieniu zarządu i naszych wspaniałych gospodarzy zapraszamy członków i gości Klubu na spotkanie z Monique Chmielewska-Lehman o ksiązce wspomnien o Ojcu, pt. "Papcio Chmiel Udomowiony" - napisanej przez Monique z bratem Arturem Chmielewskim. Rozmowa z autorka odbędzie się podczas kolacji w eleganckiej i artystycznej rezydencji Monique Chmielewski Lehman i jej męża, byłego menedżera NASA i oficera marynarki wojennej, Davida Lehmana w Pasadenie.  Wydarzenie zaplanowano na wieczor w sobotę 18 listopada 2023 r. o godzinie 18:30. 

GOŚĆ NIESPODZIANKA: Hugh Welchman, scenarzysta i twórca filmu „Chlopi”, opartego na nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta, będzie obecny i opowie o swojej karierze jako niespodziewanym, późnym dodatku do programu. Rano wygłasza prezentację dla Deadline, a po prezentacji Lehmana udzieli dla nas wywiadu w języku angielskim. Film został nominowany przez Polskę do Oscara. Poprzednie jego filmy to "Loving Vincent" o Van Gogh'u i "La Vie en Rose" o Edith Piaf.  Jest o czym mowic!


PAPCIO CHMIEL UDOMOWIONY 

Monique Chmielewska -Lehman i Artur Chmielewski, red. Karolina Prewęcka 

Papcio Chmiel jest mentalnym ojcem kilku pokoleń Polaków zaczytanych w przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka. Stał się dobrem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni, wychowawcą i naczelnym humorystą kraju.

Dzięki wspomnieniom jego dzieci, Monique i Artura, poznajemy Papcia Chmiela jako ojca, człowieka, obywatela codzienności. Także w tej życiowej roli był niezwykły, co łączyło się z fajerwerkami, ale też uczyło obrony swojej inności w grupie rówieśników.

Domową codzienność zamieniał im w świat zabawy i działania wyobraźni. Jednocześnie zajmująco uczył historii, przyrody, radzenia sobie z trudnościami. Często jednak taty brakowało. Znikał w pracowni. Nie chodził na wywiadówki, nie wysłuchiwał młodzieńczych zwierzeń, nie doradzał, gdy Monique i Artur szukali swoich miejsc w życiu.

Monique została artystką, Artur – inżynierem. Ich wybory odzwierciedlają złożoną osobowość taty. Bywają krytyczni wobec niego, ale przede wszystkim szczerzy, są niezwykle mu wdzięczni i dumni z niego. Stworzyli razem barwne trio. O tym, co przeżyli podczas tej wspólnej wędrówki przez dziesięciolecia, opowiada ta książeczka.


HENRYK CHMIELEWSKI

Henryk Chmielewski (1923-2021) to autor znanego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek". Artysta, urodzony w 1923 r. zmarł w 2021 roku, po burzliwym życiu, m.in. udziale w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, w 7 pułku piechoty AK „Garłuch". W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Pracował jako ilustrator w prasie popularnej a  od 1957 roku opublikował serię komiksów o dwóch chłopcach i ich ogoniastym przyjacielu. Wydał 31 tomów do 2009, a następnie serię nie -numerowanych ksiazek o młodych bohaterach biorących udział w wydarzeniach historycznych - Powstaniu Warszawskim, Bitwie o Warszawę w 1920, Bitwie pod Grunwaldem, Odsieczy Wiedeńskiej Króla Jana Sobieskiego, itp. 

Zyciorys w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Jerzy_Chmielewski

 

MONIQUE CHMIELEWSKA-LEHMAN

Monique Lehman jest twórczynią fascynującej sztuki włókna, o oryginalnej estetyce i świetnej technice. Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i dużych wystawach na całym świecie, ostatnio w Chinach, Urugwaju i na Ukrainie. Znajdują się także w wielu zbiorach ważnych muzeów oraz instytucji amerykańskich, polskich i chińskich.

WATEK SLAWY

Klaudia Frant -Rakuś  i  Monique Chmielewska Lehman

Książka „Wątek sławy” powstała na podstawie wielogodzinnych rozmów („Z dnia na dzień Monika odkrywała przede mną kolejne tajemnice swojego życia przepełnionego miłością do sztuki i ludzi, z energią, uśmiechem i pogodą ducha”),setek listów, dokumentów i zdjęć.

Barwna opowieść o życiu córki Papcia Chmiela. Jakim ojcem jest Henryk Chmielewski i dlaczego „słodka blondynka” wyemigrowała za wielką wodę? Czy na kalifornijskich wzgórzach odnalazła szczęście, którego szukała? O szarych latach PRL, o dzieciństwie u boku idola i kosmicznych latach małżeństwa z pracownikiem NASA opowiada Monique Chmielewska-Lehman – światowej sławy artystka i jedna z bohaterek programu TVN „Żony Hollywood”.

„Wątek sławy” to książka pełna wzruszeń, gorzkich wspomnień, okraszonych dużą dawką humoru i przeplatających się losów Chmielewskich tkanych komiksową nicią. To niezwykła historia życia dziewczyny z Polski, która znalazła sławę i szczęście za oceanem. CHLOPI (FILM)

Chłopi to animowany dramat historyczny z 2023 roku, wyreżyserowany i napisany przez DK Welchmana i Hugh Welchmana. Film będący adaptacją nagrodzonej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, zrealizowany w technice animacji malarskiej, przypominającej „Twój Vincent”. W filmie występuje obsada, w skład której wchodzą Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Marcin Rusin i Maciej Musiał. Jest to koprodukcja Polski, Serbii i Litwy. Film, podobnie jak powieść Reymonta, podzielony jest na cztery części odpowiadające każdemu z czterech pór roku. Akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku, na przestrzeni jednego roku, we wsi Lipce. (Wikipedia).


FOTOGRAFIE ZE SPOTKANIANo comments:

Post a Comment